Translate

неделя, 27 септември 2020 г.

„Флорентински истории“


Историческият труд от Николо Макиавели е най-новата премиерна книга на престижното издателство „Милениум“. Луксозният том за първи път събира цялото съчинение на известния философ в самостоятелно издание на български език.
Макиавели пише този си труд в продължение на шест години – от 1520 до 1526 г., а книгата е издадена за първи път след смъртта му – през 1532 г.
Близо 600 години по-късно „Флорентински истории“ продължава да вълнува историци и читатели с афинитет към темата за Средновековието и неговата същност. В книгата Николо Макиавели описва историята на родния си град Флоренция от неговото създаване до края на XV век, като го поставя в контекста на възникването и развитието на италианския свят, свързан с разпадането на Римската империя и установилия се след това западноевропейски феодализъм.
Гениалният мислител представя по забележителен начин системите, по които функционират италианските градове държави през Средновековието, причинно-следствените връзки за вътрешните разделения и конфликтите между тях, както и отношенията им с външния свят.
Но „Флорентински истории“ не е историческо изследване в класическия смисъл на думата. В книгата личи характерният за произведенията на Макиавели стил на писане. Излагайки фактологията, той вмъква дълги свои разсъждения за държавния интерес, принципите на управление, социално-икономическите разделения и пр. По този начин се поставя в ролята на морален коректив на историческите събития. Книгата е изключително значима както като безценен материал за историята на Италианското средновековие, така и по отношение на политическата философия. В нея се откриват мисли, които са твърде нетипични от гледна точка на традиционното разбиране за „макиавелизъм“.
Книгата „Флорентински истории“ се разпространява на български език с превод от Иван Тонкин и корица от художничката Фиделия Косева.
--------
Николо Макиавели /1469-1527/ е една от най-мащабните фигури в историята на политическата философия. Неговите идеи имат основополагащо значение за принципите, върху които се изгражда държавността в Новото време и по които се развива политологическата наука през вековете.

Няма коментари:

Публикуване на коментар