Translate

сряда, 13 септември 2017 г.

Стефан Стамболов – революционер без революция



Скандалният историк Веселин Игнатов развенчава Стамболов в премиерната си книга

„Стамболов има своето място, постижения и заслуги в историята. Ала тези заслуги не ни освобождават от задължението да не подминаваме със снизхождение неговите грешки и провали, не ни отдалечават и на йота от нуждата да се сложи край на сляпото преповтаряне на неистините за ролята му в националната революция и да преразгледаме хладнокръвно стореното в годините на игото.“ Така определя задачата на новото си изследване скандалният историк и писател документалист Игнатов.
В него той дава ясен и недвусмислен отговор на въпросите:
Бил ли е Стамболов наследник на Левски? - „Когато иде реч за българския Свободотвòрец, за Стамболов не бива даже да се споменава! Апостол на свободата Стамболов не може да бъде, нито да се съизмерва с исполина на националното ни възраждане Васил Иванов Кунчев.“
Бил ли е водач на „въстанието“ в 1875 г.? - „Какъв водач се оказва Стамболов? Там, където го няма, хората се опитват да въстанат.“
Каква е ролята му като главен апостол в Априлското въстание? - „Всъщност тогава достига не своя връх, а дъното на падението като несъстоятелен главен апостол. Защото той, който трябвало да бъде първият въстаник, не въстава даже в помислите и сънищата си.“
Какво е участието му в Освободителната война 1877-1878 г.? - „Истина е, че Стамболов, като влезе в освободена България, намисли нещо по-хубаво от премеждливата слава на борец. Той организира шайка и ограбваше напуснатите турски села – той стана мародер.“
Какво е силното му оръжие? - „Стамболов определено е непригоден за революционер, но е чудесен производител на словеса. За него борбата с оръжие е противопоказна. Стихията му са нервозните фъртуни, хитруванията, словесното жонгльорство, апломбът.“
На предубедения читател всичко това може да се стори крайно, но единствената цел на автора е да покаже и тази страна на историческата фигура на възрожденеца, страна, която не е измислена от него – а описана от съвременниците на героя му. Игнатов отново ни кара да мислим върху измеренията на патриотизма и се стреми да ни убеди, че обичта към родината и нейните значими личности не е в сляпата ни вяра в техния героизъм, а в способността ни да прозрем истината за всеки от тях в различните им роли, действия и превъплъщения.
Разтърсващият труд с логото на „Милениум“ е на книжния пазар. 
Може да я намерите на "Алея на книгата" – София, която ще продължи до неделя. Щандовете с хитови заглавия, разположени в 18 шатри в пешеходната зона на столичния булевард „Витоша“, са отворени от 10 до 20 часа. Всички книги се предлагат с отстъпка от цената.
Столична община е съорганизатор на изложението наравно с Асоциация "Българска книга" - сдружението на българските издателства.
"Българските издателства не правят просто бизнес, а искрено подкрепят културата, повечето от тях даряват книги на читалищни и училищни библиотеки. И ние, в Общината, имаме редица проекти, свързани с четенето, в които работим съвместно с тях. Сред текущите проекти са изграждането на библиотека в с. Бистрица, организирането на "Зелени библиотеки" в планината, създаването на трамвай-библиотека, творчески четения и срещи. В нашия библио-бус има вече 700 тома. Той обикаля райони на София, в които няма библиотеки. На 17-и септември ще бъде в Младост, а на 18-и ще спре в Люлин, - сподели г-жа Фандъкова. - В дигиталната ера не бива да забравяме, колко важно и приятно е четенето. Трябва да предадем това на нашите деца."
Посетителите на Алеята могат да донесат свои книги и да ги дарят за инициативата на Българската национална телевизия и АБК - "Прозорец към родината". Целта й е събиране на книги за българските общности в чужбина. Фокусът е върху детската литература и учебниците - всички използвани учебници, книги и помагала са добре дошли, но можете да занесете и всякакви книги от всякакви жанрове и за възрастни. Те ще бъдат разпределени в библиотеки и училища на наши сънародници зад граница. Пунктът за събиране на томовете се намира до кръстовището на бул. „Витоша“ и бул."Патриарх Евтимий".




Няма коментари:

Публикуване на коментар