Шест от общо 26 проекта на неправителствени и пациентски организации спечелиха конкурса на ТЕВА България „Заедно за здраве“ и бяха отличени на специална церемония. Водещ на церемонията беше поетът и писател Гери Турийска, а наградите връчваха победителите в първото издание през 2022г.
Финансиране за продължаване на дейности по свои настоящи проекти, свързани с помощ към пациенти и техните семейства получиха:
Проект „За по-качествен живот с диагноза рак“ на Българска Асоциация на хора с онкологични и други заболявания „Живот“ с председател Минка Арабаджиева. Целта на проекта е запазване или възстановяване на психологичния и емоционален статус, физическата активност и социалната адаптация на онкоболните и семействата им в община Хасково.
Наградата връчи Веселина Джамбазова от Асоциация на деца с бъбречни заболявания. Тя сподели, че по техния проект са успели да прегледат 500 деца от градове, в които няма болница и клинична лаборатория.
От своя страна Арабаджиева – онкоболна, която създава Асоциацията преди 22 години – обясни, че с помощта на спечеления проект ще помогнат на много повече онкоболни да живеят достойно и с добро самочувствие.
Проект
“Арт-терапевтична и когнитивна рекреация за подобряване на ежедневието на
лицата с деменция“ на Фондация “Състрадание Алцхаймер България”. Целта на проекта е
развиването на арт-терапевтична и когнитивна рекреация за подобряване на
ежедневието на лицата с деменция в домовете за пълнолетни лица с деменция в
Разград и Казанлък.
Наградата връчи Наталия Григорова от Българската Хънтингтън Асоциация.
Тя сподели, че асоциацията им оказва психо-социална подкрепа на хора с редки болести, за които в 95% от случаите няма лечение. Благодарение на проекта на ТЕВА са осъществили над 250 консултации със психолог, социален работник и арт-терапевт и са провели 12 групи за подкрепа, както за пациенти, така и за грижещите се за тях.
Представителите на Фондация „Състрадание Алцхаймер България“ изказаха благодарност към ТЕВА заради програма „Заедно за здраве“, която е много навременна и полезен, тъй като хората с деменция наистина имат нужда да бъдат подкрепени с жест, с усмивка, с докосване и с внимание, защото емоциите при тях са съхранени до последно. Те подчертаха, че е важно на тези хора да им се даде възможност да покажат какво могат, въпреки тежкото си състояние. В заниманията по арт-терапия и плетене дементноболните се чувстват добре, казаха като заключеение.
Проект "Светулка Карнобат" на Фондация "За доброто". Целта на проекта е цялостно преобразяване на детското отделение на болницата в Карнобат.
Наградата връчи председателят на сдружение „Югозападен обществен информационен център“ Красимир Кръстев. Той сподели, че са правили тренинги за онкоболни така, че да им се съхрани достойнството и да се откъснат от мрачните мисли като са използвали иновативни методи - „Слънчево колело“.
Димитрина Спирова от Фондация „За доброто“, сподели, че са се включили с удоволствие в прекрасната инициатива на ТЕВА. С парите от програмата ще закупим детски болнични легла за деткото отделение в Карнобат. Проект „Светулка“ прави нещо много по-голямо от промяната на средата в детските болнични отделения. Приятната среда помага в лечебния процес на децата, но променя и лекарите, и сестрите, носи усмивки на лицата им и ги вдъхновява. Промениха се и нагласите на обществото, което активно се включва в преобразяването на детските клиники“, заяви тя.
Проект "СколиХелп" на Фондация "Живот със сколиоза". Целта на проекта е предоставяне на психологическа помощ на деца, възрастни и техните семейства във всички етапи на заболяването.
Наградата връчи Веска Събева от Асоциацията на родители на деца с епилепсия. Тя съобщи, че децата в Центъра за деца и младежи с тежка епилепсия са нарисували картините, които сега се връчват на всеки от наградените проекти, и омесили питката за гостите на церемонията. Тези прекрасни моменти, които изживяваме всички заедно, също лекуват децата, каза тя и продължи, че чрез проект „Пътешествие в познанието“ са обиколили различни райони от България и са научили доста за билките, някои от които са събрали и хербаризирали.
Силвия Гордеева от Фондация „Живот със сколиоза“ обясни при приемането на наградата, че 5000 семейства в България имат дете със сколиоза и че това е много тежко заболяване, което поразява цялото семейство.
Тя обърна внимание, че за сколиоза не се прави мониторинг в училищата и само трима специалисти я лекуват адекватно.
Проект "Подобряване на качеството на живот и подкрепа за раково болни пациенти" на Сдружение "Интайм Ер Ем". Целта на проекта е подкрепа и образователни кампании на раково болни пациенти в област Смолян.
Наградата връчи Радослава Ганозова, асоцииран директор „Корпоративни дейности“ на ТЕВА в България, която обясни, че служителите на компанията са изключително съпричастни с дарителската програма „Заедно за здраве“, тъй като разглеждат проектите и решават кои от тях ще получат финансиране.
Емилия Пенева от Сдружение „Интайм Ер Ем“ заяви, че дарителската програма на ТЕВА им дава огромна възможност да помагат на онкологично болни хора. Съобщи, че ще проведат за тях специални семинари в постоперативния период, за да се чувстват ценени, обичани и подкрепяни, да се чувстват пълноценни хора и да продължат спокойно живота си.
Проект "Празник на приятелството" на Сдружение „Търговищко дружество за психично здраве”. Целта е подобряване на качеството на живот на хора с увреждания чрез активна подготовка и участие в „Празник на приятелството”.
Наградата връчи Георги Димчов - директор „Здраве и безопасност на работното място и опазване на околната среда“ в завода на ТЕВА в Дупница. „Щастлив съм, че имам възможност да връча наградата на един от печелившите проекти в програмата на ТЕВА „Заедно за здраве“. Щастлив съм също, че тази програма се припознава от нашите служители, които оценяват проектите и избират печелившите. В производствените мощности на ТЕВА в Дупница и Троян работят над 1200 човека, които със своята ежедневна дейност правят така, че пациентите да получават медикаменти за своята терапия. В ТЕВА всички ние сме „Заедно за по-добро здраве“, това е нашата корпоративна цел и се радвам, че към нас се присъединяват организации, които гледат и работят в същата посока“, сподели Георги Димчов.
Наградата прие д-р Маринова - председател на Търговищкото дружество за психично здраве: „Идеята на нашия проект е да съберем хора с тежки психични заболявания от няколко центъра и защитени жилища да организират и се забавляват на празника на приятелството. Вярвам, че ще продължим да обогатяваме живота на тези хора“.
Дарителската програма на ТЕВА „Заедно за здраве“ се провежда за втори път в България. Тя насърчава инициативи, които влияят положително на живота на пациентите и техните семейства – за по-хуманна среда, за по-добра грижа и
здравеопазване. Постъпилите проекти се оценяват от специална комисия, която селектира полуфиналистите. Служителите на компанията чрез гласуване определят проектите победители. В първото издание бяха подкрепени четири проекта на пациентски организации в България.
Няма коментари:
Публикуване на коментар