Експерти подчертават ключовите фактори и напредъка в репродуктивната медицина
по време на Европейската седмица на фертилитета, чиято цел е да повиши
информираността за репродуктивното здраве. Акцентът е върху основните причини за инфертилитет, възможностите за лечение, и практически съвети за хората, които се сблъскват с трудности при зачеването.
В събитие, което предостави платформа за обсъждане на факторите за инфертилитет, неговото обществено и лично въздействие, както и съвети за съхраняване на репродуктивното здраве и повишаване на шансовете за зачеване, присъстваха експерти по репродуктивна медицина и представители на пациентската общност, сред които доц. Мария Юнакова, акушер-гинеколог в Медицински комплекс „Д-р Щерев“, д-р Димитър Цветков, ръководител на Ин Витро център в МБАЛ „Вита“, както и Радина Велчева, основател на фондация „Искам бебе“.
Според данни на СЗО - инфертилитетът засяга над 25 милиона души в ЕС т.е. 1 от 6 двойки в репродуктивна възраст.
Според доц. Юнакова инфертилитета нараства, а това налага по голяма информираност на обществото, което е необходимо
да разбере не само медицинските аспекти, но и емоционалните и социални предизвикателства, които съпътстват хората в този процес. Фертилността намалява значително с възрастта, особено при жените. При тях тя започва да спада в края на 20-те и началото на 30-те години, като след 35 години този процес е много по-бърз. Шансът за забременяване за 30-годишна жена е около 20% през даден месец. На 40-годишна възраст шансът спада до около 5% на менструален цикъл, посочи тя.
Д-р Цветков акцентира върху значението на осведомеността и напредъка в техниките за асистирана репродукция. По думите му не само генетиката, възрастта и замърсяването на околната среда са фактори оказващи влияние при репродуктивното здраве. Проблемите при жените и мъжете до голяма степен зависят и от начина на живот - тютюнопушене, консумация на алкохол и затлъстяване, които също играят основна роля в намаляването на фертилитета.
Така напр. тютюнопушенето ускорява естествения спад на яйцеклетките при жените и намалява качеството на спермата при мъжете. Консумацията на прекомерни количества алкохол /над 10 напитки седмично/ също може да намали фертилността, като при жените влияе на овулацията и редовността на менструалния цикъл, а при мъжете намалява подвижността и концентрацията на сперматозоидите.
Поддържането на здравословно тегло също е от голямо значение, тъй като оптимизира шансовете за забременяване. Достатъчното количество сън и намаляването на стреса също могат да повишат репродуктивните шансове. Редовните, но не екстремни физически упражнения са полезни за фертилността, докато прекаленото натоварване може да доведе до ановулация т.е. липса на овулация.
Радина Велчева от фондация „Искам бебе“ подчерта важността на емоционалната подкрепа.
-Изключително важно е да създадем обстановка на разбиране и подкрепа за хората, които преминават през тези трудности. В нашата фондация ние предоставяме както практическа, така и емоционална помощ за тези, които вървят по пътя към родителство, сподели тя.
Експертите обърнаха внимание и на вторичния инфертилитет, който представлява невъзможността за зачеване след поне една успешна предходна бременност. Това явление, което не е често обсъждано, засяга много семейства и беше подчертано като важен аспект на съвременното репродуктивно здраве.
Събитието е подкрепено от Merck, водеща глобална компания в областта на здравеопазването, ангажирана с напредъка в репродуктивното здраве.
За повече информация относно репродуктивното здраве , посетете: www.fertility.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар