Translate

вторник, 18 март 2025 г.

Лидер на общопрактикуващите лекари оглави Коалиция HPV

 

Експертната неправителствена организация навлиза в третата година от създаването си

 

 

Коалиция HPV влезе в третата година от основаването си с избор на оперативни ръководители с мандат за една година и с увеличение над 100% на ваксинираните срещу HPV през 2024г. в сравнение с предходната 2023г. Каузата на тази неправителствена експертна организация е елиминирането на свързаните с Човешкия папилома вирус /HPV/ заболявания – от рак на маточната шийка през рак на мъжките и женски гениталии до рак на глава и шия – чрез имунизация на населението.

Коалиция HPV, Министерство на здравеопазването и другите здравни институции се обединиха около проблема, че заболяванията, причинени от HPV, засягат и жените, и мъжете. Така Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2021 – 2024 г. ще бъде продължена от 2025 г. с ново име – за първична профилактика на свързаните с HPV заболявания. Така в целевата група за ваксиниране срещу HPV ще влязат освен момичета от 10 до ненавършени 14 години и момчетата на тази възраст.

Коалиция HPV стартира с още по-големи цели през тази година – да се ваксинират и догонващи групи до 18 години включително, които са изпуснали по някаква причина да се имунизират в рамките на националната програма. В съответствие с по-амбициозната си програма се породи нуждата от оперативно ръководство на Коалиция HPV.

За главен координатор дейността на Коалиция HPV членовете й избраха общопрактикуващия лекар д-р Гергана Николова, дм – член на УС на Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България, пряк участник и радетел за идеята здраве чрез ваксинопрофилактика.

„Ние като общество трябва да се обединим да се говори за свързаните с HPV заболявания и колко по-лесно е те да се предотвратяват с ваксина, отколкото да се диагностицират и лекуват“, категорична е д-р Николова.

Научен секретар ще бъде изтъкнатият учен-вирусолог проф. Радка Аргирова, дмн - председател на Националния експертен борд по вирусология към БЛС и председател на Българското дружество по медицинска вирусология. През юни тя ще представи България на Световния конгрес по ваксини в Цюрих.

Длъжността координатор по международната дейност ще изпълнява доскорошният представител на СЗО за България и бивш зам.-министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски, дм – сега част от екипа на Националния център по обществено здраве и анализи /(НЦОЗА/, Дирекция „Психично здраве и превенция на зависимости“.

„Моята лична амбиция е да се промени тенденцията в българското здравеопазване да се наливат пари в скъпи и сложни лечения, вместо да се мисли за превенция, която не струва много пари, за предпазване от болести. Като общество трябва да се научим да ползваме ваксините, защото те са свързани с националната ни сигурност. Иначе се самоубиваме като нация и плащаме огромна социална, здравна и икономическа цена“, обясни доц. Околийски.

Организационен секретар ще бъде председателят на Асоциация „Грижа за пациента“ и идеен вдъхновител на Портал на пациента Росяна Христова – с 20-годишен опит в представянето пред обществото на проблемите в здравния сектор.

В Коалиция HPV влизат също водещи специалисти в медицината и изтъкнати представители на обществени организации:

·        Доц. д-р Йорданка Узунова, дм - секретар на Българската педиатрична асоциация.

·        Д-р Антоанета Томова, дм - началник отделение по медицинска онкология и онкологични заболявания в гастроентерологията на Комплексен онкологичен център Пловдив.

·        Проф. д-р Ивайло Търнев, дм –създател на Национална мрежа на здравните медиатори и председател на фондация „Здравни проблеми на малцинствата“.

·        Доц. д-р Илия Карагьозов, дм – председател на Българската асоциация по онкогинекология.

·        Елена Цонева-Папуджиева - Асоциация „Грижа за пациента“.

·        Доц. д-р Христиана Бацелова, дм - началник Хигиенно-епидемиологичен отдел на УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив.

·        Доц. Момчил Баев - основател на Фондация „Астра Форум“.

·        Доц. Христина Лебанова, дф – преподавател по Социална фармация и фармацевтично законодателство, Факултет "Фармация", Медицински Университет - Плевен.

·        Пламена Николова - ръководител „Ранно учене“ на Фондация Rise България.

·        Д-р Радосвета Стаменкова – изпълнителен директор на Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве.

Няма коментари:

Публикуване на коментар