Translate

петък, 18 ноември 2022 г.

Хроничната обструктивна белодробна болест засяга 1 на 10 възрастни и е сред водещите причини за смърт в света

 

На 16 ноември отбелязахме Световния ден за борба със заболяването
 
 
Хроничната обструктивна белодробна болест /ХОББ/ засяга един на всеки десет
възрастни и е третата водеща причина за смърт в световен мащаб, показват данни на Световната здравна организация /СЗО/. ХОББ е
често срещано респираторно заболяване и смъртните случаи поради ХОББ през 2019 год. са около 3.23 млн. Поводът, да се обърне внимание на заболяването, е Световният ден за борба с ХОББ /16 ноември/, който има за цел да повиши информираността за него, рисковите фактори и възможностите за лечение. Леталният изход при голяма част от пациентите е резултат от усложненията, до които води ХОББ. Очакванията са, че до 2060 г. смъртните случаи на пациенти с това заболяване ще надхвърлят 5,4 млн. поради високата експозиция на рискови фактори и застаряващото население.
При ХОББ е намален въздушният поток в дихателните пътища. Това може да се дължи на по-малка еластичност на дихателните пътища и въздушните торбички /алвеоли/, разрушаване на стените между някои въздушни торбички, което намалява площта за обмяна на кислорода и въглеродния диоксид, възпаление и удебеляване на стените на дихателните пътища, както и образуването на повече слуз в дихателните пътища, която може да доведе до тяхното запушване.
През 2022г. кампанията, организирана от Глобалната организация за лечение на ХОББ /GOLD/, е фокусирана върху рисковите фактори, които допринасят за появата и развитието на заболяването.
Доказано е, че тютюнопушенето /включително пасивното/ е основната причина за появата на заболяването. Други фактори са вътрешното замърсяване на въздуха от биогорива, използвани в домакинството и за отопление, както и промишленият прах и химически агенти като пари и дим. Лошото развитие на белите дробове в резултат на недохранване, инфекции и/или пасивното излагане на вътрешни и външни замърсители, както преди, така и след раждането, също може да доведе до появата на заболяването. Ограничаване на рисковите фактори е от съществено значение за намаляване на случаите на ХОББ в следващите години.
Най-честите симптоми на заболяването са задух, продължаваща кашлица или такава, при която се отделя много секрет. Сигнал за тревога могат да са и хриповете или свиренето на гърдите при дишане, усещане за силна умора и/или тежест в гърдите.
Правилното диагностициране на хроничното респираторно заболяване  може да предотврати продължителното страдание за пациентите. За съжаление, често болните се обръщат към лекар едва след като заболяването е прогресирало. В по-напреднал стадий ХОББ води до затруднения при извършването на нормални ежедневни дейности у дома или на работното място, повишаване на разходите за медицинско лечение и допълнителна финансова тежест за пациентите. Симптоми при обостряне на състоянието са силната кашлица с повишено отделяне на секрет, усещане за задух през деня и вечерта, трудно възстановяване след настинка или инфекции на дихателните пътища, невъзможност за изкачване на стълби поради затруднено дишане или усещане за умора при извършването на ежедневни дейности. Тежките пристъпи на ХОББ могат да бъдат животозастрашаващи, ето защо пациентите често имат нужда от допълнително лечение в някои случаи дори в болнично заведение .
СЗО включва ХОББ в Глобалния план за действие за превенция и контрол нa неинфекциозните заболявания и Програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030г. Повече информация за заболяването  е публикувана на https://www.azcare.bg/belodrobni-zabolyavaniya/xobb

 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар