Translate

събота, 19 септември 2020 г.

10-те Best of Show отличиха най-доброто вино на Балканите


Деветото издание на Балканския международен винен конкурс /The Balkans International Wine Competition, BIWC/ проведе безпрецедентно „винено съперничество“ в сръбската столица Белград, в петък вечерта. Участваха близо 200 винарни, които представиха най-добрите си вина пред авторитетно международно жури. Раздадени бяха наградите Best of Show, отличаващи най-добрите вина от всяка държава.
Гранд трофеят за най-добро вино на Балканите и Трофеите в отделните категории ще бъдат раздадени в първия ден на фестивала в София - на 17 септември oт 20:00 ч. Церемонията ще бъде открита от заместник-министъра на земеделието, храните и горите д-р Лозана Василева. Ще присъстват и посланиците на всички балкански страни. Гостите на виненото градче пред НДК пък ще имат изключителната възможност да опитат всички наградени вина в специално изградена Златна шатра.
Кой би могъл да каже, че няма да съм с вас тази седмица?“, каза председателят на журито Константинос Лазаракис MW в специално видео обращение за участниците в конкурса. Той бе възпрепятстван да присъства на дългоочакваното събитие поради ситуацията с коронавируса. Присъствието му обаче беше осезаемо и посланието му окуражи участниците и внесе настроение в залата за дегустации.
„Не забравяйте - върнете се у дома и помислете за преживяното в Сърбия. Сръбските производители на вино са едни от най-невероятните в Европа”, добави той.

Ето и на кого бяха присъдени отличията Best of Show по страни:
·         Албания - Belba winery, Chardonnay, 2019
·         Босна и Херцеговина – Vinarija Jungic, Tamjanika Premium, 2018
·         България – Villa Melnik, Rare Varieties Melnik 13 Jubilee, 2017
·         Гърция – Estate Argyros Vinsanto 20 years Barrel Aged, 1996 f
·         Румъния – Familia Vladoi, Ravak White, 2019
·         Северна Македония – Chateau Kamnik, Terroir Vranec Grand Reserve, 2015
·         Сърбия – Vinarija Veritas, Momentum Cabernet Sauvignon 2017
·         Турция – Suvla winery, Karasakis Reserve, 2017
·         Хърватия – Caric winery, Plovac Ploski Barrique 2013
·         Черна гора – Plantaze, Stari Podrum Marcelan & Petit Verdot & Merlot, 2013
„Да бъдем най-накрая в Белград и да проведем за първи път Балканския международен винен конкурс в гостоприемната сръбска столица е истински успех, който празнувам с радост и благодарност! Беше истинско предизвикателство да организираме събитие от такъв ранг в една толкова сложна година, каквато е 2020 г. Но ние успяхме и показахме, че балканският регион е силен и обединен, а свързващото звено е невероятното вино”, каза Галина Нифору, директор на BIWCF.
Историята на конкурса започва през 2012 г., когато Галина Нифору и екипът ѝ се срещат лично с производителите, за да ги убедят да участват. Привлича ги и името на Константинос Лазаракис - първият Master of Wine на Балканите, който поема председателството на журито. Днес BIWCF е атестат за качество, а производителите високо ценят медалите и трофеите, които престижното международно жури присъжда.


Стартира „Смяна на местата“ с Даниела Серданова


От 16 септември, сряда, от 21:30 часа в програмата на БНТ 2 започна излъчването на седмичното предаване „Смяна на местата”, с автор и водещ Даниела Серданова.   
В основната рубрика водещата на предаването ще кани различни двойки гости, които се познават отдавна и имат история заедно – приятелство, общи работни проекти и т.н. Водещата ще поставя единия гост в ролята на другия и през неговия поглед ще открива как са се развили отношенията им през годините.  Другият гост ще слуша разказа и ще казва дали наблюденията на първия гост съвпадат с неговите лични впечатления за взаимоотношенията им. По този оригинален и забавен начин Даниела ще ни запознава с различни истории, представени през житейски съдби на популярни личности.
В рубриката „Цената на успеха“ ще гостуват хора, постигнали успехи в различни сфери. С тях ще проследяваме пътя им на развитие, какво им е помогнало да стигнат до там, където са в момента; пред какви трудности са се изправяли и как са ги преодолели; какво ги мотивира да продължават да вървят нагоре.
На 16 септември от 21:30 часа, двойката гости в студиото на „Смяна на местата“ бе Ники Илиев, продуцент и режисьор, и Башар Рахал, актьор и продуцент. Те разказаха за дългогодишното си приятелство и съвместна работа – всеки, поставяйки се на мястото на другия и споделиха през какви моменти са минали през годините.
В рубриката „Цената на успеха“ гост бе предприемачът и писател  - Светослав Терзийски.

В условия на COVID-19: Имунопрофилактиката в България е възстановена, за 2 месеца са обхванати 65% от децата


Доц. Ангел Кунчев
„Ваксинопрофилактиката е един от съществените елементи в общественото здраве, призван да предпази населението от някои особено сериозни инфекции, които имат социално значимо въздействие върху здравето на всяка нация“, подчерта д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина /БСИМ/,
при откриването на уебинара за журналисти на тема „Актуални проблеми на ваксинопрофилактиката на заразните заболявания в България“
По повод пандемията от COVID-19 главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев коментира разпространението на невярна информация и последиците от нея. „България не е някакво изключение в световен мащаб. Проблемите, с които се сблъскваме под формата на лъжливи новини, слухове, на разнасяне на най-различна непроверена информация, започва да става проблем със световно значение, но като че ли в страните от Балканите и по-специално при нас, тя е определено голям проблем и започва да формира значителен брой хора, които трудно отсяват вярната от невярна информация, което пък води до много неприятни последици за общественото здраве“, каза той.
Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България /АРФАРМ/, заяви, че пандемията от COVID – 19 е нанесла сериозни щети, като част от тях са в областта на ваксинопрофилактиката. Така например в световен мащаб се докладва сериозно изоставане и намаляване на ваксинационното покритие. Денев отбеляза, че по отношение на ваксинопрофилактиката срещу грип е необходимо имунизациите да започнат колкото се може по-рано и да се удължат, както  кампанията по ваксинирането, така и да се разшири и улесни начина, по който се поставят ваксините. По думите му трябва да се помисли и за имунизационно покритие сред учителите, здравните работници, медицинските специалисти и да не се фокусираме само върху хората над 65-годишна възраст. Във връзка с COVID той предложи да се обмисли и включването на пневмококова ваксина сред по-възрастни хора.
Стана ясно, по време на форума, че по данни на МЗ вследствие на COVID-19 се отчита намаляване на броя на имунизираните деца, поради преустановяване на провеждането на
Деян Денев
задължителните имунизации в страната. Но за периода, в който имунопрофилактиката е възстановена, в рамките на два месеца в страната са обхванати над 65% от децата, които са подлежали на имунизации. Това е добра индикация, че страната върви в правилната посока и че лекари и родители намират начин да общуват помежду си, да си създават реда и практиката, по която децата да могат наистина да достигат задължителните имунизации у нас, които се извършват при спазване на противоепидемичните мерки – дезинфекция на ръце и повърхности, носене на лични предпазни средства и управление на отпадъците.
Стана ясно също така, че очакванията са в есенно-зимния сезон да регистрираме втора вълна на заболяемостта, което налага необходимостта да се спазват противоепидемичните мерки.
Д-р Клара Балджиева, председател на Националното сдружение на педиатри специалисти от извънболничната помощ /НСПСИП/, се спря на съвременната профилактика на варицелата. Тя обясни, че заболяването е глобално разпространено и при отсъствие на имунизационна програма засяга почти всеки човек до средата на живота му, разпространява се най-вече сред децата, а  бременните жени без имунитет са с повишен риск от заразяване и развитие на усложнения в плода или новороденото. Д-р Балджиева бе категорична, че варицелата е ваксино-предотвратимо заболяване и предпазва от развитие на леки, умерено тежки и тежки форми на инфекцията и от възобновяване на заболяването в по-късна възраст под формата на херпес зостер. За да има ефект върху разпространението на варицелата и заболяемостта, най-малкото необходимо ваксинално покритие е 80%, което означава включване в задължителния имунизационен календар.
Доц. Андрей Галев, началник на Научно-приложен център по военна епидемиология и хигиена – Военно медицинска академия – София и председател на Българското сдружение по превантивна медицина, отчете изпълнението на Националната програма за първична профилактика на рак на маточната шийка. Данните сочат, че HPV вирусът е най-често предаваната сексуална инфекция, която засяга над 240 млн. жени по света. В България ракът на маточната шийка е причина номер едно за смърт поради рак при жените между 15 г. и 44 г. Доц. Галев припомни, че от 2006 г. ракът на маточната шийка и други HPV лезии са ваксино предотвратими. Той представи данни от Австралия, където след въвеждането на ваксината честотата на HPV спада значително от 22,7% през 2005 г. сред жените между 18 и 24 г. и 11,8% /25-35 г./ до 1,5% и 1,1% през 2015 г. Освен това страната отчита и намаление на високостепенните цервикални лезии с 46% за първите 4 години от въвеждането на програмата при жените до 20 г.
Допълни, че до 2030 г. всички държави в Европа трябва да са въвели ефективни стратегии за елиминиране на ракът, свързан с HPV и да е осигурено ваксинационно покритие от най-малко 90% и за двата пола. От СЗО предлагат към програмата да се включат задължителен скрининг за HPV с обхват поне 70% от жените и своевременен достъп до ефикасно лечение на HPV лезии и рак за най-малко 90% от диагностицираните.
Д-р Валери Цеков, разясни обхвата на Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката срещу сезонен грип 2019-2022 г. Той подчерта, че грипът е потенциално тежко инфекциозно заболяване, което причинява сериозна заболяемост и смъртност. Данните сочат, че всяка година се регистрират около 1 млрд. случаи, от които тежките са между 3 и 5 млн., а от 290 000 до 650 000 души умират от свързани с грип респираторни заболявания всяка година. „Годишната противогрипна ваксинация е най-ефективният начин за предпазване от грип и неговите усложнения. Смята се, че противогрипната ваксинация предотвратява всяка година в Европа до 65 600 хоспитализации и 37 200 смъртни случая“, каза д-р Цеков и добави, че СЗО и Европейският съвет препоръчват 75% ваксинационен обхват при възрастни и всички рискови групи. Целите на програмата са за повишаване на имунизационния обхват - от 10% /2019 г./ до 25% /2022г./ при възрастните над 65 г., да се осигури лесен достъп до ваксини и информация. По думите му основното предизвикателство пред страната ни е всяка година да успява да се снабдява с необходимото количество ваксини. Д-р Цеков съобщи, че за сезон 2020 – 2021 е планирано доставяне на 180 000 дози при 120 000 през миналата година. Основното предизвикателство пред държавите в условията на COVID-19 е да получат навреме ваксините срещу грип и те да са в достатъчно количество. По думите му през този сезон вероятно ваксините няма да са достатъчно, тъй като именно пандемията е показала важността на имунизацията и търсенето от страна на гражданите е голямо.
Д-р Валери Цеков
Той отчете и успешното развитие на Националната програма за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити в България. За това свидетелства имунизационният обхват. През 2019 г. със завършена имунизационна схема са били 22 252 новородени /35,74% от всички подлежащи на имунизация/, а през първото полугодие на 2020 г. поставените дози са 23 332 и със завършена имунизационна схема са 11 187 новородени. По думите на д-р Цеков, предвид характерната сезонност на ротавирусната инфекция, през оставащите месеци до края на годината се очаква активно търсене на ваксината.

„Да изчистим България заедно“ отличи партньори и доброволци – рекордьори в зелената инициатива


След като през 2019 г. голямото почистване на България мотивира рекордните 433 683 доброволци да дадат добър пример, като се включат в хиляди акции по почистване, облагородяване и залесяване и премахнат от картата на страната над 4338 тона отпадъци, с което спечели признание от световното движение Let’s Do it World, своите призове Добрият пример“ получиха и рекордьорите в миналогодишната акция, без които тези резултати не биха били възможни.
Областните администрации с отличие за обединяване на най-много доброволци около каузата са Бургас /с 27 352 души/, Русе /с 24 708/ и Враца /с 14 266 съмишленици на кампанията/.
Приз за всеотдайността си и подкрепата на каузата за по-чиста и красива околна среда заслужиха доброволците от „ТърновоRuns”, които успешно обединяват големи групи от граждани за редица социални каузи, а отличие за сложната и екстремна акция, която инициираха,  получиха участниците в подводната мисия за почистване и анализ на Каракашевото езеро, разположено на 2396 метра надморска височина в подножието на връх „Мусала“.
Наградени за устойчивата си доброволческа дейност и добрия пример в продължение на години са и „Доброволци за Кайлъка“, които заедно с обичаната певица Люси Дяковска посвещават времето и усилията си на нелеката задача да облагородят потъналия в забрава парк „Кайлъка“ край Плевен. Сред отличените организации е и Zero Waste Sofia - за почистването и придаването на по-добър облик на десетки обществени чешми на територията на България.
Признание за дългогодишното си участие в кампанията получиха още Националното представителство на студентските съвети /НПСС/ и Българският младежки Червен кръст /БМЧК/ - за успешното организиране на множество групи от младежи доброволци в цялата страна.
Отличното домакинство е от първостепенно значение за всяка доброволческа инициатива. В тази категория отличените са: ДПП „Витоша“ – за ежегодното успешно организиране на акции в природен парк „Витоша“, и Николай Гюров, кмет на район "Панчарево" – за оказаното съдействие при провеждането на най-голямата акция в местността „Плажа“. Специален приз заслужиха и доброволците от Гората.бг, начело с Никола Рахнев, благодарение на които в рамките на инициативата бяха засадени 4000 фиданки край село Локорско.
Награда за ангажиране на голям брой доброволци и служители от бизнес секора получиха и БНП Париба, които са сред най-изявените бизнес партньори на миналогодишната кампания. Отличени са също и „Мегатрон“ ЕАД - за активно участие и осигуряване на специализирана техника за нуждите на инициативата, както и „Евромастер Импорт-Експорт“ ООД – за мотивиране на голям брой служители, облагородяване на мост до хижа „Алеко“ и осигуряване на работни материали за редица групи от доброволци.
Този септември най-мащабната национална доброволческа у нас няма да проведе традиционното масово почистване на страната. В условията на извънредна ситуация  призивът към всички доброволци е за ежедневна грижа към средата, в която живеем, в съчетание с отговорност за здравето на хората. Световният ден на почистването на 19 септември може да бъде отбелязан чрез малки индивидуални и семейни акции за почистване на градинките и любимите места за отдих, организиране на семейни пикници с нулев отпадък, облагородяване на пространства, почистване на обществени чешми и др. В подкрепа на глобалното събитие bTV Media Group стартира и пилотна инициатива с фокус върху проблема със замърсяването с цигарени фасове както в природата, така и по улиците на България.
От началото на „Да изчистим България заедно“ досега близо 2 500 000 доброволци, въоръжени с ръкавици и чували, са чистили страната. По данни на екоминистерството,
те са успели да съберат 94 338 тона отпадъци, което се равнява на над 200 напълно заредени самолета „Боинг 747”, и да премахнат над 18 800 сметища от лицето на България.