Ендокринолози прегледаха безплатно десетки пациенти пред УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ”, по време на инициативата „Заедно за превенция на диабета”
![]() |
Проф. Ивона Даскалова и доц. Даниела Попова
|
Събитието се организира от Българска диабетна асоциация и с подкрепата на Зона Фарма. Целта е да осигури актуална, обективна и изчерпателна информация за профилактиката и превенцията на метаболитния синдром, който е основен рисков фактор за развитието на диабет тип 2 и сърдечносъдови заболявания.
Статистиката за страната показва, че 20% от населението страда от затлъстяване, а 60% от българите са с наднормено тегло. Тези хора са потенциална рискова група за развитието на преддиабет и диабет и оттам съответно на сърдечносъдови заболявания.
Проф. д-р Ивона Даскалова, началник на Клиника по ендокринология и болести на обмяната във ВМА и председател на УС на Българска диабетна асоциация, обясни, че диабетът се превръща в световна пандемия. И ако през 2013 г. пациентите, страдащи от заболяването, са били 375 млн., то през 2030 г. броят им ще надхвърли 576 млн.
-В България от диабет страдат близо половин милион души. Ако през 1992 г., пациентите с диагноза захарен диабет са били около 3%, проучване от миналата година показва, че вече са 8%. През 2030 г. се очаква 15% от българите да бъдат диагностицирани със захарен диабет, коментира тя и допълни, че ранното откриване и лечение на метаболитния синдром може да окаже влияние не само върху превенцията на захарния диабет, но и на сърдечносъдовите заболявания. А профилактиката може да помогне на един пациент с преддиабет да не стига до диабет.

„Заболяването може да се докаже с измерване на талия и ханш заедно с килограмите, кръвното налягане, кръвната захар, холестерола и триглицеридите. Пациентите с метаболитен синдром са изложени на два пъти по-висок риск от развитие на сърдечносъдови заболявания и пет пъти по-висок риск за изява на диабет отколкото при останалите хора. Също така при тях рискът за намаляване на продължителността на живота е значително по-голям”, каза тя.
Лекарите приканиха хората да следят здравето си и да ходят на профилактични изследвания. В градинката пред УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ” участниците в инициативата засадиха дръвчета от вида планински ясен, като по този показаха символично ролята на начина на живот, на двигателната активност, на хранителния режим и дори на определени растителни съставки за подобряване работата на метаболизма. Според биотехнологичната медицина вече има напредък в тази област: патентованият екстракт от планински ясен повлиява върху благоприятно всички компоненти на метаболитния синдром.
Няма коментари:
Публикуване на коментар