Реализиран от "Сдружение Азбукари" с финансиране от Министерството на младежта и спорта по Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта /2023-2025/.
В рамките на инициативата бяха организирани специализирани образователни лекции и спортно-образователен "Демо ден", които ангажираха младежите в интерактивни обучения и състезания. По време на събитията бяха проведени дискусионни панели, насочени към формирането на здравословни навици, критично мислене и превенция на зависимости. Учениците получиха специални образователни книжки, съдържащи полезна информация и съвети по обсъжданите теми. Те се включиха и в онлайн анкета за оценка на знанията, свързани със значимостта на темата за зависимостите. Младежите получиха информация за основните видове зависимости и как могат да бъдат променени навиците за по-здравословен живот.
спортно-образователният "Демо ден" с физически предизвикателства и логически задачи. Учениците бяха разделени на отбори и се състезаваха в различни изпитания:
- Състезание с препятствия, при което участниците трябваше да отговарят на въпроси, свързани с обучителната част на проекта;
- Логически предизвикателства, стимулиращи критичното мислене;
- Екипни игри, при които учениците демонстрираха бързина, съобразителност и знания.
Положителното въздействие на физическите упражнения върху човешкия организъм е многобройно и неоспоримо. Спортът е от полза за здравето по много начини: помага за изграждането и поддържането на здрав опорно-двигателен апарат, контролира теглото, намалява процента телесни мазнини и предотвратява или забавя развитието на хронични заболявания. Освен върху физическото състояние, спортните занимания оказват положително въздействие и върху психологическото благосъстояние, като намаляват тревожността, депресията и стреса. Тези състояния са част от основните рискови фактори, които подтикват към развитие на различни зависимости. Спортът помага за управлението на стреса, като упражненията стимулират отделянето на ендорфини – химикали в мозъка, които облекчават болката и намаляват стреса. Освен това те намаляват нивата на хормоните на стреса – кортизол и адреналин. На подрастващите спортът помага да контролират емоциите си, особено гнева, да подобрят чувството си за отговорност, способността да изразяват себе си, самочувствието си и да избягват лошите навици.
Всеки участник получи специално създадена тениска за събитието, а в края на състезанията учениците се насладиха на здравословен обяд, включващ плод, пълнозърнест сандвич и вода.
Няма коментари:
Публикуване на коментар