Translate

събота, 16 април 2022 г.

Свежа порция изумителни таланти в последния кастинг епизод на „България търси талант“ за сезона – тази неделя от 20 ч. по bTV

Надпреварата при талантите продължава на пълни обороти, а началото на шоуто ще е повече от горещо

 

 

Екзотичен, красив и много секси номер ще даде горещ старт на последния кастинг епизод за сезон осем на „България търси талант“ – тази неделя от 20 ч. по bTV. Той ще предизвика лека ревност и прехвърчане на куп шеги между членовете на журито. И четиримата ще са с „увиснали ченета“ от видяното и ще признаят, че са „омагьосани“.

Грациозно самодивско изпълнение на пилон ще накара Евелин да си спомни за своята първа и единствена в живота си тренировка по пол денс. Вдъхновен от номера на сцената, с един скок Николаос ще се озове на нея, за да опита и той, а Евелин бързо ще се пошегува, че вижда „Крали Марко на пилон“.

Опитите на Нико да се „гмурне в морето от таланти“ обаче, няма да спрат до тук. Неуспехът явно ще му подейства мотивиращо и той за втори път в епизода ще се озове на голямата сцена на шоуто. Умението да балансира ще се окаже „не точно неговото“, за разлика от опита на Сашо Кадиев, който за секунди ще се включи в номера на шега и то доста успешно.

Освен красотата и майсторството, в епизода на почит ще са още младостта, самочувствието и увереността, с които талантите ще се представят. Тийн групите ще са „на мода“, но няма да липсват и съвсем млади участници, които ще се окажат истински големи таланти.

„Това е абсолютно завършено шоу“, ще заключи проф. Кантарджиев след един от тези номера, а Николаос ще го подкрепи с думите: „Това беше един хубав пакет - на един страхотен бонбон!“.

Както през целия изумителен сезон, така и във финалния кастинг епизод, цирковото изкуство ще има своите блестящи представители. Уникален фокусник ще накара всички в залата да притаят дъх и да не изпускат и секунда от случващото се пред очите им, а участник с цирково потекло ще накара професора да го поздрави от сърце: „Направи ни истинско удоволствие да те гледаме, браво“.

Авторски рап, екзотичен музикален инструмент и напълно неочакван екзотичен номер буквално ще подпалят сцената в последния кастинг епизод на „България търси талант“ , а шоуто ще бъде толкова весело, че Катето Евро ще извика през смях: „Ти си голяма работа! Ти си One man show!”.

На финала на епизода членовете на журито ще се съберат за специално обсъждане,  в което ще си припомнят всички участници от началото на сезона. Четиримата ще отсеят най-добрите от най-добрите таланти, които ще продължат напред в предстоящите три полуфинала на „България търси талант“  и ще се доближат все повече до наградата от 50 хиляди лева и титлата „Талант на България“.

Тази неделя ще станат ясни първите 14 полуфиналисти в първия полуфинал на живо - на 24 април – Великден, за които зрителите ще могат да гласуват. От този момент шоуто ще навлезе в нова, решителна фаза, в която съдбата на участниците ще премине изцяло в ръцете на зрителите и техните гласове.

 

„Ергенът“ Виктор Стоянов разкрива душата си в „Търси се“ по bTV

Най-желаният ерген в България сяда в креслото за лични изповеди на 17 април от 12:30 ч. по bTV

 

 

„Ергенът“ на България Виктор Стоянов ще бъде специален гост в новото издание на „Търси се“ в неделя /17 април/ от 12:30 ч. по bTV. За първи път водещите Меги и Нели ще открехнат завесата на неговия личен живот и на всички предизвикателства, пред които е бил изправен.

Една от изненадите за Виктор ще бъде неговата треньорка по гребане Севда Стоянова. Тя отдава цялото си време и сърце, за да го превърне в изключително успешен състезател и Виктор няма да скрие сълзите си от срещата с нея. Той ще разкаже за най-трудния си период в живота – операция на гръбначния стълб вследствие на травма от спорта. „Както бях един от най-добрите в гребането, на който се възлагаха много надежди, изведнъж станах никой. И това бе много болезнено“, признава Виктор. В продължение на една година „ергенът“ търси себе си и буквално живее ден за ден. С помощта на близките, приятелите и появата на голяма любов той успява да превъзмогне този период и да продължи напред.

Много емоционална ще бъде и срещата му с неговата майка – Росица, която ще разкаже, че Виктор от малък е много самостоятелен и макар че има двама братя, винаги е бил „опората в семейството“. Най-трудният период е раздялата на неговите родители, която е била шок за Виктор. „Вярвах, че в семейството ми всичко е наред и разводът беше истински шок за мен, почувствах се излъган“, откровен е той пред Меги и Нели.

Най-голямата изненада за него ще бъде появата на баща му Стоян, който живее в чужбина от дълго време и никога досега не е говорил публично за сина си. „Виктор винаги е бил добро момче. Когато съм в България непрекъснато сме заедно“, разказва Стоян. А самият Виктор ще признае, че баща му е най-големият пример в живота му и винаги му липсва. За първи път той ще отключи емоциите си и ще разкаже през сълзи за ролята на баща му, както и на братята му в неговия живот.

Хората от най-близкото обкръжение ще отправят към най-желания ерген и много интересни предизвикателства. С кои от тях ще се справи – не пропускайте да разберете в „Търси се“.

 

 

С 10 000 дръвчета Нестле България прави още една стъпка в борбата с климатичните промени

Служители и доброволци стават партньори на Столична община в залесяването на „Новата гора край София“

 

 

Със засаждането на 10 000 дръвчета Нестле България поставя началото на инициативата си „Залесяваме активно“, партнирайки на Столична община във втория етап на „Новата гора край София“. С това се поставят първите стъпки у нас от глобалния ангажимент на Нестле да засади 200 млн. до 2030г. в районите, от които набавя съставки. Само през миналата година Нестле осигурява 24,6 млн. дръвчета за засаждане, които спестяват 9,3 млн. CO2 емисии. Чрез способността си да абсорбират въглероден диоксид дърветата помагат за овладяване на промените в климата. Целта е у нас да се постави началото на дългосрочни активности, насочени срещу климатичните промени. 

Те представляват голям риск за бъдещето на храните. Производството и консумацията на храна са едни от най-големите източници на вредни парникови емисии. Нестле ще намали наполовина своите парникови емисии до 2030г., за да успее да достигне нулеви нетни емисии до 2050г. Компанията ще премахне своите остатъчни емисии от атмосферата чрез проекти за съхранение на въглерод в почви и дървета. До 2025г. 100% от какаото и кафето, използвани от Нестле, ще бъдат снабдявани по устойчив начин. Компанията си сътрудничи със земеделските производители, за да избегне обезлесяването.

С помощта на служители на компанията и на доброволци, Нестле България планира да засади 10 000 фиданки дъб в „Новата гора край София“ на 17 април, като във фейсбук страницата на инициативата може да се следи за актуална информация и промени.

„С тази стъпка се присъединяваме към глобалния ангажимент на Нестле да достигне нулеви нетни емисии до 2050г. С всеки продукт, с отношението си към хората и природата непрекъснато се стремим да допринасяме за по-добър живот. Съвсем естествено това е свързано с опазването на околната среда. Вярваме, че със засаждането на 10 000 дръвчета, ще вдъхновим повече хора за конкретни стъпки в опазването на нашата природа. Фокусът ни винаги е бил върху устойчивите процеси и участието в създаването на една гора е точно такъв положителен пример.“, сподели Нели Ангелова, директор „Комуникации“, Нестле, Югоизточен пазар.

 

 

 

БЧК Ви призовава: Дарете кръв, дарете живот!

Национална кръводарителска кампания на Цветница

 

 

На 17 април 2022г. /неделя/, в деня на големия християнски празник Цветница, в цялата страна за 17-и  пореден път ще се проведе пролетна кампания за безвъзмездно и доброволно кръводаряване под надслов Запалете свещичка, дарете кръв! Спасете живот сега!”. Кампанията се организира от Националния център по трансфузионна хематология /НЦТХ/, Министерство на здравеопазването и Българския Червен кръст, с подкрепата на Българската православна църква.

Временните пунктове за кръводаряване в София ще работят от 9:00 до 13:00 часа в непосредствена близост до столичните православни храмове:

·        Свети Седмочисленици” – в 6-о ОУ “Граф Игнатиев”, ул. “6 септември” № 16;

·        “Света Неделя” – в Богословския факултет;

·        “Покров Богородичен” /зад хотел “Родина”/ – в енорийския център на църквата, ул. “Георги Делчев – Зографина” № 2;

·        „Рождество Христово“ /жк. Младост 3/ – в енорийския център при храма

Екипите на НЦТХ, на регионалните центрове по трансфузионна хематология  и доброволците на БЧК ще бъдат в помощ на желаещите да дарят кръв.

 

 

EFPIA предложи мерки за намаляване на неравенствата в достъпа до лекарствена терапия на пациентите в цяла Европа

 

Фармацевтичната индустрия в Европа предприема допълнителни действия, които да подпомогнат
предоставянето на по-бърз и по-справедлив достъп до лекарства за милиони пациенти в целия ЕС.

Очаква се новият ангажимент на иновативните биофармацевтични компании, членуващи в Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации /EFPIA/, да увеличи значително броя на иновативните лекарствени продукти, които да са достъпни в държавите-членки на ЕС и да намали с няколко месеца времето, през което пациентите са принудени да чакат за новите лекарства.

От 11 април 2022г. компаниите членки на EFPIA се ангажират да подадат заявления за заплащане с публични средства и за регистриране на цена във всички страни от ЕС във възможно най-кратки срокове, но не по-късно от 2 години от разрешаването за употреба  за европейския пазар, при условие, че националните законодателства го позволяват. Ангажиментът има за цел да помогне за предоставянето на по-бърз и по-справедлив достъп до лекарства за пациентите в цяла Европа.

Публикуваните миналата седмица данни от EFPIA сочат, че различията във времето, необходимо за да получат пациентите достъп до нови лекарства в различните държави членки на ЕС, се увеличават. Пациентите в Германия чакат около 133 дни за достъп до нови лекарства в сравнение с пациентите в България, които са принудени да изчакат 764 дни. Отчита се и негативна тенденция по отношение на броя иновативни лекарствени терапии, които са на разположение в даден момент от времето в отделните страни от ЕС. Различията са съществени и се увеличават вместо да намаляват. За съжаление, днес само около 30% от разрешените за употреба между 2017-2020 г. от Европейската агенция по лекарства /ЕМА/ са достъпни за българските пациенти в сравнение с Германия, където процентът е 92% и при средни нива от 46% за Европейския съюз.

Според прогнозата на IQVIA, този ангажимент на компаниите ще увеличи значително процента на новите лекарствени терапии, които са достъпни в целия ЕС. Очакванията са той да достигне до 64% в някои държави-членки, в зависимост от готовността на отговорните за процеса институции за своевременна оценка на увеличения брой заявления. От изключителна важност за пациентите е, че ангажиментът на фармацевтичните компании ще намали с 4 до 5 месеца времето, в което пациентите чакат за нови лекарства в страни като България /-179 дни/, Полша /-129 дни/ и Румъния /-155 дни/.

Периодът между получаването на разрешение за употреба и подаването на заявление за заплащане с публични средства и формиране на цена в съответната държава е само една от причините за неравнопоставеността в достъпа. Според публикувания анализ на Charles River Associates, има 10 взаимосвързани фактора, които обясняват ограниченията и забавянето в достъпа на пациентите до нови лекарства. Тези причини се коренят в процесите на ценообразуване и включване на лекарства в системите на заплащане с публични средства в държавите-членки и съответното въздействие върху вземането на търговски решения. В България например нови терапии с включват в системата на заплащане от НЗОК само веднъж годишно.

Ето защо ангажиментът на фармацевтичната индустрия за ранно подаване е подкрепен от стартирането на онлайн портал, където притежателите на разрешения за употреба могат да предоставят навременна информация относно времето на подаване на заявленията за ценообразуване и заплащане с публични средства и административния процес за тяхната обработка в 27-те държави-членки на ЕС. Осигуряването на по-голяма прозрачност относно пречките и причините за забавянето на достъпа ще улесни намирането на решения в партньорство с отговорните институции на национално ниво. Детайлна информация за ангажимента на фармацевтичната индустрия за ранно подаване на заявления, както и за онлайн портала е предоставена в публикуваната от EFPIA позиция Справяне с неравенствата на пациентите в Европа .

В допълнение към темата за по-справедлива и равнопоставена система за пациентите, EFPIA инициира и дискусия за по-справедлив подход за ценообразуване в отделните държави членки на ЕС, където цената на иновативните лекарства може да варира между страните в зависимост от тяхното икономическо състояние и платежоспособност. В тази връзка EFPIA публикува за обсъждане доклад, озаглавен „Солидарен подход за диференцирано ценообразуване, основано на принципа за възвръщаемост на инвестициите“, където  излага основните характеристики на тази диференцирана система за ценообразуване, базирана на солидарност между държавите-членки за гарантиране възвръщаемостта на инвестициите, залегнал в договорите на ЕС. За по-справедлива диференцирана система за ценообразуване ЕК и държавите-членки трябва да променят настоящата система за международно сравнение на цените и да въведат механизми за предотвратяване на непредвидените последици от паралелната търговия с лекарства в рамките на ЕС.

Говорейки за доклада, директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители /ARPharM/ Деян Денев каза: „Чрез ускоряване на процеса на подаване на заявления за ценообразуване и заплащане с публични средства във всичките 27 държави-членки на ЕС, чрез по-голямата прозрачност относно ограниченията и причините за забавянето на достъпа, чрез създаването в партньорство на по-справедлива диференцирана система за ценообразуване, чрез приемане на ефективна общоевропейска система на ЕС за съвместна клинична оценка и чрез споделяне на информация относно прилагането на нови механизми за ценообразуване, ние вярваме, че заедно можем да направим следващите стъпки към подобряване на достъпа за пациентите в цяла Европа. ”