Translate

понеделник, 11 февруари 2013 г.

Процедурата на НЗОК за заплащане на медицинските изделия е противозаконна, технически и правно неиздържана и опасна за пациентите



Българският лекарски съюз изпрати до управителя на НЗОК д-р Пламен Цеков свое становище, свързано с новата методика, по която трябва да става заплащането на медицинските изделия през тази година.
„Процедурата за договаряне на медицински изделия, която е приета от Надзорния съвет, ще създаде значими правни, административни, технически и медицински проблеми, които пряко ще повлияят върху качеството и изобщо възможността за лечение на здравноосигурените лица. - се казва в писмото. Точно поради тази причина, методиката предизвика недоволство практически във всички заинтересовани страни – пациенти, лекари, фирми, болници и т.н. За съжаление, тази методика, приета от НС на НЗОК, изобщо не бе съгласувана с тези страни, както и с Български лекарски съюз. Тя е ярък пример как чисто административното чиновническо мислене и едностранното налагане на нормативна регламентация от страна на НЗОК, несъобразена с медицинските реалности и целесъобразност, може да доведе до преки поражения върху качеството на медицинската дейност.” - смята ръководството на БЛС. Според експертите, заложеният от НС списък в приложението на методиката противоречи с приетия от Министерски съвет и резонно стои въпросът - коя номенклатура НС счита, че следва да се заплаща. Само това е достатъчно основание да се провали правно каквато и да било процедура, провеждана през 2013 г., още повече, че касата не е отчела факта на огромното разнообразие на медицински изделия в рамките на един тип за конкретния болен, както и това, че повечето от тези изделия са импланти, които стоят в организма на човека дълги години. „Когато един стент, клапа, става, леща и друго подобно изделие се поставя в организма, добре е тя да бъде от последните постижения в тази област, дори ако пациентът си доплаща, това е негово право. В противен случай се получават рестенози, преждевременно износване и т.н., и в крайна сметка – по-скъпо и по-некачествено лечение. При очните лещи например, които някой вероятно популистки е предложил да се заплащат, ще се реимбурсира само т.нар. твърда леща, която е технологично остаряла и се ползва много рядко. В случая, от медицинска гледна точка, е по-добре те изобщо да не се реимбурсират, защото голяма част от лекарите и болниците ще откажат да ги поставят.” - изтъква като медицински аргументи съсловната организация.
С така предложената методика ще се заплащат най-евтините и некачествени медицински изделия, а пациентът и лекарят нямат право на никакъв избор, дори ако пациентът е съгласен да си доплати, както бе досега. Ето защо БЛС счита, че започнатата процедура е противозаконна, технически и правно неиздържана и опасна за пациентите.” Най-добре е същата да бъде отменена, реимбурсирането да продължи по досегашния ред, при необходимост да се инициират промени в Закона за медицинските изделия и след това да се направи ясна и издържана процедура за 2014 г. „ – завършва писмото, подписано от председателя на УС на БЛС д-р Цветан Райчинов.

Няма коментари:

Публикуване на коментар