Translate

петък, 14 октомври 2022 г.

Съществува риск от силна грипна епидемия

190 000 пенсионери ще могат безплатно да се ваксинират срещу грип
 
 
Във връзка с Европейския ден за борба с грипа българските здравни власти, БЛС и
неправителствения сектор алармираха, че тази есен може да се очаква завръщане на сезонния грип с по-широка циркулация и по-тежко протичане от обикновеното.
Поради облекчаване на ограниченията срещу COVID-19 и факта, че през последните две години хората не са се срещали масово с грипния вирус, е налице силен спад в естествения популационен имунитет на населението срещу сезонния грип. Това може да доведе до още по-голяма непредсказуемост по отношение на време и мащаб на циркулацията на грипните вируси.
„Съществува риск от утежнена грипна епидемия и възможни тежки едновременни инфекции с вирусите на COVID-19 и грип. Този извод базираме на опита от някои страни от Южното полукълбо, например в Австралия и Южна Африка, където се наблюдаваше бързо нарастване на разпространението и циркулация извън типичния грипен сезон. Динамиката на епидемията в Австралия накара някои изследователи да прогнозират тежък грипен сезон, по-силен от този през 2017г., който доведе до голям брой хоспитализации. В Северното полукълбо също станахме свидетели на необичаен модел на разпространение на грипа. В ЕС и в България включително наблюдавахме необичайна циркулация през късната пролет, в други държави като Нидерландия имаше тежка вълна. От друга страна в САЩ грипният сезон беше с по-голяма продължителност с два пика на заболяемост и циркулацията на грипни вируси се запази нетипично висока дори и през летните месеци“, коментира доц, Ангел Кунчев, гл. държавен здравен инспектор.
В писмо до медиите д-р Скендер Сила, ръководител на офиса на СЗО за България, припомня, че годишната ваксинация срещу грип остава критичен инструмент за предотвратяване на грипа и неговите потенциално сериозни последици. Предупреждава, че тази година грипът може би ще бъде по-сериозен.
България е на последните места в Европа, както по отношение на ваксинацията срещу КОВИД-19, така и срещу грип, но въпреки това обхватът с противогрипни ваксини се е увеличил значително благодарение на Националната програма за предпазване от сезонния грип за населението над 65-годишна възраст. И от 2% през 2018г. той вече е 16%, през 2021г.. В сравнение със здравите, млади индивиди, възрастните хора са изложени на по-висок риск от сериозни грипни усложнения, включително пневмония, хоспитализации и смъртни случаи /до 70% от всички случаи, свързани с грип/. Добрата новина е, че по програмата тази година са осигурени 190 000 безплатни ваксини, които до края на седмицата ще бъдат на разположение на ОПЛ. Всеки желаещ в тази възрастова група може безплатно да бъде имунизиран, ако навреме
заяви готовността си при своя личен лекар. Това сподели д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина .
Ваксинацията срещу сезонен грип може да предотврати тежки усложнения, смъртни случаи и болнична хоспитализация. Това сериозно респираторно заболяване може да тежко да протече с много усложнения и влошаване на други хронични заболявания. До момента все още няма установени случаи на грип в страната.

По отношение на поставянето на противогрипна ваксина и на ваксина срещу КОВИД-19, становището на СЗО, на редица международни здравни институции и на нашите здравни власти е за едновременно приложение на двете ваксини.
Хората над 65-годишна възраст, по начало са с по-отслабена имунна защита, са силно застрашени от грипните вируси. Затова и при тях са възможни по-чести и тежки усложнения. Според данните на първия за България анализ за въздействието на грипа върху здравната система у нас, повече от 8 400 души годишно постъпват в болница с пневмония, причинена от грип. А 25% от тях са на възраст на 65 години. Изключително рисково е протичане на заболяването и при хора с хронични заболявания, затова е добре  те да се ваксинират още през октомври. За това призова д-р Брънзалов, зам.председател на УС на БЛС и заместник-председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.
Доц. Кунчев съобщи, че е в ход приемането на новата Националната програма за предпазване от сезонния грип за населението над 65-годишна възраст 2022-2026. Тя ще продължи да предоставя безплатен достъп до противогрипна имунизация за хората на възраст 65+ години. Очакванията са Програмата да бъде одобрена от МС преди края на настоящата година. Той допълни, че България вече разполага с двувалентните ваксини срещу КОВИД-19. Те са Comirnaty Original/Omicron BA.1, Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1,  Comirnaty Original/Omicron BA.4-5. Наличието на различни адаптирани ваксини срещу Омикрон и неговите подварианти ни дава възможност за по-широка защита на населението срещу COVID-19 през есенно-зимния сезон, когато освен сезонния грип са възможни нови COVID вълни. От началото на месец октомври е създадена организация, адаптираните ваксини да бъдат налични в кабинетите на общопрактикуващите лекари, във ваксинационните пунктове в болниците и в регионалните здравни инспекции. На електронните страници на всяка РЗИ може да бъде намерена подробна информация за ваксинационните пунктове в съответната област.
През настоящия грипен сезон 2022/23 четиривалентните противогрипни ваксини включват препоръчаните от СЗО щамове, които се очаква да доминират в Северното полукълбо, а именно:
-        Грипни вируси тип А:
 Victoria/2570/2019 /h1n1/ и Darwin/9/2021 /h3n2/
-        Грипни вируси тип Б:
 Austria/1359417/2021 /b/ Victoria lineage/ и Phuket/3073/2013 /b/Yamagata lineage/.
Доц. Кунчев припомни и някои важни факти, които не бива да се забравят, когато се готвим да посрещнем есенно-зимния сезон.
1.   Ваксината срещу сезонен грип съдържа убити вируси или части от тях, които не могат да причинят заболяване от грип или друго остро респираторно заболяване!
2.   Ваксината трябва да се поставя ежегодно, като всеки сезон тя е с различен състав, поради постоянно променящите се грипни вируси!
3.   Ваксината предпазва само от включените в състава й грипни вируси и съответно от развитието на тежкото заболяване от грип, но не помага срещу други причинители на дихателни инфекции!
4.   Не бива да се бърка грипа с други остри респираторни и стомашно-чревни заболявания в т.ч. КОВИД-19, чиито причинители циркулират през цялата година и понякога предизвикват сходни симптоми!
5.   Завършената КОВИД-19 ваксинация и бустерните дози силно се препоръчват и на всички възрастни хора над 60-годишна възраст и особено тези, с болести на обмяната като диабет, затлъстяване, хронични сърдечно-съдови и белодробни заболявания и др. За най-подходящият период за бустер ваксинация срещу COVID-19 и избора на ваксина, с оглед текущата фаза на евентуално хронично заболяване и провежданата терапия, гражданите могат да консултират със своя общопрактикуващ лекар и с наблюдаващия заболяването специалист.
Но не бива да подценяваме и обичайните мерки за предпазване от грип и острите респираторни заболявания, а именно:
 1.   Покривайте носа и устата си с еднократна кърпичка, когато кашляте и кихате;
 2.   Мийте често ръцете си с вода и сапун или ги обтривайте с мокри кърпички и дезинфектант;
 3.   Почиствайте и дезинфектирайте предметите и повърхностите, които могат да бъдат замърсени с грипни вируси.
4.   Проветрявайте често помещенията;
5.   Ако имате симптоми на грип, не се приближавайте на по-малко от 1 метър до околните;
6.   Избягвайте целувки, прегръдки и ръкостискане;
7.   Избягвайте да пипате очите, носа и устата си с неизмити ръце;
Ако имате симптоми на грип – останете вкъщи, не ходете на работа, на училище и на места, където се събират много хора.
 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар