Увеличаване на минималното заплащане особено за страните, където то е под ръба на бедността, предлагат от Европейската комисия (ЕК).Германия и Австрия нямат официално приета минимална заплата. Тя се определя чрез колективните трудови договори между синдикати и работодатели.
ЕК препоръча миналата година минималната работна заплата да е половината от нормалната за всяка страна-членка. ЕК все повече под формата на препоръки или под егидата на насоки във финансовата сфера се ангажира със специална стратегия за намаляване на бедността.Феноменът „работещи бедни“ нараства застрашително в ЕС. Европейските усилия ще се фокусират върху трайно безработните младежи, самотните родители и сезонно наетите, които често остават под нивото на бедността. Целта на предложена мярка е да се предотвратява рискът от рязко падане на цената на труда, както и миграцията на работната ръка от бедните към богатите държави. Липсата на единен стандарт за нивото на минималното заплащане се смята за заплаха за европейския пазар на труда. В някои страни като Румъния то е по-малко от една четвърт от средната заплата, докато в Ирландия ножицата между минималната и нормалната заплата не е така голяма.
Идеята политици да регулират икономиката е абсурдна. Минималното заплащане не може да се уеднаквява, без да се имат предвид други фактори в икономиката като производителност, ниво на данъците, различни пенсионни системи или равнище на здравеопазването. Данъчните ставки в България не са големи, но има голямо различие от Европа. Ако се приеме повишаване на минималната работна заплата у нас и последните печеливши производства ще се изнесат извън страната. Това означава, че инвестиции няма да има и ще ликвидираме бизнеса, коментира председателят на БСК Божидар Данев.
Няма коментари:
Публикуване на коментар