Translate

петък, 2 юни 2023 г.

Коалиция HPV алармира: Ваксинопрофилактиката в България е кораб с десетки пробойни

Никога не е късно една жена или мъж да се ваксинират срещу HPV
 
 
„Част от нашата мисия - на експертите в Коалиция HPV, е да дадем на обществото и институциите ясна научна информация за рисковете от човешкия папилома вирус и да обърнем фокуса на здравната система към профилактиката!“ С тази идея вирусологът проф. Радка Аргирова откри първата Академия за здравни журналисти на Коалиция HPV. От Коалиция HPV също  информираха, че всеки заинтересован може да намери достоверна, вярна и проверена информация по темата на новосъздадения сайт
https://hpvcoalition.bg.
Тя обясни, че човешкият папиломен вирус /HPV/ причинява рак и при двата пола – на маточната шийка, на ануса, на пениса, на вулвата, на орофарингиалната област. Дори при пациенти с рак на белия дроб се откриват канцерогенни типове HPV. Създаването на ваксина за HPV е революционно постижение, защото тази ваксина на практика е превенция на няколко вида рак. HPV-ваксината е с установен профил на безопасност, като се състои от вирусоподобни частици и липсва ДНК на вируса. Безопасността и ефективността на HPV-ваксината се доказа и от практиката – от 2006г. досега са приложени близо 7 000 000 ваксини.
Проф Аргирова - председател на Българското дружество по медицинска вирусология, акцентира върху проблема с неизпълнението на Националната програма за ранна профилактика на рака на маточната шийка. Имаме едва 1% до 3% ваксинално покритие на таргетната група /момичета от 9 до 14 г./, докато в други държави населението е мотивирано и се ваксинират както момичетата, така и момчетата от 9 до 19 г., за да се ликвидират заболяванията, свързани с HPV.
Положителния пример на Румъния, в която благодарение на проактивната държавна политика само за три месеца са поставени 100 000 HPV-ваксини, изтъкна доц. д-р Михаил Околийски, управляващ офиса на СЗО в България. „Много разчитаме на здравното и сексуално образование в българското училище, което е заложено като Реформа 6 в Плана за възстановяване и устойчиво развитие. Това образование трябваше да се въведе още през миналата година, но за съжаление няма да стане факт и следващата учебна година“, обясни доц. Околийски.
На кораб с десетки пробойни оприличи ваксинопрофилактиката в България д-р Момчил Баев – основател и председател на Фондация Астра Форум. Той посочи статистика, според която само при една четвърта от задължителните ваксини е постигнато оптимално
ваксинално покритие у нас. Що се отнася до HPV-ваксинацията, която е препоръчителна, нейното изпълнение е най-трагично.
За трудностите с ваксинопрофилактиката в своята практика разказа общопрактикуващия лекар д-р Гергана Николова – член на УС на Българския лекарски съюз. Тя обясни, че никога не е късно една жена или мъж да се ваксинират срещу HPV, въпреки че вече са започнали сексуалния си живот. „Ние, общопрактикуващите лекари, трябва да говорим на пациентите за догонващите ваксинации. Ако родителите са пропуснали да ги ваксинират като деца, тези вече пораснали деца може да направят друг избор за себе си“, заяви д-р Николова.
След лекционната част, по метода „Световно кафене“ лекари и журналисти участваха в разработването на стратегии как да се мотивират лекарите и работещите в образователната система, за да се подобри ваксинопрофилактиката срещу онкогенните типове HPV. „Световното кафене е безотказен метод, при който хора с различна експертиза за много кратко време успяват да дадат идеи за разработване на различни политики и стратегии“, обясни обучителят по метода „Световно кафене“ проф. Милена Драгова - председател на Българската асоциация за коучинг и сертифициран треньор по невро-лингвистично програмиране и преподавател в НБУ.
----------------
Представители на Коалиция HPV проф. Радка Аргирова - председател на Българското дружество по медицинска вирусология и д-р Момчил Баев - основател на Фондация „Астра Форум“ входираха отворено писмо в ученическа раница до Министерство на здравеопазването и всички здравни институции с настояване за действаща политика за ваксинопрофилактика в България. Символичното послание е за по- голяма грижа към здравето на децата и дава старт на информационната кампания на коалицията „Защити бъдещето им!“.
Мисията на експертната, неправителствена Коалиция HPV е преди всичко превенция на заболяванията, свързани с човешкия папилома вирус /ЧПВ/HPV/. Затова изисква от МЗ да се ускори Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка в Република България, която се изпълнява едва 1% до 3%. 
„Глобалната цел на СЗО за елиминиране през 2030 г. на ЧПВ, причиняващ рак на маточната шийка и други ракови заболявания при двата пола, изглежда недостижима за нашата страна, ако не се вземат спешни мерки за повишаване на ваксиналното покритие в България. Това е възможно само при поставяне на краткосрочни цели и стъпки, които да спомогнат за ваксинопрофилактиката, и ангажираност на здравните власти към проблема“, се казва в писмото.
Коалиция HPV призовава за промени в краткосрочен план, които да гарантират постигането на годишни цели за ваксинално покритие в таргетната група /момичета от 9 до 14 г./: 15% през първата година; 25% - втората година; 35% - в третата. Според експертите от Коалицията заложените цели могат да се достигнат, ако се проследяват регулярно, като се обявяват постигнатите резултати и се предвидят стимули за изпълнителите на здравна дейност. Една от възможностите е изравняването на заплащането за поставяне на задължителни и на препоръчителни ваксини, тъй като това е изключително важно за общественото здраве.
От Коалиция HPV настояват за стартиране сред таргетните групи на национална информационна кампания за превенция на свързаните с HPV заболявания на Министерство на здравеопазването, за кампании на регионалните здравни инспекции и/или кампании за информираност на подрастващите в училищата, съвместно с Министерство на образованието.
Препоръка на експертите от Коалицията е да се промотира моделът на ваксинации през целия живот.
В заключение в писмото се казва: „Очакваме реакция от Вас с поемане на конкретни
ангажименти, отговорни лица и времеви хоризонт за достигне на поставените краткосрочни цели! В 30-дневен срок очакваме от Вас насрочване на среща с представители на Коалицията за обсъждане на предложените от нас спешни промени, както и насрочване на срещи на всяко тримесечие с Вашия екип за проследяване на прогреса и комуникация на постигнатите резултати.“
 

Няма коментари:

Публикуване на коментар