Алогенните костно-мозъчни трансплантации при деца, които бяха временно преустановени заради липса на достатъчно среден медицински персонал, се възстановяват в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Планирано е алогенна трансплантация да бъде извършена в началото на месец май като се очаква до края на годината броят да достигне общо пет.
До алогенна трансплантация се прибягва при пациенти със злокачествени заболявания на кръвта – основно левкемии и част от лимфомите, при които има настъпил рецидив от болестта, както и при някои доброкачествени като биологична характеристика заболявания, но злокачествени като протичане, напр. тежките форми на апластична анемия, някои имунни дефицити, някои метаболитни заболявания.
В България при децата най-често алогенни трансплантации се прилагат при пациенти с левкемии и лимфоми.
При този тип трансплантации за донор на стволови клетки се използва не пациента, а друг човек – близък родственик /брат, сестра, майка, баща/ или нефамилен донор от Международния донорен регистър.
„Процесът при алогенните трансплантации е дълъг, сложен и подчинен на определен алгоритъм. Това е обаче единственият метод за пълно излекуване на деца, при които е настъпил рецидив на основното заболяване. Затова съм много щастлива, че имаме възможност да възстановим извършването на алогенни трансплантации в нашата клиника, която е най-голямата в България“, обяснява доц. д-р Боряна Аврамова, началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Припомняме, че автоложните трансплантации /при които се използват стволови клетки от самия пациент/, бяха възстановени още миналата година. От тогава до сега високотехнологичното лечение е приложено при общо 7 деца /2 от началото на 2025 г./
--------
В Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица
Йоанна – ИСУЛ“ се лекуват всички злокачествени заболявания в детска възраст,
които подлежат на химиотерапия.
В Център за костно-мозъчни трансплантации, който функционира към нея, се
извършват 90% от костно-мозъчните трансплантации при деца в България. Тук за
първи път у нас е осъществена трансплантация на костен мозък при 10-годишно
дете със солиден тумор. Използван е методът на автоложна трансплантация.
След включването им като рутинна практика при все по-широк контингент от болни
деца, трансплантационните методи се усъвършенстват и през 2001 г. е извършена и
първата в страната алогенна трансплантация, при която източникът на стволовите
клетки е различен от пациента-дарител /донор/. Днес към тези методи е добавен и
най-съвременният - хаплоидентична трансплантация, при която няма пълна
съвместимост със стволовите клетки на донора.
Няма коментари:
Публикуване на коментар