- В България артериалната хипертония засяга около 2 000 000 души и е рисков фактор номер 1 за сърдечносъдовите заболявания.
- Продължителността на живота в България е с около 15 % по-ниска от средната за Европа и в 70-80 % от случаите се дължи на сърдечносъдовите заболявания.
- В последните години се наблюдава известно снижаване на смъртността от сърдечен инфаркт, най-вероятно резултат от въведеното в България модерно лечение на острия коронарен синдром в разкритите в страната лаборатории за инвазивна диагностика и лечение.
- Проучвания в България сочат, че 89 % от болните с клинично изявени атеросклеротични заболявания – мозъчносъдова болест, исхемична болест на сърцето и периферносъдова болест, са с артериална хипертония.
- Тревожни са тенденциите за нарастване на т. нар. „преждевременна смъртност”- до 64 години, която за последните 40 години е нараснала 2 пъти.
- Водеща причина свързана със смърт от ССЗ остава артериалната хипертония (АХ), 13% от смъртността глобално - 7 милиона годишно. Смъртността свързана с другите рискови фактори е както следва: с тютюнопушенето 9%, с повишеното ниво на кръвната захар 6% с понижената физическа активност 6% наднорменото тегло и затлъстяването – 3%.
- През последните години все по-често ОПЛ и доболничните кардиолози започват лечение с фиксирани комбинации . Въпреки това, контролът на АХ, дори сред градското население, не е задоволителен при приблизително двама от трима мъже и всяка втора жена нямат оптимален контрол.
- Всеки трети хипертоник във възраст 35-44 г. не знае за заболяването си.
- Колкото по-голяма е коремната обиколка, толкова е по-високо АН, по-висока честотата на хипертонията и 3 пъти по голяма честотата на диабета. Честотата на хипертонията нараства пропорционално с възрастта.
- Системното домашно измерване на АН може значително да подобри контрола на хипертонията.
По данни на Световната здравна статистика за 2012 г., публикувана на 16 май от Световната здравна организация (СЗО), над 30% от населението над 25 г. имат повишени стойности на артериалното налягане (АН), независимо от етническата и расовата принадлежност и от икономическото развитие. Към 2012 г., над 970 млн. са хипертониците, а по прогнозни данни до 2025 г. ще нараснат до 1,56 млрд. У нас по изчисления хората с високи стойности на АН са над 2 млн. АХ предизвиква близо 20 млн. мозъчни инсулта/годишно и е виновна за около 8 млн. смъртни случаи/годишно, 12.7% от всички смъртни случаи. Жените са по-застрашени от наднормено тегло от мъжете и следователно са по-изложени на опасност от диабет, сърдечно-съдови заболявания и някои видове рак.
Няма коментари:
Публикуване на коментар