Консултациите са част от информационна кампания „Обичам живота си“, която се провежда за втора поредна година
Стартира второто издание на информационната кампания „Обичам живота си“ организирана от Байер България. Целта на инициативата е да се насочи вниманието на българите към рисковите фактори, свързани с повишения сърдечносъдов риск и превенцията на инсулта и инфаркта.
От 5 до 30 април т.г. в пет града на страната - София, Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора, желаещите да определят своя сърдечносъдов риск /ССР/ могат да го направят в 50 аптеки. Обучени специалисти ще помогнат на хората да разберат чрез специален тест доколко са застрашени от сърдечносъдов инцидент. Пълният списък на аптеките, включени в кампанията, е публикуван на сайта на кампанията www.obichamjivotasi.com. На същия сайт всеки желаещ може да изчисли сам своя ССР, както и да се запознае с проверена медицинска информация за превенцията и рисковите фактори на инфаркта и инсулта.
Д-р Саркиз Калустян, кардиолог в УМБАЛ „Св. Анна“, обясни, че профилът на пациентите, изложени на ССР, се характеризира с неоптимален контрол на кръвното налягане, на нивата на липидите, тютюнопушене, наднормено тегло, заседнал начин на живот и захарен диабет. Той отбеляза, че медикаментозната терапия има изключително важно значение за контрола на рисковите фактори, но трябва да се промени и отношението на пациента и самият той да е готов да промени начина си на живот. „Контролирайте вашите рискови фактори, за да не бъдете наши пациенти“, призова кардиологът.
Двамата специалисти обърнаха особено внимание на това, че някои пациенти спират назначената им терапия, тъй като започват да се чувстват добре, което на по-късен етап може да доведе до повторен сърдечносъдов инцидент. Те призоваха болните да се придържат стриктно към назначеното лечение.
„Съвременните проучвания ни дадоха широк избор на медикаменти, които бихме могли да приложим както за оптимален контрол на дислипидемията, така и на повишеното кръвно налягане, захарния диабет и т.н.“, каза д-р Калустян. Кардиологът обърна внимание и на ползата от антиагреганти при пациенти, които вече са преживели сърдечносъдов инцидент.
„Ползата от аспирин при пациенти, които имат висок риск от възникване на сърдечносъдов инцидент и тези които вече са преживяли такъв е доказана във времето“ каза специалистът. Проф. Петров допълни, че статините, които контролират високите нива на холестерола и аспиринът, трябва да бъдат приемани профилактично, за да се намали сърдечносъдовият риск.
Лекарите са категорични, че промяната в начина на живот е водеща за намаляването на ССР. В същото време това е едно от най-големите предизвикателства за пациентите. Проф. Румяна Крумова – Пешева, клиничен психотерапевт и преподавател по клинична психология в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, отбеляза, че отношението и нагласата на човек трудно се променят, но не е невъзможно. По думите й хората са така устроени, че психиката им функционира на принципа на удоволствието и са склонни да избягват всичко, което може да им причини дискомфорт. По-лесно е вместо да признаят, че имат проблем, да го заобиколят. Психически хората се опитват да избягват болезнени аспекти, които могат да им създадат неприятни усещания. Според нея пациентите трябва да разберат с помощта на лекарите и психолозите, че не са слаби, уязвими и безпомощни, а че контролират здравето си. Тя отбеляза, че за да се грижим за близките си, трябва първо да се погрижим за себе си.
Сърдечносъдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност в световен мащаб. Проблемът е особено актуален за нашата страна, като данните сочат, че в България на всеки трима души двама умират от сърдечносъдови заболявания /миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, сърдечна недостатъчност/. У нас годишно се регистрират около 35 хил. инсулта и 11 хил. инфаркта, като 30% от тях завършват летално. Според статистиката на СЗО всяка година от различни сърдечносъдови заболявания умират около 17 млн. души.
Няма коментари:
Публикуване на коментар