Translate

понеделник, 16 май 2022 г.

Евромеланома 2022 е под мотото - „Риск от рак на кожата: не са важни годините, а UV – дозата“

На меланома и на немеланомния рак вече се гледа като на епидемия

 

 

След 16 изключително успешни национални кампании за превенция и ранно откриване на рака на кожата, Българско дерматологично дружество, в партньорство с Глобална Коалиция за защита на правата на пациентите с меланом и с подкрепата на EAU THERMALE AVENE, организира кампанията Евромеланома 2022 за 17-ти път.
Целта на кампанията е да се повиши информираността на обществото по въпросите на злокачествените новообразувания на кожата, възможността за предпазване от развитието им, както и ползата от ранното и навременно откриване на проблема. Тя се провежда в 33 европейски държави.

В предишните кампании са прегледани над 20 хиляди пациенти. Миналата година 170 дерматолози са преглеждали реално в 31 града у нас. А тази година те ще са около 200. Сред рисковите фактори са: над 50 бенки /невуси/, слънчеви изгаряния преди 14 год. възраст, рижа коса и т. н..

През т. г. кампанията ще наблегне върху важността от третиране на преканцерозните лезии. Резултатите от скорошно проучване относно рака на кожата, проведено в 32 европейски страни, показват, че при скрининга на около 400 000 души за рак на кожата, над 8% имат преканцерозни лезии от типа на актиничните кератози /АК/. Ако не бъдат лекувани, тези лезии могат да се

развият в спиноцелуларен карцином на кожата.

АК могат да се появят навсякъде по тялото, като най-рискови са често излаганите на слънце зони като лице, шия, ушна мида, гръб на ръката и скалп при по-възрастните мъже. Ранното лечение е неоперативно и продотвратява прогресията на АК в карцином. Единичните АК най-често се замразяват с течен азот или могат да бъдат успешно третирани с лекарства под формата на крем.

Кампания Евромеланома 2022 е под мотото: „Риск от рак на кожата: не са важни годините, а UV – дозата“. Акцентът е върху връзката между кумулативната доза ултравиолетова светлина, която всеки човек е натрупал, и неговия индивидуален риск от развирие на рак на кожата. Например едно

младо момиче, което редовно е посещавало солариуми, може да има по-висок индивидуален риск от 60-годишен човек, който е избягвал умишленото излагане на слънце. От друга страна мъжете са по-предразположени към развитие на рак на кожата. Рискови фактори за това са: напреднала възраст, светъл тип кожа, слънчево изгаряне по време на детството/ юношеството, неизползване на слънцезащита, наличие на белези на слънчева увреда по кожата и др. Промените в гена CDKN2A /р16/ причинява меланом в отделни семейства.

Въпреки обнадеждаващата тенденция все повече пациенти да осъществяват профилактични прегледи и извън рамките на кампанията, все още ежедневно дерматолозите се сблъскват с напреднали усложнени форми на рак на кожата, които застрашават живота на пациентите.

Основните послания на кампанията са:
• Важно е всеки да познава собствения си риск от развитие на рак на кожата;
• Важно е да се познават основните рискови фактори : работа или хоби на открито, използване на солариуми, излагане на слънце за придобиване на тен;
• Допълнителни рискови фактори са: мъжки пол, напреднала възраст, светъл тип кожа, слънчево изгаряне по време на детството/юношеството, неизползване на слънцезашита, ваканции в слънчеви дестинации, близък със залокачествен меланом на кожата, вече установен рак на кожата, наличие на белези на слънчева увреда по кожата.
Кампанията „Евромеланома 2022” ще включва безплатни прегледи от специалист дерматолог на 18 май 2022. Списъците с участващите дерматолози ще бъдат достъпни на
www.bg-derm.org и на сайта на кампанията www.euromelanoma.org/bulgaria  и ще бъдат редовно обновявани.
По думите на проф. Жана Казанджиева, дерматолог в УМБАЛ „Александровската“ бялата раса, хората с лунички, със сини очи, руса коса са рискова група за поява меланом. Риск от поява на заболяването има и сред хората с роднини, диагностицирани с меланом. По думите и необходимо е кожата да се преглежда ежемесечно за бенки, които променят размера, цвета и/или формата си - /по признака„ грозното патенце“/, които са асиметрични или имат неравни граници - груби или грапави на пипане, разноцветни, сърбят и от тях тече кръв или секрет, лъскави да наподобяват на рана, само че не зарастващи.
В тези случаи и особено при червенина или оток около бенка, уплътняването и, болка или поява на „възел“ в нея, да се търси незабавно лекарска специализирана помощ.

В Европа всяка година са диагностицирани над 3,5 млн. случая с рак на кожата. Те са се увеличили с 50% в световен мащаб. До 2025г.диагностицираните с меланом ще се увеличат с 18%, а смъртността с – 20%. На меланома и на немеланомния рак вече се гледа като на епидемия.

--------------

- Носете шапки с широка периферия, слънчеви очила с UV защита и предпазни дрехи в тъмни цветове с дълги ръкави;

- Избягвайте ненужното излагане на слънце, най вече в средата на деня;

- Слънцезащитният крем задължително трябва да е с висок защитен фактор, както срещу UVВ, така и срещу UVА лъчи;

- Помнете, че слънцезащитните кремовете започват да действат около половин час след нанасяне и защитата им трае само два – три часа;

- В никакъв случай не оставяйте детето си да изгори на слънце;

-. На плажа фотозащитата се подновява на всеки 2 часа;

- Само 18% от хората винаги защитават кожата си от слънце;

- Около 80% от UV лъчите могат да проникнат и през облаците;

- Тенът на кожата се равнява на SPF около 4.

 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар