През последните десетилетия на ХХ век се наблюдава експлозивно нарастване на честотата на това заболяване, предимно за сметка на диабет тип 2. През 2010 г. от диабет в света са засегнати 285 милиона хора, представляващи 6.6% от населението във възрастта 20-79 г. Oчаква сe цифрата през 2030 г. да нарасне до 438 милиона.
У нас към 2009 г. честотата на заболелите във възрастта 20-70 г. е 9%, а общият брой болни е 519 500 души. Около 90-95% от пациентите имат диабет тип 2, който по-рано е наричан „неинсулинозависим”, „възрастов” и т. н. По-малко са пациентите с диабет тип 1 - “инсулинозависим”, “младежки” и др..
Основният проблем при захарния диабет са неговите късни усложнения, които водят до инвалидизация и влошават прогнозата на пациента. Най-съществен фактор за предотвратяване на острите и хронични усложнения е добрия контрол на кръвната захар. Този контрол зависи от една страна от активността на лекуващия екип, и от мотивацията на пациента сам да си помогне от друга. Независимо от големия брой съвременни медикаменти, една от най-съществените предпоставки за успеха на лечението е пациентът да бъде обучен в това как активно да участва в лечението си, спазвайки диета, физическа активност и правилен прием на лекарства.
-------
14 ноември е обявен за Световния ден за борба с диабета в чест на рождението на д-р Фредерик Бантинг - един от създателите на инсулина, от 2006 г. с резолюция на ООН. В седмицата преди този ден, в Клиниката по Ендокринология и болести на обмяната към УМБАЛ „Александровска” по традиция се проведе безплатен курс за обучение на пациенти със захарен диабет.
Няма коментари:
Публикуване на коментар