
до 2015 г. Отделно ще бъдат заделени 50 хил. лв. за стипендии на ромите, приети да следват медицина.
Около милион годишно ще дава държавата за профилактика и кампании за здравни грижи сред малцинствата. Те ще отиват основно за имунизации и прегледи с мобилни кабинети, обучение на малцинствените групи за предпазване от нежелана или ранна бременност и половопредавани болести и регистриране на бременните жени при гинеколог. Предвидено е да се издирват и регистрират при общопрактикуващ лекар новородените деца. От плана обаче не става ясно дали ще бъде търсено " съгласието на родителите и как ще се избират педиатрите, които ще отговарят за тях.
За диагностика на белодробни, сърдечни и диабетни заболявания са предвидени 180 хил. лв. За задължителни прегледи с мамограф при по-възрастните жени са заделени 55 хил. лв.
С 200 хил. лв. ще бъдат финансирани акушеро-гинекологични прегледи с мобилни кабинети в ромските махали. За задължителна имунизация на деца в отдалечени района са отделени 60 хил. лв.
За да се запознаят лекарите с културната традиция и здравния статус на ромите, за беседи по въпроса ще бъдат похарчени 10 хил. лв. Двойно
повече са предвидени за интерактивни сесии по сексуално образование в училища, където има много представители на малцинството.
На 20 хил. лв. е изчислена и разяснителна кампания за опасността от инфекциозни болести.
С 10 хил. лв. ще бъдат финансирани беседи как ромите да се предпазват от бременност, а с 15 хил. - за рискови фактори от заболяване. Едва 7 хил. лв. са отделени за разясняване на здравноосигурителните права.
Няма коментари:
Публикуване на коментар