Translate

понеделник, 25 януари 2021 г.

Силата е в знанието

 

 

Няма нищо ново под слънцето, твърди цар Соломон. И е прав – всичко, което преживяваме, със сигурност вече е било изпитано от някой преди нас. Древните мъдреци са наблюдавали закономерностите в света и в човека и са обобщавали наученото в лаконични фрази с невероятна експресивна сила, които ние употребяваме и до днес. А знаем ли всъщност откъде идват и как са възникнали? Кой ги е казал и по какъв повод? Можем ли да ги цитираме в оригинал – като истински ерудити? Съзнаваме ли истинската им философска ценност?

С отговори на тези въпроси идва златния том „Силата е в знанието“ от колектива съставители Любомир Гутев, Мария Козовска и София Петрова, който ще намерите с логото на престижното издателство „Милениум“. Заглавието на книгата отправя препратка към старата латинска сентенция „Ipsa scientia potestas est“ и е истинско предизвикателство за всеки, който желае да обогати или опресни познанията си и да изпъкне пред останалите като истински ерудит.

Внушителното четиво събира над 3000 от крилатите фрази на древността, подредени азбучно в двупосочен ред и предадени с подробна транскрипция и обяснения за произхода и значението им. С тяхна помощ всеки – и начинаещ, и просветен в науките – може да намери най-точния израз, с който да обобщи определена речева ситуация или да блесне с познания и начетеност. Цитирането на античните автори превръща самите нас в уважавани авторитети. Оказва се, че на уж мъртвите езици в определени среди се говори повече и по-често, отколкото на националните им еквиваленти. Съвременността явно съвсем не е чак толкова модерна, че да загърби традициите на класиката. Още повече, че когато нещо вече е било казано тъй експресивно и афористично, както са го сторили античните автори и мислители, не ни остава друго, освен да черпим с пълни шепи от забележителната им мъдрост и от съкровищата на тяхната философия, неподвластна на капризите на времето.

А ето и една съвсем малка част от вечните сентенции, които са ни завещали мъдреците от миналото, посветени на здравето, живота и истината:

– Доброто здраве е по-хубаво от най-голямото богатство.

– Трябва да ядеш, за да живееш, а не да живееш, за да ядеш.

– Във виното е истината, а във водата е здравето.

 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар