Translate

понеделник, 26 януари 2015 г.

В отдалечените райони на България личните доктори вече ще имат право да продават на пациентите си лекарства



Те може да са по лекарско предписание или не. Това предвиждат промени в закони, които парламентарната комисия по здравеопазване ще започне да разглежда в 43 НС. Идеята е
готвените реформи в лекарствената политика да влязат в сила от април. Причината е, че много села в Североизточна и Северозападна България, както и по планините, са без аптеки на километри от тях и болните на практика няма достъп до лекарства.
Ген. Стоян Тонев, народен представител от ПП ГЕРБ и председател на парламентарната комисията по здравеопазване обясни, че практиката лекар да продава лекарства не е нова и дори успешно се изпълнява в напреднали страни като Швейцария и Германия.
С нов текст в Закона за здравното осигуряване обмисляме да върнем модела, действал до 2008 г., според който здравната каса плащаше 100% покритите лекарства не на аптеките, както е в момента, а на производителите или на дистрибуторите им, съобщи той и обясни, че идеята е, прескачайки надценките, НЗОК да реализира най-малко 7-12% икономии от годишната сума за лекарства, а в най-добрия случай - 25%.
Според дистрибутори обаче идеята е трудно осъществима, възникват много въпроси и проблеми и налага куп нормативни промени. Например как, ако касата не плаща на аптеката, дистрибутор ще достави лекарства без да ги фактурира, което нарушава данъчни закони, или как ще се знае на кой доставчик какво да се плати - тоест налага се сериозна отчетна и електронна система. Председателят на фармацевтичния съюз проф. Илко Гетов смята, ако промените станат факт, няма гаранция че безплатните лекарства ще достигат до аптеките. Сега дистрибуторът има интерес да ги доставя на всички аптеки, тъй като касата им плаща за всяко отпуснато 100% покрито лекарство. Но ако дистрибуторът няма пари или не е сключил договор с производителя на даден препарат, той може да не извърши доставката. Не са изключени и вертикални структури - тоест като някои вериги аптеки с дистрибутор, да въртят „вътре в себе си" лекарства, а аптеките извън тях да стоят и да гледат. Решение е, както НЗОК дава стимули на джипита за неблагоприятни практики, да осигури и за разкриване на аптеки в отдалечени райони. Защото всеки трябва да работи това, за което е учил. Лекарите и без друго са затрупани с много административна работа. Ако започнат да продават и лекарства, то ще е трудно да извършват качествено две различни дейности едновременно, коментира проф. Гетов.

Няма коментари:

Публикуване на коментар