Translate

вторник, 23 декември 2014 г.

Изграждане на Национална гвардия, в която да служат всички, навършили 18 години


с продължителност на службата от 2 месеца за жените и 3-6 месеца за мъжете, се предлага в проект на Българска национална доктрина.
Шестата редакция на проекта е направена от учени от неправителствената организация Българска академия на науките и изкуствата (БАНИ) с финансовата подкрепа на Патриотичния фронт.
По думите на акад. Григор Велев, председател на БАНИ гвардията може да осигури подготовка за борба с извънредни ситуации (наводнения, земетресения, пожари, аварии, епидемии и др.).
В проекта на национална доктрина се предлага също така и създаване на военен трудово-професионален корпус, който ще има задача да ограмоти младежи и да им даде професионална подготовка.
Освен това са разработени и мерки за подпомагане на раждаемостта - безплатно лечение за всички, които страдат от стерилитет, както и възстановяване на ергенския данък за мъже и жени от 31 години до 55-годишна възраст.
Според създателите на доктрината "България през двайсет и първи век" събраните средства от данъка трябва да се внасят във фонд за деца без родители. 
От БАНИ предлагат още и увеличаване на детските надбавки - при първо дете майките да получават 20 на сто от средната заплата в България, при второ - 40% от средното възнаграждение, а при трето - 80%.
От БАНИ настояват -  да се осигури равнопоставеност на достъпа на Спешната помощ до отдалечени и труднодостъпни райони като се изготви преразпределение на местоположенията на центровете на Спешната медицинска помощ според географските особености на района и гъстотата на населението; във всички висши училища да се създадат отдели за следдипломна квалификация; всеки български специалист да преминава задължително на пет години квалификационен курс за опресняване на знанията; специална програма за съхранение на народното творчество и др.
В проекта на доктрина се иска България да проучи социалното положение на българите в странство и възможностите им да участват в българската икономика. Според акад. Велев се налага откриването на наши училища по света с цел да се защити българската идентичност.


Догодина администрацията в МВР ще бъде преназначена по Закона за държавния служител


Тази мярка като част от цялостната реформа.Така счетоводителите и юристите в
министерството ще бъдат отделени от статута на полицаите и пожарникарите, и на практика ще загубят някои от бонусите, които в момента им се полагат, като ранното пенсиониране и изплащането на двайсет заплати при освобождаване от служба. Друга мярка е увеличаване на броя на полицаите в населените места и съкращаване на административните структури в МВР, ДАНС и ДАТО.
Към момента част от администрацията в МВР е назначена по Закона за МВР, което дава право на служителите да използват пакет от социални придобивки, както и да се пенсионират независимо от възрастта след 27 години трудов стаж, от който две трети са изслужени в системата.
Замислената реформа включва увеличаване на броя на полицаите в населените места, като мярка за борба с битовата престъпност и създаване на еднотипна служба в ДАНС, МВР, ДАТО и в Разузнаването, за да не се подклажда напрежение между отделните служби.Известно редуциране на административния апарат в МВР от 1/3 на ½  и по възможност - нещо, което не съм сигурен дали ще имаме сила и воля да го свършим - еднотипна държавна служба в МВР, ДАНС, ДАТО, в разузнавателните служби, за да не се подклажда непрекъснато напрежение между тези служители, обяснил вътрешният министър Веселин Вучков по време на заседанието на Министерски съвет, стана ясно от публикуваните стенограми от заседанието на правителството.

Организаторите на конкурса "Мис Свят: Премахваме дефилето по бански


"Излизаме от света на банските, защото не това е пътят, по който искаме да се
развиваме. Мис Свят трябва да бъде личност, която може да помогне на обществото. Тя е по-скоро посланик, а не кралица на красотата ", каза Крис Уилмър, директорът на "Мис Свят Америка" и "Мис Съединени американски щати".
"Това не е просто конкурс за красота, а красота с цел. Няма причина да има кръг по бански", добави той.
Неговото решение идва в момент, когато традиционните конкурси за красота и показването на женските форми са често обсъждани теми. Последното шоу на "Виктория Сикрет" в Лондон предизвика редица феминистки публикации, в които се подчертава лукса, а много известни личности подкрепиха кампанията Free The Nipple срещу забраната за жените по монокини.

Светещото бельо – ориентир за партньора


Австралийската фирма LuminoGlow пуска линия светещо в тъмното бельо
във флуоресцентно зелено, което слага край на всякаква дезориентация на партньора, съобщи в. "Дейли мейл".
Светещи обаче са само елементи, които правят деликатен контур. На светло бельото изглежда съвсем нормално, но на тъмно то е невероятно.
Фирмата гарантира "видим лукс, чувственост и показност" на асортимента си, с използването само на най-фина италианска коприна. "Нищо не е оставено на случайността", уверяват от LuminoGlow.
Цените на новите артикули започват от 65 долара за прашки и стигат до 180 за комплект.

БТА

събота, 20 декември 2014 г.

Соня Найденова: Членовете на ВСС са си разпределили 6 млн. лв. коледни премии



"6 млн. лв. коледни премии са си разпределили членовете на ВСС и всички магистрати и съдебни служители в страната". Това каза пред bTV Соня Найденова – представляващ Съвета.
Според нея средно на човек ще се паднат между 300-400 до 1000 лева над заплатата.
Найденова обаче отбеляза, че правосъдният министър се е шегувал, че трябва тези бонуси да бъдат дарени. Тя призна, че ИТ специалистите са установили, че системата за случайно разпределение на делата може да бъде манипулирана.
Относно изявленията на френският посланик Ксавие дьо Кабан, Найденова посочи: „Убягна нещо много интересно от думите на френския посланик. Писмото, с което той сезира ВСС, беше получено, след излъчването на неговото интервю. Той сподели, че за тези негови притеснения и съмнение е разговарял дни по-рано с министъра на правосъдието. т.е. ние сме изгубили ценно време“, коментира тя.

24chasa.bg

Парламентът промени пенсионния модел



Народното събрание промени Кодекса за социално осигуряване.
Гражданите ще избират дали да се осигуряват изцяло в НОИ или да запазят сегашното положение.
120 народни представители гласуваха "за" спорната промяна. 82 от тях бяха от ГЕРБ, 33-ма от ДПС, 3-ма от БДЦ и двама независими депутати. 57 депутати от другите парламентарни групи бяха "против", а 35 се въздържаха, предаде БГНЕС.
Само преди дни Радан Кънев обяви, че ако текстът бъде приет, това ще разклати много сериозно парламентарното мнозинство и стабилността на кабинета.
Липсват изчисления за тази мярка, категоричен бе Кънев, а на сходна позиция застана и Мая Манолова от БСП.
"Ако в предложения текст има какъвто и да е намек за това да бъде отменен тристълбовият модел, ДПС ще бъде първата политическа сила, която ще гласува против. Ако има намек за национализация на парите на осигурените лица в частните пенсионни дружества, ДПС ще гласува задължително против. Кой от текстовете визира това, за което говорим", попита по време на дебатите бившият социален министър и настоящ депутат от ДПС Хасан Адемов.
Парламентът криминализира укриването на осигуровки
В преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2015 година бяха направени промени в Наказателния кодекс.
С тях се криминализира укриването на задължителните осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване или за здравно осигуряване в големи или особено големи размери.
Според приетите текстове "големи размери" са тези, които надхвърлят 3000 лв., а "особено големи размери" са тези, които надхвърлят 12 000 лева.
Предвижда се укриването на осигуровки в големи размери да се наказва с лишаване от свобода до пет години и с глоба до 2000 лв., а при укриване в особено големи размери наказанието ще е лишаване от свобода от две до осем години и конфискация на част или на цялото имущество на виновния.
В закона беше записано, че работникът или служителят, подлежащ на задължително осигуряване, не носи наказателна отговорност, включително и за подбудителство и помагачество. 

Dnes.dir.bg
 

НС прие окончателно бюджета на НЗОК за 2015 година




Здравната каса пък ще получи над 3.075 милиарда лева през 2015 г.
Предвидените приходи от здравноосигурителни вноски са над 2,040 млрд. лева, а близо 1 млрд. лева от вноските на осигурените от държавния бюджет. Депутатите решиха преизпълнението на приходите от здравноосигурителни вноски да може да се използва като източник за допълнителни здравноосигурителни плащания над утвърдените разходи и предоставени трансфери за НЗОК.
Най-много средства и през 2015 г. са предвидени за болниците - близо 1,283 млрд. лева, или 48% от общата сума. Допълнително от централния бюджет са отпуснати 18 млн. лв за покриване на недостига, а от бюджета на здравното министерство - още 24 млн. за финансиране на ваксини и медицинското обслужване на неосигурените по различни дейности.
Здравната вноска остава 8%, а парите за здраве за догодина ще бъдат над 3 млрд. лева.

Българската стопанска камара се обяви против готвените промени в Закона за юридическите лица с нестопанска цел



От Българската стопанска камара (БСК) смятат, че с подготвените законодателни промени управляващите се готвят да създадат Съвет за развитие на гражданското общество, който ще играе формално ролята на коректив и на практика ще
облагодетелства определени граждански организации.
Според законопроекта за членове на съвета ще се избират представители на НПО-та, които имат подкрепа от други организации от сектора.
"Гражданските сдружения са призвани да бъдат опоненти и коректив на централната и местна власт. Предложените текстове създават законови предпоставки за намеса на държавната власт при формиране волята и действията на гражданските сдружения. Вместо да създаде условия за свободно развитие, законопроектът създава механизми за канализиране енергията на обществените организации и превръщането им в удобни структури на властта", изтъкват от Стопанската камара.
"Формирането на политики от страна на държавата по отношение на неправителствените организации е в грубо противоречие с конституционния принцип на свободата на сдружаване, като един от основните принципи на съвременната демократична, правова държава и международните актове, по които България е страна. Създаването на Съвет за развитие на гражданското общество към Министерски съвет с равен брой участници на държавата и неправителствените организации не е в съзвучие с Конституцията, която в чл. 4, задължава държавата да създава условия за свободно развитие на гражданското общество", сочат още от БСК.
Изключително смущаващи според работодателската организация са функциите на съвета, между които: да дава становища по всички властови актове, касаещи развитието на гражданското общество, да прави ежегоден преглед на потребностите и проблемите на гражданските организации и техните резултати и постижения и т.н. "По този начин неправителствените организации се поставят под пряк контрол и подлежат на оценка на правителството", допълват от БСК.
Законопроектът предвижда още към Съвета за развитие на гражданското общество, в който ще влизат по равен брой представители на изпълнителната власт и гражданските организации, да се създаде и Фонд за подкрепа на развитието на неправителствения сектор. Фондът ще има Управителен съвет с шест члена и изпълнителен директор.
Предвижда се фондът да се финансира от държавния бюджет и да получава 20% от отнетото имущество от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, както и от дарения. Фондът, чийто представители ще бъдат подчинени на Съвета за развитие на гражданското общество, ще разпределя и финансовата субсидия за неправителствените организации, като първият конкурс трябва да се направи шест месеца след влизането в сила на законопроекта.

Novinite.bg