Translate

петък, 28 март 2025 г.

JobTiger представя Vihra AI – гласовият чатбот, който свързва младите хора с бъдещите им работодатели

България е изправена пред сериозен проблем: връзката между младите хора и пазара на труда отслабва.

Страната ни е в топ 4 в Европейския съюз по брой на неработещи и неучещи младежи /15–34 г./, които според различни източници варират между 183 000 и 300 000 души.

Това са млади хора, които все по-често изпадат от системата — без работа, без план и без посока.

JobTiger, лидер в HR сферата с 24 години опит, отлично познава тези предизвикателства.

Компанията не само следи отблизо тенденциите на българския пазар на труда, но активно съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати. Именно затова JobTiger стартира иновативна инициатива, която има за цел да върне младите обратно в системата – с разбиране, технологии и човешки подход.

Данните говорят: младите имат нужда от нова посока.

  • Повече от 40% от висшистите у нас работят на позиции, които не изискват висше образование;
  • Според проучване на H4H Solutions и Global Metrics, 66% от младите държат на работодатели, които изпълняват обещанията си и се грижат за екипа си, а 69% поставят на първо място подкрепящата и екипна работна среда;
  • 73% от младежите на възраст между 18 и 23години очакват да имат възможности за развитие при избор на работодател.

Последните данни от анализа на JobTiger за февруари 2025 г. добавят още ключови изводи:

  • 36% от всички обяви не изискват предишен опит, което ги прави подходящи за хора, които започват;
  • 65% от предложенията са за позиции без изискване за конкретна квалификация, което означава, че за много от тях е нужна нагласа и мотивация, не задължително опит;
  • Стажантските позиции остават едва 1% от всички обяви – още една причина инициативи като National Career Days by JobTiger да съществуват;
  • Като ниво в йерархията, с най-голям дял са предложенията за служители без конкретна квалификация или опит /65%/;
  • София събира 43% от предложенията, но силно представени са и градове като Пловдив /10%/, Варна /8%/ и Русе /3%/ – именно затова National Career Days by JobTiger се провежда и на тези локации.

Какво показва световният опит?

  • 83% от търсещите работа под 25 г. вече използват AI в процеса на кандидатстване;
  • 36% от младежите използват изкуствен интелект за създаване на документи при кандидатстване, като:
    • 34% го ползват за написване на автобиография;
    • 26% – за мотивационно писмо;
    • 22% – за подпомагане при подготовка за интервю.
  • 86% от младежите, които използват AI, казват, че им е било полезно;
  • При по-горната възрастова категория 25-50 също се наблюдава активна употреба на изкуствен интелект при търсене на нова работа:
    • 52% използват AI за съпоставяне на умения с обяви;
    • 52% от мениджърите по подбор на персонала използват AI за предварителна селекция по CV;
    • 41% разчитат на автоматизирано разпращане на автобиографията им до съответните компании.

На пазара на труда има много отворени врати.

Въпросът е как младите да ги отключат.

JobTiger и Vihra правят това по-лесно, по-достъпно и по иновативен начин.

Vihra AI: когато CV-то започва с разговор

В отговор на това, JobTiger представя Vihra AI – първия по рода си за България гласов асистент за създаване на CV, разработен от технологичния партньор No Limit Software.

Създаден специално с цел подобряване процеса по подбор на персонала, Vihra AI елиминира нуждата от сложни формуляри. Вместо това, кандидатът просто говори – разказва за себе си с кратък гласов запис или разговор, а системата автоматично генерира професионално CV във формат Europass.

След това, JobTiger предоставя персонализирана селекция от работни позиции, отговарящи на профила и интересите на кандидата.

Ангел Великов, Управител на No Limit Software, споделя:
„Създадохме
Vihra AI, за да направим първата стъпка към желаното кариерно развитие по-естествена – чрез разговор, а не чрез натиск. Вярваме, че технологиите трябва да улесняват хората, вместо да ги объркват.“

Достъпът до Vihra AI ще бъде осигурен поетапно.
За да се възползвате от услугата веднага след старта ѝ, можете още днес да се регистрирате в списъка с изчакващи на нашия сайт.
Регистрацията за ранен достъп е безплатна и не ви ангажира с плащане.
След старта на услугата, ще можете да разговаряте с Vihra и да получите своето финално CV. Всичко това срещу минимална, еднократна такса.

Повече за Vihra AI и как да използвате асистента:
https://vihra.jobtiger.bg

National Career Days by JobTiger 2025: реална среща с бъдещето

След като създадат своето CV с помощта на Vihra AI, кандидатите имат възможност за лична среща с водещи работодатели в рамките на National Career Days, организирани от JobTiger:

  • София – 5 април, Хотел „Маринела“;
  • Велико Търново – 8 април, ВТУ;
  • Русе – 9 април, Русенски университет;
  • Габрово – 10 април, Технически университет;
  • Пловдив – 12 април, Пловдивски панаир;
  • Варна – 12 април, Хотел-галерия „Графит“.

Регистрацията за събитията е безплатна, но задължителна:
https://mc.jobtiger.bg/moqm3lnflv

Светлозар Петров, Управител на JobTiger казва:
„Имаме 24 години опит, в които сме помагали на поколения българи да започнат кариерния си път. Но днес предизвикателствата са нови и затова отговорът ни е с иновация. Чрез Vihra AI и
National Career Days by JobTiger даваме на младите инструмент и сцена. Даваме им реална възможност.“

За търсещите работа: посока, а не просто шанс

С помощта на Vihra AI и National Career Days by JobTiger, младите хора получават:

  • Начин да се изразят – чрез глас, а не чрез клишета;
  • Подкрепа с реални предложения, съобразени с техните умения;
  • Истинска среща с работодатели, които ги уважават и търсят.

За работодателите: доверие, а не просто видимост

Компаниите, които участват в инициативата на JobTiger, получават:

  • Достъп до подготвени, мотивирани и ориентирани кандидати;
  • Възможност за по-добро съответствие между позициите и профила на търсещите;
  • Присъствие в събитие с доказана ефективност и силно медийно отразяване.

Крайната цел е да се покаже, че технологиите не заместват човешкия контакт – те го подготвят и улесняват.С едно CV, един разговор и една истинска среща.

#FromZeroToHired – започва с теб.

 

 

 

National Geographic - Дейвид Блейн: Не опитвайте това, сезон 1 /6 еп. по 60 мин/

Премиера: 30 март 2025 г. от 21:00 ч. |

Излъчване: Всяка неделя от 21:00 ч.

 

 

„Дейвид Блейн: Не опитвайте това“ е зрелищно околосветско пътешествие, в което Блейн издирва примери за малко познатата магия по цял свят и разкрива майсторите зад нея.

Ето какво предстои да видим в епизодите:

·        В Бразилия Дейвид се среща с авантюристи, артисти, изследователи и спортисти. Те обединяват усилията си и му помагат да се подготви за дързък скок, който той отдавна мечтае да изпълни.

·        Дейвид отпътува за Югоизточна Азия, за да се срещне с хора, представящи номера с отровни животни. Факторът на страха в изпълненията им достига екстремни нива.

·        Дейвид Блейн посещава Индия - истинска люлка на магията, за да проучи религиозните вярвания и изпълненията на различни номера през призмата на илюзионизма.

·        Близо до Северния полярен кръг Дейв Блейн проучва способността на хората да издържат на екстремно ниски температури, докато търсят нови начини да изумят публиката.

·        В Южна Африка, повлияна силно от някогашната политика на апартейда, Дейвид открива как магията руши бариери и променя възприятия.

·        В Япония Дейвид изследва концепцията за майсторство, като се среща с хора, които прекарват цял ​​живот в усъвършенстване на едно умение.

 

 

БНТ 2 разгръща кампанията „Не дишай смърт“

От 29 март – шест документални филма разказват разтърсващи истории за опустошителната сила на наркотиците – в събота от 23:00 ч.

 

 

Познаваме ли децата си? Знаем ли къде са, с кого са, за какво мечтаят, към какво се
стремят? Все повече невръстни, 12- 13-годишни, посягат към дрогата и често родителите научават последни. Проблемът не е от вчера и кампанията на БНТ „Не дишай смърт“ фокусира вниманието на обществото към мащаба и разрушителната сила на наркотичната зависимост.

От тази събота – 29 март, каналът за култура и образование – БНТ 2 разгръща темата с шест документални филма, които разкриват разтърсващи истории за опустошителната сила на наркотиците, за сблъсъка на деца и родители, за реакциите на психолози, църква, полиция, прокуратура; за центровете за лечение и превенция на наркоманията; за падението, страха, смисъла и надеждата.

Програмата на БНТ 2 включва:

29 март, 23:00 ч. – „Началото е край“ – разказ за историята на отец Георги Фотакиев от храм „Св. цар Борис-Михаил“ във Варна, който преди десетилетия открива своето призвание да помага на наркозависими. Той открива Неделно училище и успява да го превърне в център за надежда и спасение от дрогата за хора от цялата страна. За около 10 години през Центъра са преминали над 500 зависими и голяма част от тях успяват да се върнат в живота и вече имат семейства.

5 април, 23:00 ч. „Невидими жертви“ предлага поглед към корените и последствията от наркозависимостта. Има данни, че деца се раждат с неонатален абстинентен синдром, наследствено обременени от наркозависими родители. Аномалиите продължават с младежи, които отключват психични заболявания, родители, които употребяват наркотици заедно с децата си… Как се борят със зависимостта и последствията в Сдружение „Отвори очи“ във Варна, как в терапевтични групи се учат на отговорност, уважение, взаимопомощ, както и да развиват своите умения и таланти.

12 април, 23:00 ч. „Неупиваема чаша“ проследява историята на Беатрис от Белгия и Павел от Благоевград и двамата – наркомани от деца. За тях няма тайни в света на дрогата, употребявали са всичко, преживели са кризите на абстиненция, лечение в различни клиники... Последната надежда за богатите родителите на белгийката Беатрис е Центърът за наркозависими към църквата „Св. цар Борис-Михаил“ във Варна. А за Павел – промяната настъпва в манастира в Хаджидимово. Днес те вече имат свои семейства, а най-големите им страхове са свързани с бъдещето на собствените им деца – да не посегнат към наркотиците. *Заглавието на филма идва от името на църковната служба, която се изпълнява при лечението на хора със зависимости.

26 април, 23:00 ч.„Свободата да бъда“ е „пътеводител“ към мечтата, смисъла на живота и тайните за щастието. Филмът представя убедителни примери за успех на съвременни будители със световен принос филантропът д-р Милен Врабевски, учителят-вдъхновител Теодосий Теодосиев, младежите Васил Ралчев и Георги Димитров, обявени за най-младите

предприемачи в класация на „Форбс“. Във филма, както и в реалността, светът сякаш се разделя, за да предостави избор на всеки – едната посока минава през знанието и духовното развитие, а другата – през илюзиите и химерите, където всъщност се затягат оковите на зависимостите.

3 май, 23:00 ч.„Изповед“ за историята на Валентин от София, който е бил на наркотици, известен дилър на дрога в столицата, със завидни печалби. Днес той е излекуван, живее и работи в друг град, има съпруга, която също е била наркозависима, наставник е в терапевтична група за лечение на наркозависими към църквата „Св. цар Борис I“ във Варна. Валентин прави своята „Изповед“, споделя за миналото си, за моментите на границата между живота и смъртта, за измамните схеми и лъжите, за кражбите, които е извършвал, за да си набави дрога, и за трудния път към спасението от зависимостта.

10 май, 23:00 ч. Обречени на истинатапоглежда към темата наркотици през съдбата на две ярки личности в световната журналистика. През 1996 г. журналистката Вероника Герин разследва и осветява наркомафията в Дъблин, Ирландия с публикациите си в Sunday. За тази истина Герин заплаща с живота си. След показното ѝ убийство страната е скована от масови безредици, които принуждават правителството да въведе строги закони в борбата с наркомафията. Нейната история е преплетена с тази на друг емблематичен журналистирландец от началото на 20-ти век Джеймс Баучер, чиято съдба е неразривно свързана с България.

Тези филми са насочени към родителите. В забързаното битие и всекидневните грижи често пропускаме да забележим малките знаци на отчуждение с децата си, с измамната мисъл „Това няма да се случи на мен“. И едва, когато трагичните инциденти с наркотично зависими деца влязат в новините, се сещаме да им кажем: „Не дишай смърт“. Това не трябва да остава само фраза.

Поредицата е създадена от БНТ Благоевград, съвместно с Общински съвет за наркотични вещества в Благоевград и Министерството на здравеопазването. Сценарист е Добрина Грачанлиева, режисьор Румяна Ангелакова, оператор Методи Стоилков.

Гледайте поредицата документални филми, част от кампанията на БНТ „Не дишай смърт“от 29 март, всяка събота, от 23:00 ч. по БНТ 2.