Грижата за здравето в днешно време включва добро познаване на здравната система, в противен случай трябва да се оставим на това колко добросъвестни са лекарите, а това е друга тема. Всеки човек, който е здравно осигурен, има право на един профилактичен преглед годишно. Какво представлява този преглед - личният лекар назначава лабораторни изследвания на кръв и урина и дава анкетна карта на пациента, за да се определи в какви рискови групи попада. Прави се преглед на остротата на зрението и електрокардиограма. Според възрастта на пациентите се назначава изследване на холестерол, триглицериди и HDL-холестерол, за да се определи рискът от сърдечносъдови заболявания. При наличие на определени рискови фактори се назначава и изследване на кръвна захар на гладно. От тази година са въведени и PSA тест за рак на простата при мъжете над 50 години и преглед на мамограф за рак на гърдата при жените над 50 години (през 2010 г. те бяха само по преценка на личния лекар при съмнения за наличие на заболяване, а не профилактично).
Годишният профилактичен преглед не е само право, а и задължение. Ако през тази година не минете профилактичен преглед, може да загубите здравноосигурителните си
права за един месец през следващата година. Освен това ще бъдете глобени от 50 до 100 лв., а при повторно неявяване - от 100 до 200 лв. Правомощия да налагат тези санкции имат Регионалните здравни инспекции.
Отделно от стандартните прегледи за лица над 18 години НЗОК заплаща прегледи за деца и бременни по програмите „Детско здравеопазване" и „Майчино здравеопазване". Децата до 1 година подлежат на профилактични прегледи всеки месец, от 1 до 2 години - 4 пъти в годината, от 2 до 7 г. -два пъти годишно. Те се извършват от личния лекар на детето, а в случай че той няма придобита специалност по детски болести и по желание на родителя или настойника, може да се извършват от лекар с придобита специалност по детски болести.
Профилактиката на бременните се извършва от специалист по акушерство и гинекология или личния лекар по желание на жената.
Хората с непрекъснати осигуровки могат да се лекуват по избор при всеки зъболекар, сключил договор с НЗОК. За всяка от денталните дейности, заплащани от НЗОК напълно или частично, човек може да избере един и същ, или различен зъболекар. При посещение при зъболекаря пациентът трябва да носи здравноосигурителната си книжка, в която се вписват извършените дейности. При всяко посещение при зъболекаря пациентът заплаща потребителска такса в размер на 1% от минималната работна заплата за страната, или 2,70 лв. Не заплащат потребителска такса децата под 18 години и освободените групи. Децата и младежите до 18 години имат право на обстоен дентален преглед със снемане на зъбен статус и четири лечебни дейности, като до две от тях са пулпит или периодонтит на постоянен зъб. Здравноосигурените лица над 18 години имат право на обстоен дентален преглед със снемане на зъбен статус и две лечебни дейности. За бременните се предлага и допълнителен обстоен дентален преглед със снемане на зъбен статус. Тъй като в повечето случаи дейностите, извършени от зъболекаря, не са напълно заплатени от НЗОК, пациентът следва да доплати необходимата сума.
НЗОК заплаща изцяло денталните дейности по договорените пакети за лицата, настанени в домове за медико-социални услуги; децата, настанени в специалните училища и домовете за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, включително и след навършване на 18-годишна възраст; лицата, задържани под стража.
НЗОК заплаща изцяло денталните дейности по договорените пакети и за здравноосигурени лица до 18-годишна възраст с психични заболявания. Лечебният процес при тях се осъществява под обща анестезия и няма ограничения за обема.
В-к "Земя"
Няма коментари:
Публикуване на коментар