Translate

четвъртък, 3 октомври 2019 г.

България е част от проект за събиране на 1 милион човешки генома


BIOTECH ATELIER 2.0 събра експерти от сферата на биотехнологиите и
информационните технологии с инвеститори и бизнес лидери

Най-значимото събитие в сферата на биотехнологиите в България – BIOTECH ATELIER, се проведе за втора поредна година в столицата. Лектори на форума в „София Тех Парк” бяха 48 водещи експерти от цял свят – предприемачи, бизнеслидери, визионери, футуристи, инвеститори, професионалисти и експерти, работещи в областта на биотехнологиите и информационните технологии.
Д-р Борислав Борисов, един от идеолозите и организаторите на BIOTECH ATELIER 2.0, съобщи:
-На фокус в тазгодишното издание са клетъчните и генните терапии или така наречените „авангардни терапии”, с които медицината започва да излекува, а не само да лекува болести. Това са не просто лекарства, а цели комплекси технологии, включващи и трансплантационни техники. Проблемът е, че е затруднен достъпът на пациентите до тези иновативни терапии. Трябва да се намери решение тези иновативни терапии да бъдат достъпни, тъй като са без алтернатива и не могат да бъдат заменени от конвенционалните такива. Това е ново поколение, това е нов свят медицина./
На форума бе представен и проектът MEGA /Million European Genome Alliance/, който е фокусиран върху събирането на един милион генома в рамките на ЕС до 2022 г. Целта е да се осигури достъп и обмяна на генетични данни в мащабна платформа, чрез която да се откриват клинично значими изменения на гените. Датският експерт Боги Елиесен от Копенхагския институт по прогностични проучвания обясни, че България е част в този проект с още 21 европейски страни. Той цели да се създаде във всяка държава база геномни данни. Чрез сътрудничеството и партньорство между всички страни общата база данни ще помогне за превенцията и лечението на много социалнозначими заболявания. В момента България все още не разполага със своя база от геномни данни, докато в Англия има такава, изградена на базата на геномна информация от 100 000 души. Дания, Финландия, Шотландия и Франция също имат голям напредък. В момента организации в Европа работят по трансгранични клинични изследвания чрез тази база от геномни данни. По време на форума се обсъди и как България да използва това познание и опит за превенцията и ранната диагностика на редица заболявания.
Огромен интерес предизвикаха и темите - ролята на изкуствения интелект и на съвременните технологии в медицината.
Горещо дискутирана бе темата за съвременното партньорство между индустрията, академичните среди, пациентите и държавните институции. Наложи се идеята за „предконкурентно сътрудничество” – нов модел, при който не всеки да действа в своя коридор, а да се съберат различните заинтересовани страни и да потърсят заедно общо решение, включително и финансиране, което ще спести загуба на много време и средства. Тайната на успеха в съвременните биотехнологии се крие в изместване на фокуса от конкуренция към колаборация и сътрудничество и към прилагане на мултидисциплинарен подход, обясняват организаторите. Бяха представени примери за имплементиране на съвременните технологии в здравеопазването, наблягайки на факта, че дигитализацията и изкуственият интелект не целят изместване на човека и неговия разум, а допълването и подпомагането му.

Няма коментари:

Публикуване на коментар