Translate

понеделник, 1 октомври 2018 г.

„Екопак България“ инвестира 1, 45 млн. лв в нов технологичен център за преработка на отпадъци от опаковки


Лидерът в разделното събиране на отпадъци, откри първия интерактивен образователен център за ученици в София

„Екопак България“ инвестира 1,45 млн. лв. в изграждането на нов технологичен център. Част от него е нова инсталация за сортиране на отпадъци от пластмасови, метални и хартиени опаковки и нов образователен център за ученици в София. Министърът на околната среда и водите Нено Димов, кметът на столицата Йорданка Фандъкова и изпълнителният директор на „Екопак България“ Тодор Бургуджиев и председателят на борд на директорите на “Екопак България” и изпълнителен директор на Кока-кола ХБК Юрг Бургхалтер заедно пуснаха съоръжението. На официалното откриване присъстваха много производители, партньори и съмишленици в зелената мисия на „Екопак България“.
„Капацитетът на новата инсталация е 5 пъти по-голям от този, с който разполагахме досега. Тя може да сортира до 21 000 т. отпадъци от опаковки годишно“, съобщи Бургуджиев. Той подчерта, че голяма част от процесите са автоматизирани, а нестандартният дизайн позволява посетителите да наблюдават дейността на инсталацията отгоре.
Новата линия е изградена на площадка с площ 35 декара. Инсталацията ще обработва отпадъците от разделното събиране от цветните контейнери на “Екопак България” от 6 района в София, от 130 обекта на ХОРЕКА и 310 търговски обекта. В съоръжението са инсталирани магнитни сепаратори за автоматично отделяне на желязо и алуминий. Линията се обслужва от 27 служители и работници.
В продължение на последователните си дългогодишни усилия да информира и образова подрастващите от всички възрасти „Екопак България“ създаде първия интерактивен образователен център. Той е част Технологиченият център, в близост до сепариращата линия и е предназначен за деца над 14 години. Пространството от 300 кв. м  е разделено на три зони. В прожекционната зала се представят филми, свързани с опазването на околната среда и разделното събиране на отпадъци от опаковки. Тук посетителите ще се запознават с историята на организирана система за събиране на отпадъци от древността до днес. Втората зона е разделена на 4 секции за четирите вида отпадъци, които се събират разделно – пластмаса, хартия, стъкло и алуминий. Представени са процесите на преработка и рециклиране на отпадъци, превръщането им в нови продукти или в изкуство. Предложена е и мотивираща информация за ползата от рециклирането. Третата зона е гората на зелените желания, където всеки посетител ще оставя своята зелено мисия/послание за следващите поколения.

Няма коментари:

Публикуване на коментар