Политиката в България е източник на високи доходи и път към обогатяването на богатите
Не стихва скандалът с бонусите. Този получил толкова за една година, онзи - още повече. Тече информацията по вестниците като доноси. Някои от получилите бонуси се свиват и крият лицето си от срам. Други нагло защитават правото си да получават фантастични за българската действителност суми. Министър предедателят даде ултиматум до миналия петък всички да върнат бонусите, но върнаха ли ги? Мълчание. А е нормално не само да ги върнат, но и да се простят с постовете си.
Въпросът опира до доходите в България, както и до българския манталитет. Да има ли бонуси или да няма? Да няма бонуси, казват мнозина, стига са лапали. Нали за това са заплатите - за да работят. Взелите бонуси се защитават: „Моят труд има цена".
Въпросът опира до доходите.
И все пак може ли при замразени вече трета година заплати и пенсии да се получават бонуси, равни на годишния доход на средностатистическия българин? Че и по-големи, няколко пъти по-големи. Сега се носи друга още по-скандална новина. След като д-р Нели Нешева напусна поста директор на НЗОК, не могат да й намерят заместничка. „Никой не иска да е шеф на касата". Това е заглавието на една статия във вестниците. Тя ръководела професионално, отговаряла за няколко стотици милиона левове и се справила много добре с работата си, никога здравната каса не е била стопанисвана толкова добре. Е, като е така, защо я махнахте бе, господа от. правителството? Защото вземала бонуси.
Пак ще повторя, въпросът не е във високите заплати и бонуси, а в ниските заплати и ниските пенсии. Все повече българи с всеки изминал ден поради инфлацията и замразените доходи живеят все по-зле. Хората получават толкова малко, че не могат да се изхранят, децата им гладуват, дори лекарства не могат да си купят. Управляващите демагогски печелят популярност, като се обявяват против високите доходи, за да се харесат на бедните слоеве, но нищо не правят, за да повдигнат ниското жизнено равнище в страната. Бедността, това е основната беда на страната. Вече ще стане четвърт век, откакто настъпиха промените в България, и пет години, откакто тя е член на Европейския съюз, но още не може да се каже, че у нас се живее по-богато, че масата от хората живеят по-добре.
Да започнем от върховете. Колко получава българският президент и колко министър-председателят? Аз не знам колко, но самият Бойко Борисов заяви,
че ще вдигне заплатите на Министерския съвет, не можел премиерът да работи за 1500 евро на месец. И правилно. Може ли българският президент да получава по-малко от шофьора на посланика, който е дошъл да му връчи акредитивните си писма? Може ли българският министър-председател да получава по-малко от секретарката на своя колега, която му отваря вратата, за да влезе в кабинета му, когато е на официално посещение при него в чужбина? Може ли българският президент и българският министър-председател, кметът на големия град и областният управител да получават заплата, равна на една трета от заплатата на един американски сержант или лейтенант от най-близката американска база? Значи нас ни управляват хора, които имат една трета от акъла на американските сержанти? Така ли да мислим? И май че това си личи. Живее се зле и бедно, защото се управлява лошо.
Ниските заплати и безработицата са причина младите хора и специалистите да бягат от България. С хиляди всяка година. Вече се чувства липсата на лекари и медицински сестри, особено на някои специалности. Има глад за кадри, за способни и опитни млади хора в много професии. Ниските заплати, наред с ниските морални качества са питателна храна за корупцията. Чиновниците вземат подкуп, за да улеснят решаването на проблеми на някои търговци, предприемачи или производители, да прикрият или отложат техни плащания към държавата. Митничари пробутват безмитно вносни стоки, полицаи и съдии си закриват очите при явни нарушения на закона. И всичко това - за пари. Ниските заплати са причина за безредието. „Те ни лъжат, че ни плащат, ние ги лъжем, че работим". От десетилетия тази приказка се чува в кафенета, ресторанти и служебни бюра.
Рязкото съкращаване на броя на чиновниците, подобряването
на професионалните качества на служещите, повишаване на изискванията за езикова и компютърна грамотност са предпоставка за по-високо заплащане и за по-ефикасен труд. Заради ниските заплати в обществения сектор не кандидатстват квалифицирани лица. С трици маймуни не се ловят. Откъде пари ли? Ами парите носят пари. Трябва да се смени данъчната система, по целия свят е така - който печели повече, плаща по-висок процент данъци. В България все още най-голяма сума спрямо доходите си като данък плащат най-ниско платените. Колкото по-малко печелиш, толкова повече плащаш и обратното - колкото си по-богат, толкова по-добре, по-малко даваш. Трябва да се промени политиката на доходите в България, ако не може веднага отдолу нагоре, нека се започне отгоре надолу. Но да се започне. Но най-ниските пенсии и заплати, парите за детски, заплатите на лекари, особено на тези от „Бърза помощ", и на учителите трябва да се повишат бързо и значително.
По-високите доходи на населението водят до съживяване на производството и търговията, до по-високи постъпления в хазната, по-високи доходи от мита, такси, данъци. По-високите доходи са условие за по-ефикасна администрация. Икономиите не са достатъчни за съживяване на икономиката на страната, те са нужни, но не са единствено възможната и необходима политика на държавата.
И трябва да се прекрати практиката всяка партия, като дойде на власт, да урежда своите хора, приятели и роднини на топли служебни места. Все по-често политиката започва да става източник на доходи, път към богатството. Все по-често българинът, за да си купи апартамент и вила, трябва да стане големец в някаква партия и след избори да дойде на власт. Това се отнася до всички партии. Нима не се помни телефонният разговор на Бойко Борисов с Ваньо Танов да уреди в митницата момчето, с което министър-председателят си ритал топка? Нима не стана ясно колко големци от ГЕРБ, след като станаха политически величия, си купиха първите, че вторите и петите и десетите имоти, апартаменти, вили у нас, че и в чужбина.
Страната е затънала вече трета година в тежки икономически затруднения. Причините са и външни, международни, но и вътрешни. Правителството не може повече да се извинява с полученото наследство, а опозицията да се хвали колко по-добре е било преди, когато тя е управлявала. Тази е причината сега, двадесет години след промените, избирателите да се отвращават от политиката, да не гласуват, да казват - все едно и също е, всички са маскари.
Ясно е, че в правителството има много некомпетентни хора, необразовани и без опит в своята професия, а много от тях и без елементарна подготовка. Това българските избиратели трябва да имат предвид, когато след една година навлезем в предизборна подготовка. Предстоят нови парламентарни избори. И ако българинът е проумял кой е виновен за хала му, нека гласува за тези, които предлагат промяна.
Павел Писарев
В-к "Земя"
Няма коментари:
Публикуване на коментар