Translate

сряда, 7 декември 2016 г.

С операции на силиконови очи завърши националното обучение на младите офталмолози



Операции на силиконови очи станаха кулминацията на националния проект, който тази година обучи над 200 специализанти по офталмология и млади офталмолози. Уъркшопът се проведе по време на 32-ата Конференция „Новости в офталмологията“ този уикенд в Правец. Събитието е най-голямата научна проява в областта на офталмологията, а симулираната операционна предизвика интереса на множество лекари.
Върху изкуствена глава със силиконови очи, под микроскоп специализантите тестваха етапите на операция за премахване на катаракта (очно перде). Наставляваха ги офталмохирурзи от клиниките по очни болести на ВМА, УМБАЛ „Александровска“, УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив, „Токуда“, и др. Инсталираната апаратура също е част от „новостите“ – тя идва в България за първи път и все още са единица болниците, в които я има.
Симулираната операционна, позната в медицинската наука с термина Wet lab е естественият завършек на националния проект за обучение на младите лекари по очни болести, в който участва Българското дружество по офталмология.  Тази година то насочи усилията си в две посоки – към информиране на пациенти за най-често срещаните очни заболявания с кампанията „Право на зрение“ и към повишаване на квалификацията на очните лекари. В медицинските университети на София, Пловдив и Варна бяха проведени семинари с участието на специализанти и офталмолози-практици.  Основна цел бе младите лекари да придобият практически умения и да се научат да „виждат“ чрез очите на пациента. По време на всички обучения те тренираха и със симулационни очила – очила, които показват как виждат пациенти с катаракта, глаукома, диабетна ретинопатия, и пр.
В научната програма на тазгодишните „Новости в офталмологията“ бяха представени повече от 200 съобщения. В немалка част от тях участваха и специализанти. Особен интерес предизвика клиничен случай, докладван от д-р Иванина Райчева (специализант) и д-р Димитър Тасков от Пловдив. Случаят е на 21-годишен пациент с двустранна катаракта (очно перде). Заболяването се появява предимно при възрастните хора, при естественото стареене на вътреочната леща, затова за лекарите представлява научен интерес да открият причината за пердето в толкова млада възраст. Мъжът от дете има късогледство и астигматизъм. Силно увлечен по алтернативната медицина, решил сам да подобри зрението си. В продължение на шест месеца всеки ден масажирал околоочната си зона с вибриращ и инфрачервен масажор. Така сам си предизвикал катаракта. Поставената диагноза е Catatacta physicalis представлява увреждане на лещата, предизвикано от въздействието на различни  физични фактор и:инфрачервени лъчи, УВ и рентгенови лъчи, радиоактивно лъчение, ел.ток.

Няма коментари:

Публикуване на коментар