Translate

сряда, 26 април 2023 г.

Все повече лекари и пациенти у нас предпочитат интегративните методи на лечение

 
 
Съчетаването на методите на лечение на конвенционалната и интегративната
медицина стават все по-популярни и практикувани не само в Европа, но и в България. Ежегодно нараства броя на лекари и пациенти, за които включването на допълнителни терапевтични средства към утвърдените в конвенционалната медицина схеми за лечение се явява по-успешният подход в терапията на различни заболявания. Като най-популярния от тях се очертава хомеопатията. Общо 100 милиона европейци я прилагат в ежедневните си грижи за здравето. Статистиката красноречиво показва, че топ 5 европейски държави, в които най-често се използва хомеопатичното лечение, са Германия - 60%, Франция - 56%, Австрия - 50%, Испания - 33% и Обединеното кралство - 15%. А все повече научни изследвания подкрепят тезата, че хомеопатията е изпитан/доказан метод за профилактика и лечение. Проучване във Франция например показва, че пациентите със семейни лекари, прилагащи хомеопатична терапия, използват значително по-рядко антибиотици при инфекции на горните дихателни пътища.
А хомеопатията намалява епизодите на боледуване и употребата на антибиотици при децата. Това сочат резултатите от клинично изследване, проведено в Израел и Индия сред деца до 2-годишна възраст, които бяха представени от ръководителя на проучването д-р Менахем Обербаум, основател на Центъра за интегрирана и комплементарна медицина и пенсиониран ръководител на модул по „Комплементарна и алтернативна медицина“ към Медицинския факултет на Университета Hebrew, Йерусалим.
По думите му в рамките на 2 години екипът му проследява лечението на децата при остри респираторни заболявания и диария чрез сравнителен подход между конвенционално и хомеопатично лечение. Данните показват значително по-малко епизоди на остри заболявания при децата, лекувани само с хомеопатия, по-бързо възстановяване и значително по-малко използване на антибиотична терапия.
Скъсяване на боледуванията, намалена нужда от прием на антибиотици и по-дълги периоди на здраве след включване на природни лекарства в терапията отчита при
своите пациенти и д-р Десислава Георгиева, общопрактикуващ лекар /ОПЛ/, специалист вътрешни болести и обща медицина с над 26-годишен практически опит. От 12 години интегративният подход е неизменна част от ежедневната й практика, като с него наблюдава отлични резултати в лечението на острите респираторни вирусни инфекции, стомашно-чревни инфекции, уроинфекции, алергични заболявания.
Тя съобщи, че след преминаването на Ковид пандемията има много по-висока честота и по-тежко протичане на респираторните инфекции. При пациентите и има утвърдена схема за повишаване на имунитета, разреждане на честотата, тежестта и продължителността на боледуванията, тъй като тя включва антивирусното лекарство Инфлуцид в комбинация с Шуслерови соли №3, №6 и №7 на Немския хомеопатичен съюз /DHU/ - подходящи за цялото семейство, включително за деца над 1 г., бременни и кърмещи жени. Приложени в комбинация /по 1 табл. от всяко на ден за около 3 месеца/, те стабилизират имунната система, предпазват от проникването и размножаването на вируси в клетката и повишават съпротивителните сили на организма.
Д-р Георгиева успешно прилага Инфлуцид и Шуслерова сол №3 и за терапия на вече настъпила вирусна инфекция. Приемът на по 1 табл. от всяко на час помага за овладяването на възпалителния процес, лекува симптомите и предпазва от настъпване на усложнения. А с помощта на Инфлуцид и Шуслерови соли №3, №5 и №8 успешно може да се понижи температурата на болния пациент.  
Уникално българско проучване потвърждава положителната нагласа на лекари и пациенти към интегративната медицина бе представено от д-р Дора Пачова, лекар магистър по хомеопатична терапия с над 30-годишен стаж в областта на интегративната медицина, директор и преподавател в ЦЗО „Едикта“, председател на Асоциацията на лекарите хомеопати в България.
Изследването е проведено в периода 2015-2019г. от Националния център по обществено здраве и анализи /НЦОЗА/, със съдействието на Българската медицинска хомеопатична организация и Асоциацията на лекарите хомеопати в България. В проучването участват 527 лекари и стоматолози хомеопати от 28 области на България и 547 пациенти, които се лекуват с хомеопатия. Резултатите са публикувани през 2021г. в монография за хомеопатичното лечение в България.
Основната причина за консултация с лекар хомеопат е заболяване като близо 85% от пациентите първо са избрали хомеопатията пред конвенционалното лечение. Очертан е и основният профил на най-честите потребители на хомеопатия у нас – жени на възраст 18-59 г., като най-висок е относителният дял на групата 40-59 г. - 48,9%, с висше образование. Следвани от групата 18-39 г. -40,2%, а най-нисък е делът на хората над 60 години – 10,9%.
На въпроса ”Каква оценка бихте дали на хомеопата като цяло по отношение на удовлетвореността на Вашите желания, потребности и очаквания?” 47,1% от респондентите дават отлична оценка по отношение на удовлетвореността на потребностите, желанията и очакванията им от хомеопатично лечение.
Данните корелират с редица изследвания в страните от ЕС, според които потребителите на хомеопатичното лечение са предимно жени, образовани и с по-високи доходи. В Германия проучване показва, че жените журналистки на ръководни позиции и здравните журналисти имат по-позитивни нагласи към хомеопатията, като те са привърженици на научно базираните знания /медицина на доказателствата/.
Данните сочат, че магистрите по медицина проявяват траен интерес към използването на хомеопатия като съпътстваща форма на лечение на своите пациенти в ежедневната си практика и са на мнение, че тя трябва да бъде призната за медицинска специалност. По-голямата част от тях прилагат и други неконвенционални методи, като почти всички са на мнение, че „конвенционалните и нетрадиционните методи на лечение трябва взаимно да се допълват”.
„Обединение на различните направления и специалности, което се нарича системен
поглед върху живота или системно мислене – това е и най-съвременната концепция за медицината в световен мащаб, защото на практика имаме едно здравето и една медицина“, обобщи д-р Пачова.
------------
 
-Лекарите хомеопати в страната споделят идеите за плурализъм в медицината и диалог между различните направления в нея, основан на взаимно уважение и правото на пациента да избира. Защото вярват, че най-доброто за пациентите е интегрирането на най-доброто от двата свята на медицината и постигането на единна медицинска система.
-Интегративен подход означава комплементарни терапии да бъдат съчетавани умело с официално практикуваните в лечебните заведения навсякъде, където това има смисъл и е възможно.
-Проучвания потвърждават:
--Трима от четирима французи имат положително отношение към хомеопатията т.е. тя е дълбоко вкоренена във френския подход към здравето. 77% от французите са приемали хомеопатични лекарства в даден момент от живота си, по-голямата част /58%/ няколко пъти и почти всички /87%/ казват, че близките им или приятели са използвали хомеопатия. Над 40% от французите използват хомеопатия повече от 10 години.
--56% от германците вече имат опит с хомеопатията и хомеопатичните
лекарства и ги използват главно за ежедневни проблеми както за себе си, така и за своите близки.
--80% от италианското население е информирано за хомеопатичната медицина, а 17% от италианците използват тези продукти, тоест 9 милиона италианци, които използват хомеопатични лекарства поне веднъж годишно. По-голямата част от италианските потребители са на възраст между 35 и 54 години, като 69% са жени.
--Научно доказано е, че хомеопатичното лечение повлиява/подобрява
състоянието при екзема - детска или астма, възпалителни
заболявания на червата, синдром на раздразненото черво, мигрена, синдром на хронична умора, свързани с менопауза оплаквания, остеоартрит и депресия и др.
С други думи маркетинговите проучвания сочат, че пазарът на хомеопатични лекарства в Централна и Източна Европа расте по-бързо от този в Западна Европа, но в страните с по-утвърдени пазари има висока информираност относно хомеопатията. Като цяло за страните от Европейския съюз относителният дял на гражданите, които са информирани за хомеопатичния метод за лечение, вече достига 75%.
 
 

Няма коментари:

Публикуване на коментар