Translate

събота, 16 май 2020 г.

Асоциация Наследствен Ангиоедем България стартира информационна кампания „Съдбата обича смелите“


16 май е Международния ден, посветен на рядкото генетично заболяване наследствен ангиоедем /НАE/. Мисията на този ден по цял свят, е да се повиши осведомеността за HAE сред широката общественост и медицинската общност. Така ще се създаде жизнена среда, в която да има по-адекватни грижи, по-ранна и по-точна диагностика. Това ще позволи на пациентите с HAE да водят нормален, пълноценен и здравословен живот. Тази година мотото е „Много лица, едно семейство“. Наследственият ангиоедем засяга 1 на 50 000 души. Това е заболяване, характеризиращо се с повтарящи се епизоди на силно подуване на кожата и лигавиците.
Под егидата на международната организация HAEi и като пълноправен неин член, Асоциация Наследствен Ангиоедем България организира за деня на НАЕ информационна кампания „Съдбата обича смелите“. Това е и името на специално подготвен за случая документален филм, посветен на заболяването “Съдбата обича смелите – Fortuna favet fortibus”. В него участват пациенти, семействата им и лекари. Филмът разказва истински житейски истории, показва какво е да живееш с толкова рядко и опасно заболяване, трудностите, през които преминават ежедневно цели фамилии. Официален медиен партньор на инициативата е БНТ. Филмът ще може да се гледа скоро и на YouTube канала на асоциацията.
В България има регистрирани 90 пациенти. Но според Асоциация Наследствен Ангиоедем България у нас има поне още толкова хора, които не са диагностицирани. Поради това, че заболяването е рядко, повечето от лекарите дори не са го чували. От това и идват трудностите с поставянето на диагнозата.
Ето защо усилията ни са насочени към повишаване на информираността основно сред лекарите и специалистите, а също и сред обществото, за да може хората сами да се насочват към правилния специалист. Като видят, че лечението, което им се прилага, не действа, да изискват тестове и за наследствен ангиоедем, пояснява Данаил Димов, председател на Асоциация Наследствен Ангиоедем България.
„Диагностицирахме дете и покрай него открихме, че и дядото е с НАE . При този пациент диагнозата беше забавена с 30 години. През това време той беше опериран 3 пъти за остър корем, а 5 пъти е претърпял ендоскопии“, разказва доц. Мария Стаевска, началник Клиника по алергология в УМБАЛ Александровска.
Най-често засегнатите области на тялото са подуване на крайниците, лицето, чревния тракт и дихателните пътища. Пристъпите, засягащи чревния тракт, причиняват силна коремна болка, гадене и повръщане. Подуването на ларинкса може да ограничи дишането и да доведе до опасност за живота запушване на дихателните пътища.
Симптомите на наследствения ангиоедем обикновено започват в детска възраст и се влошават по време на пубертета, като и честотата на пристъпите се повишава през този период от живота.
Лечението е насочено към предотвратяване на пристъпите и терапия, ако те се появят. По време на пристъп може да се наложи интравенозна терапия и поддръжка на дихателните пътища.

Няма коментари:

Публикуване на коментар