Трябва да се пият поне по1,5 - 2 литра вода дневно, но тя да бъде със стайна температура, тъй като студените напитки може дори още повече да дехидратират човешкият организъм.Топлият чай също е добър вариант в жегите.
Не бива да се забравя , че обезводняването води още и до сгъстяване на кръвта и образуване на тромби, които причиняват инфарктите и инсултите. Но ако се пие повече от посеченото количество вода се затруднява дейността на сърцето и се нарушава нормалната перфузия (преминаването на кръвта) през двата бъбрека.
При първи симптоми на прегряване-топлинен удар като висока температура (над 39 градуса), намалено или липсващо изпотяване, ускорен пулс, затруднено дишане, нетипично поведение, халюцинации и тревожност, липса на ориентация и припадъци трябва незабавно да се търси лекарска помощ.Не бива да се прилага самолечение в никакъв случай.
Пострадалият трябва да бъде охладен докато Бърза помощ дойде. За тази цел той трябва да бъде поставен на сенчесто и проветриво място. Да се напръска или обтрие с хладна вода и да се постави лед под мишниците ,на челото и слабините, но не и върху главата, съветва д-р Светлозар Сардовски,кардиолог от УМБАЛСМ „Пирогов”.
Няма коментари:
Публикуване на коментар