Translate

понеделник, 20 май 2024 г.

Неконтролираното кръвно налягане е рисков фактор за развитие на деменция

17 май - Световен ден за борба с хипертонията

 

 

Напоследък има доказателства, че слабият контрол на кръвното налягане във
възрастта 44-66 години е основен рисков фактор за развитие на деменция /най-често Алцхаймер/ в по-късните етапи от живота. Ето защо проследяването на артериалното налягане е важно и трябва да започне още от около 40-годишна възраст, особено ако има фамилна предиспозиция. За това призовават кардиолозите на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в Световния ден за борба с хипертонията – 17 май.

За да бъде поставена диагноза „артериална хипертония“ е необходимо стойностите на кръвното налягане да са над нормата поне при две последователни измервания в амбулаторни условия.

Нормалните стойности варират в зависимост от възрастта и придружаващите заболявания. „Например при един човек на 30 години, препоръчително е горните граници да не превишават 140/90 mmHg, докато при много възрастни пациенти над 80 год. възраст, прицелните стойности на артериалното налягане са до 130/80, ако се толерира добре, но трябва да се подхожда с повишено внимание, при евентуално понижение на кръвното налягане. Това обяснява Д-р Кирил Джоманов, кардиолог в Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и допълва, че при възрастните ниското кръвно може да е дори по-опасно от завишеното. Причината е, че ниското артериално налягане може да доведе до нарушено кръвоснабдяване на мозъка и бъбреците.

Има все повече доказателства, че не периферното кръвно налягане /това, което мерим с т.нар. апарат за кръвно/, а централното артериално налягане /налягането измерено в аортата/ е по – надежден предиктор за бъдещи сърдечно - съдови събития, тъй като осигурява на лекарите повече информация за състоянието на кръвоносните съдове и съответно дали има увреждания на таргетните органи. „Понякога периферното кръвно налягане може да е ниско, но централното аортно налягане - високо, което показва, че има скрит проблем, който трябва да се изясни“, обяснява кардиологът д-р Нели Георгиева.

Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е единственото място у нас, където централното аортно налягане може да бъде измерено и определено чрез неинвазивни методи.  Изследването се извършва със специален апарат, с който се прави 24-часово мониториране на централното аортно налягане. Измерването може да стане и за 5-10 минути, както при стандартните апарати за кръвно, при пациенти, при които все още няма симптоми, а се цели профилактика.
Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ ще се включи в отбелязването на Международния ден на хипертонията с безплатни кардиологични прегледи на 22 и 23 май

Прегледите ще се извършват в кабинет 206 между 14:00 и 18:30 часа, само след предварително записване на тел. 02 9432 332. Те ще включват измерване на кръвното налягане и консултация с кардиолог. При необходимост ще бъдат назначени допълнителни изследвания.

Предназначени са за граждани с:
- Новорегистрирана хипертония
- Резистентна хипертония /такава, която трудно се поддава на контрол/

- Неконтролирана хипертония /хора, които периодично имат повишено кръвно, но не вземат медикаменти за него/
- Рискови фактори за развитие на хипертония /тютюнопушене, обездвижване, затлъстяване, хипергликемия/.

Екипите, които ще извършват безплатните прегледи, ще бъдат под ръководството на двама от опитните специалисти от Клиниката по кардиология на ИСУЛ. Д-р Нели Георгиева ще ръководи екипа на 22 май 2024, а Кирил Джоманов този на 23 май 2024.

По данни на Националната лига по хипертония:

  • Артериалната хипертония засяга 42.8% от мъжете и 39.7% от жените в активна възраст /между 24 и 65 години/
  • Всеки трети хипертоник във възрастта 35-44 години не подозира за заболяването си
  • Около половината от тези, които знаят, че имат артериална хипертония, не се лекуват

За да бъде поставена диагноза „артериална хипертония“ е необходимо стойностите на кръвното налягане да са над нормата поне при две последователни измервания в амбулаторни условия.

 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар