Според данни на СЗО за 2019г. 10 000 000 души са се разболели от туберкулоза, а 465 000 от резистентна към лекарства туберкулоза. Отбелязването на този ден цели повишаване на обществената информираност за тежките здравни, социални и икономически последици от болестта - една от най-смъртоносните инфекциозни убийци в света. Едно от най-древните инфекциозни заболявания е заболяване, което може да се развие във всички органи и системи на организма, но най-често засяга дихателната система.
По думите на д-р Лиляна Чунева, специалист вътрешни болести - пневмология и фтизиатрия в МК „Доверие“, туберкулозата е инфекциозното заболяване с най-голяма смъртност преди Ковид-19. Тя продължи:
-Пандемията от Ковид-19 доведе до намаляване възможността за ефективна диагностика и лечение на туберкулоза. Над 1 млн. пациенти, които е трябвало да се диагностицират и лекуват, са пропуснати, поради намаления достъп до здравните служби. В някои от най-засегнатите страни броя на диагностицираните с туберкулозна инфекция е паднал на 41% от предходната година, връщайки ни в борбата с туберкулозата назад, както преди 12 години. Всичко това само по себе си, води до повишено разпространение на туберкулозна инфекция. Важно е и да се отбележи, че туберкулозно болните, които се разболеят от Ковид-19, са с три пъти по голям риска от смъртен изход. Източник на туберкулозна инфекция са болните хора и животни. В 90 - 99 % от случаите основният начин на заразяване е въздушно-капковия. Известно е и влиянието на околната среда като климат, хранене, условията на труд и бит и социалната среда върху съпротивителните сили на организма. Няма строго специфични симптоми, по които категорично да се постави диагнозата туберкулоза.
Диагностиката е комплексна – въз основа на клинични, лабораторни и рентгенови данни. При туберкулозната инфекция могат да се проявят симптоми, характерни за различни други заболявания, поради което неслучайно я наричаме “великата имитаторка”. Възможно е клиничните ѝ симптоми да са слабо изразени, да протича безсимптомно и да бъде установена случайно по време на рентгеново изследване по друг повод.
Симптомите са - раздразнителност, безсъние, загуба на телесно тегло, изпотяване, продължителен фебрилитет, намалена работоспособност, кашлица, бодежи в гърдите, кръвохрачене /най-честата причина за търсене на лекарска помощ/.
Лицата с повишен риск за прогресиране на латентна инфекция в активна туберкулоза са HIV позитивни, новородени и деца под 5 г. възраст, лица, подложени на имуносупресивна терапия, лица с хронични заболявания, лица с поднормено тегло, пушачи и лица, злоупотребяващи с алкохол и наркотични вещества. Диагностицирането на латентната туберкулозна инфекция цели идентифицирането на тези лица, които следва да получат превантивно лечение или подлежат на клинично наблюдение. По този начин се намалява рискът от развитие на активна туберкулоза в бъдеще или се спомага за ранното ѝ откриване, което намалява разпространеното на туберкулозната инфекция.
Мотото на Световния ден на туберкулозата 2021г. е „Часовникът тиктака“ и изразява усещането, че светът се изчерпва, в противодействията си на туберкулозата.
„За се предпазим е важно да спазваме рационален хигиенно-диетичен режим, което включва двигателна активност, закаляване, балансирано хранене, избягване на физическо и психическо пренапрежения, избягване на тютюнопушене и злоупотреба с алкохол и наркотични вещества. Всички хронични заболявания да бъдат под задоволителен контрол, в ремисия. Да се осъществяват профилактични прегледи и изследвания и не на последно място – ваксинация,“ съветва д-р Чунева.
Няма коментари:
Публикуване на коментар