Translate

вторник, 2 декември 2014 г.

Изложба на 15 текстилни композиции - за първи път в модерната история на тъкачеството в Европа


 „Хемус” ООД -българският производител на ръчно изработени килими представи, в Общинския културен институт „Музей за история на София”, изложба на 15 текстилни композиции, изработени от тъкачки, обучавани в тънкостите на тъкаческото изкуство, по авторски произведения на художника Робърт Баръмов от колекцията му „Балкански приказен реализъм“.
Тъкачките, изработили текстилните експозиции, са част от проект за обучение на жени в неравностойно положение за придобиване на тъкачески умения, осъществен с финансовата подкрепа на фондация „Тръст за социална алтернатива”, чиято мисия е да създава възможности за прекъсване на цикъла на бедността сред икономически уязвими общности, повишаване на икономическата независимост на тези групи и просперитета на цялото общество.
Подобна изложба се провежда за първи път в модерната история на тъкачеството в Европа. Сложността на изработката изисква прецизност както на цвета, така и на тъкаческата техника. Част от текстилните произведения съчетават над 150 цвята, а броят на възлите в петнадесетте експоната варира от 480 000 до 780 000. Всеки експонат е уникален, тъй като е ръчно изработен, и включва частица от индивидуалността на всяко произведение на художник Баръмов.
Експозицията показва стремежа  към новаторство и увереността, че икономическият просперитет е възможен във всеки един район на страната ни чрез постигането на синергия между традиция и култура. Инициативата получи подкрепата на българските институции в лицето на  Президента на Република България и община София и уверение, че малкият бизнес  има възможност да постави стабилни основи на един по-мащабен план за откриване на нови работни места и развитие на креативните индустрии в Родопите.
С изложбата  „Хемус“ ООД ни връща в епохата на вековни български приложни традиции, които по най-непредсказуем начин присъстват и в дворците на  най-елитната европейска аристокрация като принц Чарлз, Кралица Беатрикс, музей Албърт и много други. Чрез това събитие организаторите търсят съпричастността на обществото и колекционерите на изкуство. 
Експонатите ще могат да бъдат закупени, като средствата ще послужат за учредяването на фонд за обучение, устойчива заетост и интегриране на граждани от малцинствата и жени в неравностойно положение, живеещи в малко заселените региони на Родопите.

Няма коментари:

Публикуване на коментар