Translate

сряда, 1 май 2024 г.

Над 100 младежи изследват бъдещето на природата във финалния семестър на Panda Labs нa WWF и Kaufland

·        Кутия за храна от мицел и опаковка за месни изделия от семена и биоразградим целофан, са идеите на отборите-победители по казус, поставен от ритейлъра

·        Първият българин, стъпил на дъното на ледник в Антарктика - инж. Цветан Паров, вдъхнови младежите с разказ за изследванията си на о. Ливингстън

 

 

Над 100 младежи на възраст до 25 години търсиха решения на екологични и социални казуси в седмия семестър на програмата за иновации и предприемачество PandaLabs , посветен на „Бъдещето на природата“.  В двата хакатона по темите Устойчив начин на живот“ и „Иновации за човека от природата“ участниците разработваха устойчиви бизнес продукти и услуги, заимствани от природата. В помощ на младите изследователи се притекоха учени, бизнес лидери и предприемачи. Програмата се реализира за поредна година с подкрепата на Kaufland България.

Сред финалните проекти са биоразградими опаковки за храна от мицел, бамбук, семена и восък. Наред с тях сред номинираните за мастърклас са проекти за озеленяване, компостиране и намаляване на въглеродния отпечатък. Всички креативни идеи ще се състезават за стартово финансиране от 7000 лв. на идеята си.

По време на втория хакатон „Иновации за човека от природата“ младежите имаха възможност да се срещнат с първият българин, стъпил на дъното на антарктически ледник – инж. Цветан Паров. Той представи изследването си в рамките на 32-рата българска антарктическа експедиция, като постави фокус върху поведението на ледниците в контекста на климатичните промени. Пред младежите той подчерта крехкия баланс във вътрешността на ледника и ги призова да не спират да търсят устойчиви бизнес решения, които да спомогнат за намаляване на човешкото влияние върху природата.

Финалисти от хакатон „Устойчив начин на живот“:

·        Отбор „ПНВ-БиоТоп“ с идея за изграждане на релакс зона в междублоково пространство с кафене, библиотека и растения, които намаляват въглеродния отпечатък в градовете;

·        Отбор „Зелена калинка“ с услуга за озеленяване на междублоковите пространства и изграждане на компостери и соларни беседки;

·        Отбор „БИЛКА“ с приложение, в което можем да видим какъв тип застрашена територия приближаваме, да получаваме интересни факти за териториите и видовете в тях, както и ценна информация за опазването им.

Отбор „ПНВ-БиоТоп“ и отбор „Зелена калинка“ ще продължат участието си в семестър „Бъдещето на природата“, като се включат в мастър клас през май.

Финалисти от хакатон „Иновации за човека от природата“:

·        Отбор „Honeyland“ с идея за биоразградима кутия за съхранение на храна от мицел;

·        Отбор „Зелени вълнения“ с биоразградима опаковка за месни изделия, съставена от семена и целофан;

·        Отбор „GreenHorizon“ с биоразградими опаковки от бамбук;

·        Отбор „Еко приятели“ с екологична биоразградима кутия от соев восък, заместваща пластмасовите опаковки в супермаркетите.

Във всеки хакатон PandaLabs участниците разполагат с два дни за работа над своите решения. За да стигнат до финала, идеите на отборите трябва да отговорят на няколко критерия – да решават съществуващ екологичен проблем и същевременно да бъдат иновативни, приложими и изпълними. За първи път всички отбори финалисти в хакатон „Иновации за човека от природата“ избраха да търсят решение за намаляване на употребата на пластмаса в ритейл сектора върху казус, който беше предоставен от Kaufland България.

 

Стопанският факултет обявява отворена възможност за финансова подкрепа на млади учени и изследователи

 

В рамките на проекта TWIN4ECO, изпълняван с подкрепата на Националния план за възстановяване и устойчивост, Стопанският факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ обявява покана за подкрепа на млади учени и изследователи. Поканата е с отворен срок и кандидатстването може да се осъществява до средата на 2026г.  

Отпуснатото финансиране по TWIN4ECO цели да повиши изследователския капацитет при провеждане на качествени научни изследвания, обогатяване на портфолиото от научни дейности и трансфер на знания. Проектът се ръководи от Стопанския факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ в сътрудничество с четири водещи научни институции от Европа – Институт за енергийна икономика към Кьолнския университет /Германия/, Университета Грьонинген /Нидерландия/, Виенски технически университет /Австрия/ и Дъблински технически университет /Ирландия/. Чрез трансфера на знания и добри практики, Стопанският факултет има амбицията да се превърне в национален център за научни постижения в областта на устойчивата енергийна икономика и иновации с регионално значение.

Финансовата подкрепа ще се осъществява за следните конкретни дейности:

·        Подготовка на научни статии, публикувани в реферирани списания с максимален размер на финансовата помощ до 500 EUR;

·        Участие в международни конференции с научен доклад или последваща публикация с максимален размер на финансиране до 1500 EUR, покриващо такса за участие, транспорт, престой и настаняване;

·        Осъществяване на краткосрочна мобилност до партньорските университети - Институт за енергийна икономика към Кьолнския университет /Германия/, Университета Грьонинген /Нидерландия/, Виенски технически университет /Австрия/ и Дъблински технически университет /Ирландия/ с максимален размер на финансиране до 3500 EUR.

 За финансова подкрепа на посочените дейности имат право да кандидатстват студенти, докторанти, постдокторанти, изследователи и преподаватели от Стопанския факултет. Заявленията за подкрепа ще се приемат, разглеждат и селектират ежемесечно от оторизирана комисия по реда на постъпване до изчерпване на средствата по проекта.

Пълните условия за кандидатстване и правилата за подбор могат да бъдат намерени на страницата на проекта – www.twin4eco.eu

 

 

Най-големият частен пристанищен оператор в страната - БМФ Порт Бургас отвори врати за децата на служителите си

Над 70 деца /на възраст от 3 до 18 години/ посетиха пристанището и имаха възможността да разгледат терминалите и да се запознаят с работата на своите родители

 

 

Денят на отворените врати в пристанище БМФ Порт Бургас е изключително успешна инициатива. За трета поредна година Дружеството концесионер отваря вратите си за граждани. През 2022г. посетителите видяха напълно обновения и модернизиран терминал „Бургас Изток-2”, а през 2023г. фокусът беше терминал „Бургас Запад”.

Тази година БМФ Порт Бургас покани децата на своите работници и служители, предлагайки им интересна програма и вдъхновяващи впечатления.

Екипът на пристанището се бе погрижил да предостави на малките посетители незабравими възприятия, като им показа ключови места на пристанищните терминали, различни машини и оборудване, използвани в ежедневната работа на пристанището. Организацията включваше обиколка на порта с микробуси, която започна от терминал „Бургас Запад“. Там децата бяха силно впечатлени от внушителните 100-тонни кранове Gottwald, използвани за обработка на кораби-контейнеровози. Обиколката продължи към терминал „Бургас Изток-2”, където голям интерес предизвикаха мащабът на комплекса от силози.

По време на събитието огромен кораб-зърновоз бе пристанал на 31 корабно място и децата имаха уникалната възможност да наблюдават на живо как се доставя зърно с камиони в порта и как се натоварва на кораба. 

За финал, на специално оградена за мероприятието площадка, където бяха позиционирани специализирани машини, децата видяха от близо техника в ежедневна експлоатация в пристанището и се снимаха за спомен. Вълнението сред децата беше голямо:

„Най-много ми харесаха тези огромните кранове“ – каза развълнуваният Стоян /9г./ , визирайки 100-тонните кранове на контейнерния терминал.

Атанас /8г./ беше категоричен, че вече не мечтае да стане космонавт, а иска да работи „...ей там горе на този зеления...“ , сочейки към единия от новите кранове в порта - Зенебоген 870e.

Впечатляващите обекти в пристанището вдъхновиха малките гости да мечтаят и да се вълнуват от различни професии, свързани с морето и пристанището.

„Кога ще порасна, за да стана капитан на такъв голям кораб и да пътувам във всички морета и океани“, нетърпеливо попита Симеон /9г./.

„Такива инициативи играят ключова роля за обществото ни, затова полагаме усилия в тази насока вече трета поредна година. БМФ Порт Бургас е сред най-големите работодатели в града и тази година решихме да направим събитието по-семейно ориентирано, като дадем възможност на семействата на нашите служители да се потопят в атмосферата на един работен ден тук, доколкото е възможно. Внушителните обекти в пристанището не само развълнуваха и впечатлиха децата, но също така предизвикаха тяхното въображение. Всяко дете носи собствените си мечти и вълнения. И днес, вдъхновени от това, което видяха, може би някои от децата ще си изградят нови мечти и амбиции, а това е важно, защото децата са бъдещето и техните вълнения и интереси определят нашата обща посока“ - каза Борис Балев, Изпълнителен директор на БМФ Порт Бургас АД.

Разбира се, от БМФ Порт Бургас бяха приготвили за всички деца ранички с лакомства и сувенири като спомен от този чудесен ден.

Провеждането на деня на отворените врати е свързано и с отбелязването на Световният ден за безопасност и здраве при работа. Чрез организирането на мероприятието със семейна насоченост, пристанищния оператор се надява и да повиши личната ангажираност на своите служители към важността на това да се спазват препоръките за безопасност на работното място.

Събитието беше внимателно планирано, като след предварително записване бяха  сформирани групи от по 10 деца, всяко със своя родител. По график, между 10 и 17 часа, всяка от групите обходи терминалите, а придружаващите служители на БМФ Порт Бургас показаха и разказаха за уникалните машини и съоръжения, както и за системите за безопасност и сигурност и за опазване на околната среда. Денят на отворени врати премина при стриктно спазване правилата за вътрешния ред в пристанището, като бяха взети всички необходими мерки за защита на здравето и безопасността на всички участници.