Translate

петък, 29 ноември 2019 г.

Колкото по-рано бъде открит белодробният рак, толкова по-голяма е продължителността на живот


Водещи специалисти призовават за навременна диагностика и за Национален раков план

Рано поставената диагноза води до навременно лечение и до по-висока продължителност на живота при рак на белия дроб. В България трябва да се създаде национален раков план, а по отношение на белодробния карцином - да се въведе скрининг за рискови групи и да се обръща специално внимание на симптомите от страна на дихателната система. Около тези изводи се обединиха водещи специалисти в диагностиката и лекарствената терапия по време на събитие под мотото - „Поеми си дъх - за по-бърза диагноза и по-добра прогноза за рака на белия дроб“. С него се постави финал на Месеца за борба с рака на белия дроб, който се отбелязва през ноември и цели да повиши информираността сред обществото за симптомите, възможностите за ранна диагностика и съвременно лечение при едно от най-разпространените злокачествени заболявания.
Константинос Папагиянис, изпълнителен директор на „MSD – България“, заяви, че колкото по-рано, толкова по-добре. И каквото може да се направи сега, а да не се оставя за утре.
-Като компания искаме да подобрим информираността за белодробния рак, защото иновациите нямат особено значение, ако не могат да достигнат до хората, каза той.
Специално видеообръщение направи актьорът Владимир Пенев, посланик на кампанията. В него разказа личната си история, която го свързва с диагнозата – загубил е баща си и сестра си, интензивни пушачи, от това заболяване. Самият той също е бил пушач, но решително е отказал цигарите и ходи на профилактичен преглед всяка година. „Бъдете навреме. Покажете на живота, че го цените!“, призова той.
Проф. Асен Дудов, началник на Клиниката по медицинска онкология в „Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Младост“, бе категоричен, че хората с продължителна кашлица, дори и с лек дискомфорт в гръдния кош, трябва да потърсят специалист по белодробни болести.
„Скринингът не е ранна диагностика, а национална политика. Специално за белодробния карцином би трябвало да се изследват настоятелно хората с фамилна обремененост, за да може, ако развият заболяването, лечението да започне възможно най-рано“, добави проф. Дудов.
Проф.Асен Дудов
Симптомите при белодробен рак са неспецифични. Най-общите са отпадналост, липса на апетит, загуба на тегло, лесна уморяемост. Насочващи за белодробен процес са кашлица с храчки – може и с кръв, задух, гръдна болка, гръден дискомфорт. При метастази се появяват и симтпоти от страна на съответните органи, поясни д-р Красимир Койнов, началник на Клиниката по медицинска онкология в МБАЛ "Сердика". По думите му някои пациенти с белодробна находка на рентген се лекуват за пневмония, подобряват се от приложеното лечение, но при контролно образно изследване се вижда, че находката остава. В такива случаи специализираните изследвания са задължителни.
Проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологичното отделение към МБАЛББ "Света София", обясни, че туморът удвоява размера си за 180 дни. Ето защо от изключителна важност е навременната диагноза. Започва се с обстойна анамнеза, последвана от преглед и огромен набор от възможности за изследвания. Редът при тях обаче е: стандартна рентгенография, ехография – за изключване на проблеми със сърцето, кръвна картина, функционално изследване на дишането и, при съмнение за белодробен карцином – скенер с контраст. За добра диагноза е важно в рамките на 20-30 дни пациентът с белодробни проблеми да бъде изяснен.
„Засега белодробният рак е по-разпространен сред мъжете, но в развитите страни жените се изравняват – само в Италия и Франция увеличението на болните сред тях е 60 пъти“, допълни проф. Костадинов.
Проф. Светлана Христова, началник на Клиниката по обща и клинична патология към УМБАЛ „Александровска“, подчерта, че изследването на тъкан – клетъчен материал от тумора, е най-важният етап от диагностиката, защото патоморфологичното изследване дава точната картина за вида и етапа на тумора, което е и определящо при лечението. -Нашата цел е, определяйки индивидуалните характеристики на карцинома при всеки пациент, да помогнем на колегите да изберат най-доброто лечение – за всеки индивидуално, каза тя. Специфичните характеристики на всеки карцином се наричат биомаркери. У нас може да се изследват 3 биомаркера за белодробен рак. Тя посочи като проблем факта, че този тип изследвания не се плащат от публичните фондове, а от фармацевтичните компании или от пациента.
Лечението включва хирургия, лъчетерапия, лекарствена терапия. В последните години е налице малка революция в лекарственото лечение. Благодарение на навлизането на имунотерапията делът на 5-годишната преживяемост, и то в най-напредналия IV стадий на белодробния рак, нарасна от 3 на 15%.
-За радост в България разполагаме с такива лекарства и те са достъпни за пациентите, но трябва да се подобри организацията. След 10-15 години ще бъде направена решителна крачка в овладяването не само на белодробния рак, но и на рака като цяло, прогнозира д-р Койнов.
Той акцентира върху необходимостта от национален раков план, изработен от МЗ, който да разписва цялата организация по борбата с онкологичните заболявания. Това е план за действие, който включва всички участници и методи за диагностика, превенция, лечение. По отношение на скрининга той отбеляза, че е по-скоро песимист заради високата цена на такива програми.
В подкрепа на кампанията е създадена инсталация с живи дръвчета на метростанция „НДК“ – символ на разклонената като дърво дихателна система, която цели да накара преминаващите да се замислят за белодробното здраве.
--------
-Ракът на белия дроб е втората водеща причина за смъртността в световен мащаб, причиняваща 16% от смъртните случаи по целия свят. През 2010 г. общите годишни икономически разходи за рак са оценени приблизително на 1,16 трилиона щатски долара;
-Най-важният рисков фактор за рак с всяка локация е тютюнопушенето, отговорно за приблизително 22% от цялата смъртност от рак;
-92% случаите на рак на белия дроб, трахеята и бронхите се дължат на тютюнопушене;
-В България според данни на СЗО „настоящите пушачи“ са близо 40% от населението;
-Двеста различни видове рак предизвикват 1 от всеки 6 смъртни случая в световен мащаб, а 1 от 5 от смъртните случаи, причинени от рак, се дължат на рака на белия дроб;
-Ракът на белите дробове е най-честата причина за смъртност от рак, като заболеваемостта все повече се увеличава;
-Ракът на белия дроб причинява повече смъртни случаи, отколкото общо случаите на рак на гърдата, простата и дебелото черво;
-Въпреки сериозния напредък през последните години, ракът на белите дробове остава сред най-смъртоносните видове рак с голяма тежест на болестта и високи изисквания от здравните системи. Процентът на преживяемост не е обнадеждаващ и варира значително: в страните от Западния свят петгодишната преживяемост е средно 15%;
-България - 4250 нови случаи на рак на белия дроб годишно, 3260 от които са при мъжете. Ракът на белия дроб е водеща причина за смърт вследствие на онкологично заболяване в България;
-Симптоматиката на рака на белия дроб е нехарактерна. Затова с цел навременна диагноза трябва да се търси помощ от специалист при персистираща кашлица над 8 дни, чести и неподадаващи се на лечение респираторни състояния /бронхити, бронхопневмонии, задух и други/;
-Повечето хора с рак на белия дроб се диагностицират късно, след като заболяването им е достигнало напреднал стадий /IIIB/IV/, което възпрепятства възможностите за лечение. Късната диагноза е причина за високата смъртност в Европа, като 80% от тези пациенти загиват в рамките на една година от поставяне на диагнозата;
-Целите, които биха могли да ускорят и подобрят диагнозата, включват: намаляване на времето между консултацията в първичната помощ и началото на лечението, повишаване на осведомеността сред обществеността за разпознаване на признаците и симптомите на заболяването по-рано, както и усъвършенстване на програмите за скрининг и диагностика сред рисковите групи;
-Преживяемостта при рак на белия дроб обаче е ясно свързана с шанса диагнозата да се постави възможно най-рано;
-В основата на лечението на рака на белия дроб е индивидуализираното лечение - европейските препоръки за лечение на карцином на белия дроб подкрепят индивидуализираното лечение.

Няма коментари:

Публикуване на коментар