Translate

петък, 8 януари 2021 г.

Страхът от зараза с COVID-19 в болниците не е оправдан и може да е фатален

Отложеното лечение на сериозни заболявания може да доведе след време вълна от пациенти, които са чакали до последния момент и е късно да им бъде помогнато

 

 

Страхът от COVID-19 държи хората далече от медицинските центрове, тъй като съществува мнението, че те са ядра на зараза. Това изправя болниците пред сериозен проблем, а именно -  отлагането на решения за сериозни здравословни проблеми.

Според д-р Димитър Гугутков, изп. директор на Медицински комплекс „Доверие“, болниците не могат да работят в своя нормален ритъм, най-вече защото плановите приеми, плановото лечение, плановите операции са забранени със заповед на министъра на здравеопазването и екипите работят само в условия на спешни операции и лечение на онкологични заболявания.

„За съжаление поради много обективни и субективни причини хората, дори и със спешна нужда за прием в болници, отлагат, страхувайки се от заразяване с COVID-19. Натоварването и работата за пациентите, които идват към нас е много малко и това със сигурност оказва влияние на основното функциониране на болницата. Но за съжаление сме свидетели, че страхът от постъпване в болница и лечение на заболявания, които в повечето случаи са сериозни и не търпят отлагане, ще се превърне след време в огромна вълна от хора, които са чакали до последния момент, когато може да се окаже и късно, да потърсят помощ от нас,“ споделя той.

Мнението на специалиста – анестезиолог е, че в болниците се вземат абсолютно всички мерки за септика и антисептика, за спазване на правилата за дезинфекция и няма как те да бъдат гнездо за зараза. Във всички здравни заведения персоналът е обучен и спазва всички предпазни мерки. Спазва се дистанция, всички влизащи и излизащи използват лични предпазни средства, дезинфекция се извършва на всеки час, а на в МК „Доверие“ на всички възлови места са поставени много ефективни уреди за озониране на въздуха.

-COVID-19 не бива да се подценява. Със сигурност ще отнеме много време, докато медицината и науката се запознаят в детайли с него. С това как се предава, как точно уврежда различните организми и най-вече как да намерим начин да го лекуваме. Оптимист съм и знам, че трябва да не губим надежда и да сме силни. Най-важното е да продължим да спазваме мерките за безопасност, за да предпазваме себе си и хората около нас. Аз самият ще се ваксинирам, защото се доверявам напълно на учените. Изследванията показват, че рисковете за странични ефекти от ваксината са достатъчно малко, за да се страхуваме от нея. Видял съм с очите си, колко тежко някои болни пациенти преживяват болестта, а за съжаление някои не успяват. Затова и причината да се ваксинирам е, че на първо място, трябва да започнем от някъде борбата с това коварно заболяване, категоричен е д-р Гугутков.

Към 07 януари, в МК „Доверие“ желание да бъдат ваксинирани са изявили 65 човека от персонала.

 

Съобщение от Българско дружество по бариатрична/метаболитна хирургия

 


Според последните проучвания, в условията на световна пандемия от Ковид 19 хората със затлъстяване представляват основната рискова група за развитие на коронавирусна инфекция и за неблагоприятен изход от нея. Причината е, че затлъстяването е хронично заболяване, което е свързано с развитието на редица социалнозначими усложнения като захарен диабет тип 2, високо кръвно, високи стойности на холестерола и триглицеридите, омазняване на черния дроб, сърдечно-съдов инцидент /инсулт, инфаркт/, синдром на сънна апнея с дихателна недостатъчност, увреждане на ставите, гастроезофагеална рефлуксна болест, безплодие, рак и с по-висока обща смъртност на населението.

През 1997 г. СЗО обяви световна пандемия от затлъстяване и го определи като един от най-големите проблеми на световното здравеопазване. Въпреки общоприетите тогава мерки за превенция и контрол, честотата на затлъстяването се е увеличила три пъти, тъй като все още проблемът се пренебрегва от обществото, здравните власти и редица медицински специалисти. Това е една от причините и в България 60% от населението да е с наднормено тегло и страната ни да се намира на едно от водещите места по детско затлъстяване в ЕС.

Бариатричната/метаболитната хирургия е ново направление в коремната хирургия, което включва различни хирургични техники за лечение на затлъстяването. Нещо повече, тя е единственият доказан метод за ефективно лечение с дългогодишен контрол на затлъстяването и придружаващите го метаболитни заболявания като захарния диабет тип 2, което води до превенция на безплодието и развитието на онкологични заболявания, до понижаване на общата смъртност на населението и до значително намаляване на общите разходи за здравеопазване. Освен това, пациентите с коронавирусна инфекция,  претърпяли бариатрична/метаболитна операция, прекарват заболяването в по-лека форма, при по-ниска смъртност. Въпреки това, този вид хирургия продължава да бъде стигматизирана в България.

На 16.09.2020 г. беше създадено Българско дружество по бариатрична/метаболитна хирургия /ЕИК/ПИК 206254349/ по инициатива на специалисти от водещи в страната болници - УМБАЛ “Александровска” ЕАД - София, Аджибадем Сити Клиник МБАЛ Токуда и УМБАЛ “Софиямед”. Основните цели на сдружението са:

- да обедини усилията на всички специалисти и съсловни организации, имащи отношение към затлъстяването като социалнозначим проблем, за развитието и утвърждаването на бариатричната/метаболитната хирургия в Република България като основен метод за лечението му, включително и за финансиране на бариатричните/метаболитните операции от НЗОК;

 - да работи и съдейства за признаване на затлъстяването за хронично заболяване от държавата Република България;

- да работи за създаването на добри практики в бариатричната/метаболитната хирургия, включително и да изработи национални препоръки за извършване на бариатричните/метаболитните операции, за да се повиши нивото и качеството им.

 

 


 

Електрическо такси от следващо поколение в автопарка на най-голямата таксиметрова компания в София

Yellow Taxi ще предложат на клиентите си удобния градски SUV KIA e-Niro с 64 kW батерия

 

 

Въпреки пандемията и свиването на бизнеса, таксиметровата компания Yellow! не спира развитието си и желанието за по-качествена услуга и живот в София. От днес в града може да бъде видян поредният 100% електрически автомобил на Yellow – KIA e-Niro. Моделът е оборудван с батерия с голям капацитет - 64 kWh, която гарантира пробег от 455 км с едно зареждане. Освен че напълно препокрива възможностите на автомобил с ДВГ, e-Niro гарантира изключителен комфорт за пътниците в автомобила, като предлага и несравним обем на багажното отделение от 451л. KIA e-Niro е поредната съвместна значителна стъпка на КИА Моторс България и Yellow! към електрическата мобилност на следващото десетилетие. Мобилност, която няма да замърсява нашата градска среда с вредни емисии или шум.

Ползването на електрическо такси, освен удобно за клиентите е полезно и за развитието на столицата. Изследванията показват, че движение с електромобил е с деветдесет и седем процента по-чисто от нормалните автомобили”, споделя Калин Кокошаров, изпълнителен директор на Yellow!.

“e-Niro предлага по-дълъг пробег от много бензинови автомобили /дори няколко значително по-скъпи конкурентни електрически превозни средства/. Така например ако желаете да наемете такси до Варна, можете 100% да разчитате на безпроблемно пътуване с e-Niro, без да се налага повторно зареждане. Комфортът се допълва и от чувствително по-голямото вътрешно пространство, което предлага моделът, в сравнение със своите конкуренти, а багажникът събира рекордните за електромобил със сходни размери – 451л. Нещо повече, изминаването на 100 км с e-Niro струва между 2 и малко под 4лв., в зависимост от консумацията на енергия и използването на дневна или нощна тарифа. Зарядът може да бъде и изцяло безплатен ако се използва мрежата от електростанции, изградена от КИА Моторс България на територията на страната, която включва над 25 обекта: KIA България - The Power to Surprise. Предимствата на електромобила се допълват и от символичните разходи за обслужване. Въпреки че, електрическите превозни средства също изискват редовни технически прегледи подобно на традиционните автомобили с двигатели с вътрешно горене, разходите за поддръжка и ремонт са с около 35% по-ниски от тези при сравним автомобили с ДВГ”, споделят още от КИА България.

Екологичното електрическо такси приема и насърчава безкешовите плащания - с карта или смартфон, които Yellow и Mastercard въведоха като стандарт за цялата индустрия и от няколко години работят активно по налагането им като най-съвременни, бързи, удобни и сигурни. „За Mastercardпартньорството с Yellow такси е дългосрочен приоритет и се радваме, че двете компании гледат в една посока – през изминалата година в световен мащаб обявихме съхраняването на планетата за наш приоритет с кампанията Priceless Planet, която се стреми да въвлече милионите ни картодържатели в смислени зелени инициативи с грижа за човека и природата утре. Това е естествен ход на експоненциалната дигитализация на плащанията, което пести ресурси. Електрическата мобилност е част от бъдещето и иновациите, които ще направят живота на децата ни утре по-чист.“ казва Ваня Манова, Мениджърът на Mastercard за България, Северна Македония, Албания и Косово.

KIA e-Niro е оборудван с най-съвременни технологии, които гарантират едновременно комфортно и истински забавно управление. Батерията на 100% електромобил Niro може да се зарежда между 20% и 80% за 42 мин. от 80 kW зарядна станция. 150 kW мотор /204 к.с./ ускорява от 0 до 100 км/ч за 7.8 сек. Системите за активна сигурност в KIA e-Niro такси, включват kамера за движение на заден ход с динамично навигиране, ABS, BAS, ESC, HAC, BSA /Battery saving system/ система предпазваща акумулатора, "Cruise Control" + "Speed limiter" системи за контрол на скоростта и др.

 

 

 

БЧК стартира мащабна информационна кампания за COVID-19 под надслов „Направи го за тези, които обичаш“


 

Тя ще се проведе в периода януари март 2021 г., а целта ѝ е да продължи да подчертава важността от спазването на противоепидемичните мерки, да предоставя надеждна информация на българските граждани и да се бори с фалшивите новини. Инициативата ще бъде реализирана като част от програмата „Дейности в отговор на COVID-19“ на Международната Федерация на Дружествата на Червения кръст и Червения полумесец /МФЧК/ЧП/, финансирана от Американската агенция за международно развитие /USAID/. Благодарение на нея, БЧК продължава действията си, свързани с превенция и подпомагане на уязвими групи от обществото.

Като част от информационната кампания ще бъдат реализирани серия активности, сред които и онлайн събития, с цел постигане оптимална информираност на обществото. Името на кампанията „Направи го за тези, които обичаш“ е избрано неслучайно и цели да провокира лична и емоционална ангажираност на всеки гражданин с изпълнението на противоепидемичните мерки, за да предпази близките си.

Към момента по програмата „Дейности в отговор на COVID-19“ са предоставени над 30 000 хигиенни пакета, съдържащи и предпазни средства, 2 500 творчески пакета за деца в социално уязвима ситуация са в процес на раздаване и са проведени стотици сесии за промоция на хигиената и правилна употреба на предпазни средства.

„В БЧК вярваме, че само заедно като общество можем да се справим с днешната предизвикателна обстановка. Затова и стартираме информационната кампания „Направи го за тези, които обичаш“ като част от мащабната ни програма „Дейности в отговор на COVID-19“, за да мотивираме повече хора да спазват мерките и да се пазим взаимно – заяви акад. Христо Григоров, председател на БЧК. През цялата си история Българският Червен кръст винаги е помагал на хората и на институциите. Днешната глобална ситуация не е изключение и вярваме, че заедно ще успеем.“

Освен дейности в отговор на пандемията от COVID-19 Българският Червен кръст продължава да изпълнява своите дългосрочни програми, чрез които  подпомага едни от най-уязвимите групи в обществото. Сред тях са програмата „Топъл обяд“, чрез която 1473 деца от социално слаби семейства получават безплатна топла храна в настоящите зимни месеци; предоставянето на хранителни пакети за 470 000 социално слаби граждани по Оперативна програма за храни и/или основно материално подпомагане; дейностите и по програма „Домашни грижи за независим и достоен живот“ в подкрепа на самотни възрастни хора и др.