Translate

петък, 13 октомври 2023 г.

ББА обедини здравната гилдия за общи законодателни промени срещу „края на експертизата“


 

Трябват спешни промени в Закона за здравето, които да намерят решение на
зачестилата агресия срещу медицински специалисти и да дадат гаранции за обезпечаването на грижите за пациентите. Около тази идея се обединиха участниците във Второто издание на болничен мениджърски консилиум по формиране на политики в сектор „Здравеопазване“, организирано от Българската болнична асоциация под бранда Best Hospitals. Дискусията беше на тема за Обществената отговорност към медицинските специалисти, позиции и роли. Мнения и идеи изразиха всички участници в системата на здравеопазването у нас - мениджъри на болници, лекари, експерти, представители на законодателната и изпълнителната власт.

„Дойде краят на Експертизата!“

С тези думи председателят на ББА, адв. Свилена Димитрова откри събитието, като реферира към задълбочаващото се влияние на програмите за изкуствен интелект, които карат пациентите да се самолекуват и да не уважават труда на лекарите, и добави:

„ББА вярва, че грижата за нормалното протичане на дейността на медицинските специалисти е една от гаранциите, че ние ще можем да ги задържим и мотивираме да работят и да се развиват в България“.

По време на форума бе изнесена информация от световно проучване за прекомерната натовареност на медицинските лица, които са най-изложени на „бърн аут“, както и данни данни за агресията срещу медици в страната.

В дискусията бе подчертано, че липсата на доверие към лекарите и агресията в обществото, като цяло е проблем, който върви във възходящи темпове през последните години. А в контекста на „бърн аут“ бе акцентирано, че агресията е фактор, който надхвърля мотивационните възможности за задържане на екипите, че медицинското обслужване не е безусловно и пациентите имат не само права, но и задължения, че девалвация във вярата в правилната преценка на лекарите е проблем в общуването с пациентите и др.

За промени в законодателството апелираха участниците в събитието.

Дебатът по темата за Обществената отговорност към медицинските специалисти- Позиции и роли, беше затворен от представителите на законодателната власт – депутатите доц. Васил Пандов и проф. Андрей Чорбанов, които са членове и на Здравната комисия на НС.

„Лекарите трябва да бъдат приравнени към органите на власт, срещу които всяка агресия – вербална или физическа, по време на изпълнение на служебните им задължения, се квалифицира като хулиганство“, каза доц. Пандов, а колегата му допълни, че девалвацията на ценностите е в основата на всичките ни проблеми.

„Военна диктатура е единственият начин за справяне с агресията, защото тя е навсякъде в обществото ни. Загубихме традиционни български ценности като уважението и неприкосновеността на  попа, лекаря и даскала“, категоричен бе проф. Чорбанов.

Като организатор на събитието, Българската болнична асоциация пое ангажимент да синтезира споделените идеи и мнения на представителите на всички болнични асоциации, съсловните организации и експертите. След като бъдат съобразени и нуждите на пациентите, ще се подготви балансиращо всички интереси общо предложение за законодателни промени, които  ББА ще внесе на вниманието на народните представители в парламентарната комисия по здравеопазване.

Като резултат от събитието адв. Свилена Димитрова обеща да бъде публикувано и второто издание на болничен мениджърски консилиум по формиране на политики в сектор „Здравеопазване“. Всички участници се обединиха около факта, че когато цялото съсловие е на едно мнение, е време за промяна, още повече, че ако не се защити репутацията на експертността, ще я загубим завинаги, което крие траен риск за здравето на пациентите.

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар