България изостава в имплантирането на сърдечните устройства
По време на уебинар на тема „Иновативно лечение за пациенти със сърдечна недостатъчност. Ролята на сърдечната ресинхронизираща терапия“ стана ясно, че над 450 животоспасяващи кардиостимулатора са имплантирани през миналата година на пациенти със сърдечна недостатъчност /СН/ у нас.
Д-р Красимир Джинсов, кардиолог, електрофизиолог и експерт по кардиостимулация в УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив представи ползите и минусите от сърдечната ресинхронизираща терапия /CRT/ По думите му CRT e предназначена за лечение на хора със СН и и характерни изменения на електрокардиограмата и рядко има противопоказания.
Имплантираният специален кардиостимулатор под ключицата на пациента /чрез електроди достига до сърцето по венозен път/.Така устройството подпомага функцията му като синхронизира неговите съкращения чрез електрически импулси. След поставяне на кардиостимулатора, лекарят прецизно го настройва, за да отговаря на нуждите на конкретния пациент.
Този вид терапия е сред най-съвременните начини за подобряване на прогнозата при тези пациенти, а когато се комбинира с кардиовертер-дефибрилатор /CRT-D/ предотвратява и внезапната сърдечна смърт.
Кардиостимулаторът подобрява помпената функция на сърцето, като при някои пациенти се забелязва подобрение още на първия месец, редуцира хоспитализациите и съответно намалява разходите по лечението, подобрява качеството на живот и понижава смъртността.
Кардиостимулаторът може да остане в човешкото тяло до 10 години като през това време работи със специална литиева сребърно-ванадиева хибридна батерия. След този период устройството може да се замени с ново.
За съжаление CRT не е достатъчно позната сред българските пациенти и това е една от причините годишно да се правят малко имплантации, сподели той. За миналата година в страната са имплантирани около 450 подобни устройства, което прави около 64 устройства на 1 милион население. За сравнение в страни като Германия и Италия тази бройка е около 200 на 1 милион, а в САЩ достигат до 450 на 1 милион население.
В момента НЗОК покрива 100% от стойността на този тип устройства и пациентът не заплаща нищо.
Д-р Джинсов подчерта, че кардиостимулатора е животоспасяващ и препоръча на пациентите със СН да се консултират със своите лекуващи лекари за възможността да получат подобен имплант.
Международни проучвания показват, че CRT удължава живота на пациентите и подобрява качеството му, като намалява симптомите /умора, задух, отоци/ и хоспитализациите. Пътят на пациента е през личния лекар, който да го изпрати при кардиолог - електрофизиолог и след това да се прецени необходимостта от поставяне на кардиостимулатор. За имплантирането на устройството са необходими два дни болничен престой. Възстановяването е бързо, още на следващия ден след имплантацията пациентът може да се обслужва сам и да се върне към ежедневието си. Тези устройства изискват проверка при специалист по кардиостимулация един-два пъти годишно, като през останалото време пациентите се наблюдават от техните лични лекари и кардиолози.
СН е невъзможността на сърцето да изпомпва необходимото за организма количество кръв. Тя може да е следствие на коронарна съдова болест, инфаркт, кардиомиопатия и т.н. Статистиката сочи, че около 2 % от населението или над 15 млн. европейци са засегнати от този проблем. В България са регистрирани над 140 000 пациенти със СН като през последните години се наблюдава нарастваща заболеваемост и смъртност. Това се дължи на застаряването на населението, високия процент на хора със затлъстяване, диабет, хипертония и предсърдно мъждене.
Няма коментари:
Публикуване на коментар