Резултатите от изследване на учени от медицинския факултет на Университета Вашингтон в Сейнт Луис, щата Мисури показват, че децата в предучилищна възраст, с грижовни и любвеобвилни майки, са с по-добре развит химокамп – частта от мозъчната кора, която отговаря за паметта, способността за обучение и устойчивостта на стрес.
Преди 4 години изследователите създали стресова ситуация, за деца на възраст от 3 до 6 години, имитираща ежедневните трудности при възпитанието, когато майката трябва да извърши необходимата работа, а детето иска тя незабавно да откликне на нуждите му. За целта на децата е показан пъстър и привлекателен пакет, който можели да отворят, само ако майките им, намиращи се в същото помещение, попълнят камара от бланки. Като "грижовност и правилно възпитание" били оценени действията на тези майки, които подкрепяли децата си, вдъхвали им увереност, помагали им да сдържат емоциите си и да контролират импулсите си. А онези, които игнорирали исканията на децата, попаднали в групата на "лошите майки". Четири години по-късно учените сканирали мозъците на децата, участвали в експеримента. Оказало се, че тези, чийто майки проявили по-голямо грижа и внимание преди 4 години, имат химокамп, който е с 10% е по-голям в сравнение с децата с "лошите майки".
Ръководителят на проучването проф. Джоан Лаби, психиатър посочва, че тяхното изследване е първия в историята опит да се установи връзката между майчината грижа и развитието на ключови участъци от кората на детския главен мозък. Но не само майките, но бащите, дядовците и бабите и други членове на семейството също могат да влияят положително върху развитието на детския мозък стига да се отнасят към него с грижа и любов. Огромното влияние на родителската любов за интелектуалното развитие на детето, за което досега бе известно на емпирично равнище, вече става и научен факт, заяви тя.
Няма коментари:
Публикуване на коментар