Юноши с това заболяване засадиха горичка в Южния парк в София
Световният ден на епилепсията започва да се отбелязва официално на всеки 26 март
от 2009г. с подкрепата на Фондация „Анита Кауфман“ и Асоциацията по епилепсия на Нова Скотия. През 2025г. това се случи за 17-ти път, като инициативата се провежда в България благодарение на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия /АРДЕ/.
Лилавото се превърна в символ на осведомеността за епилепсията. Стартирането на „лилавата вълна“ направи това заболяване видимо за обществото. На 26 март хора от цял свят носят лилаво, украсяват домовете и работните си места и споделят информация за лилавия ден в социалните медии. Така не само се повишава осведомеността за епилепсията в обществото, но и се дава увереност на хората с епилепсия, че не са сами в своето страдание.
Активностите по случай Световния ден на епилепсията в София стартираха пред Община Илинден. Там бе организиран флашмоб. В същата община е базиран новият Център за пълнолетни лица с увреждания с приоритет епилепсия и ДЦП.
Младежи с епилепсия засадиха дървета – пет върби и три лески – в Южния парк зад хотел Хилтън. Идеята е всяка година хората с епилепсия да посаждат дървета, за които да се грижат, и да отгледат горичка. Това се случва с подкрепата на Софийска голяма община.
В 15 софийски училища и една детско-юношеска спортна школа ученици и учители бяха в лилаво облекло или с лилави лентички. В час на класния се показа информационни филми за епилепсията.
Вечерта Националният дворец на културата бе осветен в лилаво. Знакови сгради в над 10 града в страната също бяха осветени в лилаво, сред които Панорамата в Плевен, Царевец във Велико Търново, мостовете в Бургас и във Варна, общините в Пловдив и в Русе.
Информационни материали за епилепсията са изложени в болници и обществени места.
„На един от плакатите е изобразен QR-код, който може да се сканира и да отведе към анимационен филм, показващ какво е епилепсията и първа помощ при епилептичен припадък. Този QR-код може да се намери и на интернет страницата на Асоциацията на родители на деца с епилепсия и профилите на АРДЕ в социалните мрежи – Инстаграм, Тикток, Фейсбук. Стремим се посланията ни да стигнат до възможно по широк кръг от хора, като анимационният филм дава информация на достъпен език, който може да се разбере и от малките деца“, обяснява председателят на АРДЕ Веска Събева.
Над 50 милиона души по света са диагностицирани с това често срещано неврологично разстройство и почти всеки човек познава някой, който живее с ежедневните предизвикателства, които епилепсията носи. Това е четвъртото по честота неврологично разстройство след мигрената, инсулта и болестта на Алцхаймер. Епилепсията се причинява от електрически смущения в мозъка, водещи до припадъци от различен тип. 70% от хората с епилепсия се лекуват адекватно, а три четвърти от болните живеят в слаборазвити икономически страни и не получават съвременна терапия. Заболяването увеличава трикратно риска от преждевременна смърт поради инциденти, свързани с припадъците. Факт е обаче, че 25% от епилептичните пристъпи може да се превентират.
Епилептичният пристъп изглежда страшно състояние за околните, ако не разбират какво се случва. Това е довело до много неверни предположения и дори закони, които ограничават правата на хората с епилепсия. Но е крайно време да се преодолеят страхът и стигмата, които са резултат от незнание и предубеждения. Добрата новина е, че това заболяване може да се контролира, ако се диагностицира и лекува правилно.
Няма коментари:
Публикуване на коментар