Translate

четвъртък, 19 май 2011 г.

Доброволно даряване на стволови клетки ще помага на деца с онкохематологични проблеми

В резултат на съвместна дейност между УМБАЛ „Александровска болница и СБАЛАГ „Майчин дом”, по „Националната  програма за развитие на трансплантацията на стволови клетки в Република България 2007-2013г.” са събрани над 30 проби.
Над 30 проби на доброволно дарени стволови клетки от кръв от пъпна връв са събрани вече от Университетската АГ болница „Майчин дом” и предоставени за валидиране на технологията, обработка, тестване и съхранение в Националната публична банка за стволови клетки в УМБАЛ ”Александровска”.
Този проект, в рамките на „Национална програма за развитие на трансплантацията на стволови клетки в Р. България 2007-2013г.” се осъществява на база договор сключен между проф. д-р Л. Трайков, директор на УМБАЛ „Александровска болница и доц. д-р В. Златков, директор на СБАЛАГ „Майчин дом”, съобщи ръководителят на програмата проф. д-р Елисавета Наумова. За реализация на програмата работят биотехнологът Валентина Атанасова и акушер-гинеколозите д-р Мария Атанасова и д-р Сергей Славов.
Стойността за вземането, обработката и съхраняването на стволови клетки е доста висока и не всяко семейство може да си го позволи. В тази програма майките доброволно даряват кръвта от пъпна връв без да заплащат за процедурата. По този начин освен за нуждите на своите деца, те даряват безвъзмездно стволови клетки и за пациенти, при които са налице медицински причини за извършване на алогенна трансплантация на хемопоетични стволови клетки.
В тази връзка всяка родилка, желаеща да стане доброволен донор, подписва информирано съгласие и получава информация за какво могат да бъдат използвани стволовите клетки - какви заболявания могат да се лекуват с тях.
Надеждността на всеки донор е гарантирана, защото преди това от майката се вземат проби за изследвания на СПИН, сифилис, хепатити и други бактериални и вирусни инфекции. Тъй като дарените стволови клетки са предназначени за алогенна трансплантация се прави и HLA – типизиране (за съвместимост). Годните за трансплантация стволови клетки трябва да отговарят на определени критерии, което изисква валидирането на технологията по вземането, обработката, тестването и съхранението им да се извърши върху 50 единици кръв от пъпна връв, коментира доц. Анастасия Михайлова, контролираща качеството в банката.
Съхранените доброволно дарени стволови клетки ще бъдат използвани за лечение на деца с онкохематологични проблеми, допълни проф. Наумова. Колкото по-голяма е банката, толкова по-голяма е вероятността да се намери подходящ донор за нуждаещ се пациент. Затова не само вземането на материал, а психологическата дейност, свързана с убеждаването на майките е особено важна, коментира д-р Атанасова.

Няма коментари:

Публикуване на коментар