Според този вариант на наредбата гражданите трябва да пътуват от едно населено място до друго, ако са закупили медикамента от аптека от град, в който не живеят. Освен това не е предвидено какво се случва с лекарства, които са повлияли негативно върху съответния болен.
От камарата заявяват, че не е предвидена също така и ситуацията, в която потребителят не притежава касов бои за закупеното лекарство.Според българското законодателство купувачът е длъжен да пази касовия си бон само до напускането на търговския обект.
От съсловната организация подчертават, че често в бележката не се споменава какво точно лекарство е било закупено. Същевременно нормативната уредба не задължава търговците на дребно на лекарствени продукти да вписват в бона вида на продукта, партидните номера на медикаментите, както и техният срок на годност. Така не може да се направи пряка връзка между касовата бележка и лекарството, което клиентът иска да върне.
Не е разписано още и какво се случва с медикаментите, закупени от вече несъществуващи или фалирали аптеки. Потребителите не могат да върнат опаковка или блистер, които са наполовина използвани и липсва срокът на годност върху тях. Поради изброените нередностите от камарата искат наредбата да бъде стопирана. Оттам настояват медикаментите да могат да се предават само с представянето на лична карта, а процедурите по предаването и унищожаването им да се финансират от държавата.
Практиката в ЕС е клиентите да връщат стари хапчета в най-близката аптека без формалности.
Няма коментари:
Публикуване на коментар