Translate

сряда, 9 март 2016 г.

Личните лекари ще ни помагат при депресия



20% от българите веднъж или повече пъти в живота си са преживели психично разстройство, сочат данни от проучването ЕПИБУЛ (Международно изследване на
честите психични разстройства). Често пъти хората търсят лекарска помощ заради тревожност, страх или чувството, че получават инфаркт.
Личните лекари да разпознават симптомите на тревожност и депресия и вместо към многобройни кардиологични или други изследвания и консултации, да насочват пациентите към навременна психиатрична помощ. Това е една от целите на проекта „Подобрени услуги за психично здраве” на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), подкрепен от Норвежкия финансов механизъм.
2000 ОПЛ, психолози и социални работници в момента се обучават на знания, умения и чувствителност за ранно разпознаване на симптомите на  депресия,  тревожност  и рисково самоубийствено поведение. 70% от направилите опит да сложат край на живота си са посетили по някакъв повод личния си или друг лекар две седмици преди това. В редица случаи забавянето на вярната диагноза се е оказало фатално.
Сред предупредителните сигнали за самоубийство са продължителна тъга, агресивно поведение или импулсивност, както и липса на енергия, лош сън, загуба на апетит, рязка промяна на теглото. Застрашените хора се чувстват самотни, отхвърлени, изпитват тъга или вина, тревожност, стрес, безпомощност. Най-честите причини за опит за самоубийство са проблемите в семейството и приятелския кръг, раздялата, загубата на близък човек. След тях се нареждат безработицата и финансовите проблеми.
Все по-млади са хората, които посягат на живота си. Само допреди 10 години пълното отчаяние е застигало предимно над 50-годишните българи, сега мъжете са средно на 47, а жените – на 37 години. Жените правят опити за самоубийство по-често, а всеки десети завършва фатално. Най-рисковата възраст е между 18 и 30 години, а най-уязвимата група са безработните и социалнослабите, младежите със зависимости, самотните възрастни хора, към които ще бъде насочено специално внимание. Данните за самоубийствата ще се събират по нов начин и презицно ще се анализират. Ще се работи и за овладяване на агресията и автоагресията сред децата в училище, особено в горните класове.
Новосъздадената онлайн платформа за обучение ще даде на психиатрите възможност за диалог, а на пациентите – особено в отдалечени места без специалисти – за достъп до професионални психиатрични консултации. Специализиран сайт ще ни учи да бъдем толерантни и да приемаме без предразсъдъци хората с психични заболявания, съобщиха от НЦОЗА

Снимка: pravda.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар