Translate

събота, 27 март 2021 г.

Безплатни онлайн консултации с водещ детски онколог на 1 април

 

 

Проф. д-р Фунда Чорапчиоглу, специалист по Детска онкология от болници Acibadem, ще проведе безплатни онлайн консултации за пациенти от България на 1 април 2021г. Проф. Чорапчиоглу е един от най-търсените специалисти за лечение на онкологични заболявания в детска възраст в Турция, лекувала успешно повече от 2000 деца от цял свят, включително и България, и обучила над 100 педиатри. От консултациите могат да се възползват родителите на деца с онкологични диагнози, които се интересуват от второ медицинско мнение или от възможностите за диагностика и лечение.

Ракът в детска възраст е сравнително рядка диагноза. По данни на Световната здравна организация, честотата му варира между 50 и 200 на милион деца по целия свят, а като дял представлява между 0,5% и 4,6% от всички видове рак. Видовете рак, диагностицирани в детска възраст, са различни от тези при възрастните: най-често срещани са различните видове левкемия, мозъчни тумори, лимфоми, следвани от някои солидни тумори. Симптомите често са неспецифични, което ги прави трудни за откриване в ранен етап, когато лечението по-лесно и най-успешно. Заради относително ниската честота на онкологични заболявания при децата, тяхното диагностициране и лечение трябва да се извършва в специализирани центрове, които разполагат с достатъчно опит и познания, за да постигнат добри резултати. С навременно и правилно лечение, средно 80% от случаите на рак в детска възраст са лечими, като успеваемостта надхвърля 90% при някои видове лимфоми, по думите на проф. Фунда Чорапчиоглу.

Онлайн консултациите на 1 април ще се проведат по медицински документи, с предварително записване на тел. 02 851 12 28 /Офис София/; +90 538 274 13 24 /на български език, с Viber и Whatsapp/ или на мейл адрес bulgaria@acibadem.com.

 

 

Eдни от най-забавните и изумителни участници в “България търси талант” вдигат градуса на настроението - тази неделя по bTV

Чуден майстор-музикант, нежен спектакъл с колело, светкавично редене на Рубикуб, трети Златен бутон и за първи път Зелен бутон - в новия епизод на шоуто

 

 

Страхотно настроение, забавни участници и много весели номера ще владеят сцената на “България търси талант” тази неделя от 20:00ч. по bTV. “Щастлив съм, че работя в това шоу” ще възкликне водещият Александър Кадиев след едно от най-емоционалните изпълнения в епизода. Нежен, почти балетен спектакъл, но на колело, ще разкаже прецизно и с вкус, вълнуващата, лична история на участник в шоуто, а всички в залата ще затаят дъх, докоснати от вълшебното представяне. Тежката съдба, неочакваните обратите, травмите за преодоляване и силата на волята довеждат на сцената въпросния талант, който благодарение на колелото - успява да намери баланса в живота си.

Един от най-младите ездачи, стъпвали някога на сцената на “България търси талант”, ще впечатли взискателното жури с екстремно изпълнение на джигитовка, а след отправените му похвали трудно ще удържи сълзите си от радост. Страхотни гимнастици ще представят прецизно ефектния си номер, а симпатяги по бельо ще разсмеят журито с веселото си  представяне и неочакван финал. Освен че в шоуто идва ред на третия Златен бутон, за първи път в историята му ще бъде натиснат и съвсем истински - Зелен бутон. Той ще се окаже част от добре измислен и изпълнен със страхотно настроение номер, а натискането му ще отбележи един от най-веселите и забавни епизоди досега. За доброто настроение ще се погрижи и чуден майстор-музикант, който ще изуми не само с невероятния си инструмент, а и с изключителния си талант да свири на него. Това силно ще учуди Ицо Хазарта, който съвсем на място ще коментира, че “обикновено у нас съседите “свирят” на него в събота и неделя”. С пореден опит да впечатли журито, което е виждало какво ли не, един от претендентите в неделя вечер ще успее направо да го “втрещи”! С това ще си заслужи и “специално изпращане” от сцената от Ицо Хазарта, който ще се раздели с него в рими: “Аз съм ти голям фен – приятен ден!”.

Необикновени, весели и изумителни таланти нямат търпение да се срещнат със зрителите на bTV тази неделя точно в 20:00 ч. В деня на изборите, 4 април, няма да има излъчване на нов епизод на шоуто, а епизод 6 ще е на екран на 11 април. До тогава можете да гледате ексклузивно и допълнително съдържание от “България търси талант” на: www.talant.btv.bg. Последвайте шоуто и в you tube канала му тук: https://www.youtube.com/channel/UCowR09DSIfpBTN4B1vLuyEQ

 

 

 

„Третата вълна“ - разказ за денонощната битка между живота и смъртта в „Темата на NOVA“

Екипът на NOVA с ексклузивен разказ от болница „Света Анна" в София

 

 

В разгара на третата вълна на пандемията от коронавирус, ситуацията в страната става все по-сериозна.
Повече от седмица всяка сутрин осъмваме с информация за хиляди новозаразени, а натискът върху здравната система сериозно се увеличава с всеки изминал ден. На много места у нас болничните легла почти не са останали, а в други – отделенията са препълнени. В най-тежкия момент от последните 12 месеца репортерът Красимир Боев и операторът Росен Илиев влязоха в една от най-натоварените болници в София – „Света Анна“, където прекараха няколко дежурства с медицинските екипи. Разказът за денонощната битка между живота и смъртта гледайте тази неделя в „Темата на NOVA“.

Зрителите ще видят историята на възрастно семейство, чиято любов се заражда още в първи клас. Двамата минават ръка за ръка през радостите и проблемите в живота вече 60 години, заедно се изправят и пред коварната зараза. Екипът на NOVA ще разкаже и за Бориса, която поема първата си глътка въздух в "Света Анна". Какво е да дадеш живот в условия на пандемия, споделя майката на малката героиня. Ще видите и за какво мечтае 10-годишната Веси - пациент в ковид-отделението на болницата. 

Как се отразява критичната ситуация на медицинските екипи в болницата? С какво се отличава третата вълна на пандемията? История за оцеляването и надеждата, за силата на героите в бяло и значението на думата благодаря – гледайте в “Темата на NOVA тази неделя.

Не пропускайте “Третата вълна” на 28 март, веднага след централната емисия новини. 

 

 

National Geographic - Наводнените нилски гробници /60 мин./

Премиера: 28 март от 22:00 часа

 

 

Археолозите се гмуркат в наводнена пирамида близо до Нил в търсене на кралска гробница, която може да разкрие улики за съществуването на древното царство „Куш“.

 

 

Измерват сърдечносъдовия риск в пет града у нас

Консултациите са част от информационна кампания „Обичам живота си“, която се провежда за втора поредна година

 

 

 

Стартира второто издание на информационната кампания „Обичам живота си“ организирана от Байер България. Целта на инициативата е да се насочи вниманието на българите към рисковите фактори, свързани с повишения сърдечносъдов риск и превенцията на инсулта и инфаркта.

От 5 до 30 април т.г. в пет града на страната - София, Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора, желаещите да определят своя сърдечносъдов риск /ССР/ могат да го направят в 50 аптеки. Обучени специалисти ще помогнат на хората да разберат чрез специален тест доколко са застрашени от сърдечносъдов инцидент. Пълният списък на аптеките, включени в кампанията, е публикуван на сайта на кампанията www.obichamjivotasi.com. На същия сайт всеки желаещ може да изчисли сам своя ССР, както и да се запознае с проверена медицинска информация за превенцията и рисковите фактори на инфаркта и инсулта.

Проф. Иво Петров, кардиолог, медицински директор на Университетска болница Аджибадем Сити клиник - София допълни, че генетичната предиспозиция е друг рисков фактор. Хората, които имат ранно развитие /преди 50-годишна възраст/ на сърдечносъдово заболяване, трябва задължително да се изследват по права линия, за да се установи генетичното предразположение.

Д-р Саркиз Калустян, кардиолог в УМБАЛ „Св. Анна“, обясни, че профилът на пациентите, изложени на ССР, се характеризира с неоптимален контрол на кръвното налягане, на нивата на липидите, тютюнопушене, наднормено тегло, заседнал начин на живот и захарен диабет. Той отбеляза, че медикаментозната терапия има изключително важно значение за контрола на рисковите фактори, но трябва да се промени и отношението на пациента и самият той да е готов да промени начина си на живот. „Контролирайте вашите рискови фактори, за да не бъдете наши пациенти“, призова кардиологът.

Двамата специалисти обърнаха особено внимание на това, че някои пациенти спират назначената им терапия, тъй като започват да се чувстват добре, което на по-късен етап може да доведе до повторен сърдечносъдов инцидент. Те призоваха болните да се придържат стриктно към назначеното лечение.

„Съвременните проучвания ни дадоха широк избор на медикаменти, които бихме могли да приложим както за оптимален контрол на дислипидемията, така и на повишеното кръвно налягане, захарния диабет и т.н.“, каза д-р Калустян. Кардиологът обърна внимание и на ползата от антиагреганти при пациенти, които вече са преживели сърдечносъдов инцидент.

„Ползата от аспирин при пациенти, които имат висок риск от възникване на сърдечносъдов инцидент и тези които вече са преживяли такъв е доказана във времето“ каза специалистът. Проф. Петров допълни, че статините, които контролират високите нива на холестерола и аспиринът, трябва да бъдат приемани профилактично, за да се намали сърдечносъдовият риск.

Лекарите са категорични, че промяната в начина на живот е водеща за намаляването на ССР. В същото време това е едно от най-големите предизвикателства за пациентите. Проф. Румяна Крумова – Пешева, клиничен психотерапевт и преподавател по клинична психология в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, отбеляза, че отношението и нагласата на човек трудно се променят, но не е невъзможно. По думите й хората са така устроени, че психиката им функционира на принципа на удоволствието и са склонни да избягват всичко, което може да им причини дискомфорт. По-лесно е вместо да признаят, че имат проблем, да го заобиколят. Психически хората се опитват да избягват болезнени аспекти, които могат да им създадат неприятни усещания. Според нея пациентите трябва да разберат с помощта на лекарите и психолозите, че не са слаби, уязвими и безпомощни, а че контролират здравето си. Тя отбеляза, че за да се грижим за близките си, трябва първо да се погрижим за себе си.

Сърдечносъдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност в световен мащаб. Проблемът е особено актуален за нашата страна, като данните сочат, че в България на всеки трима души двама умират от сърдечносъдови заболявания /миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, сърдечна недостатъчност/. У нас годишно се регистрират около 35 хил. инсулта и 11 хил. инфаркта, като 30% от тях завършват летално. Според статистиката на СЗО всяка година от различни сърдечносъдови заболявания умират около 17 млн. души.