Translate

сряда, 17 май 2023 г.

Малко известни рискови фактори за високото кръвно

 

 

ü  Измерването на централно аортно налягане носи повече информация от измерването на периферното кръвно налагане - това, което мерим с апарата за кръвно;
ü  Връзката между хипертонията и сънната апнея - около 50% от пациентите с обструктивна сънна апнея имат хипертония, a около 30% от пациентите с хипертония страдат от обструктивна сънна апнея.
 
 
Във връзка със Световния ден за борба с артериалната хипертония, кардиолозите на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ обръщат внимание на състоянията и методите за диагностика, които са по-малко известни, но са също така важни за правилното проследяване на заболяването.
Има все повече доказателства, че не периферното кръвно налягане /това, което мерим с т.нар. апарат за кръвно/, а централното артериално налягане /налягането измерено в аортата/
е по – надежден предиктор за бъдещи сърдечно - съдови събития, тъй като осигурява на лекарите повече информация за състоянието на кръвоносните съдове и съответно дали има увреждания на таргетните органи. „Понякога периферното кръвно налягане може да е ниско, но централното аортно налягане - високо, което показва, че има скрит проблем, който трябва да се изясни“, обяснява кардиологът д-р Нели Георгиева.
Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е единственото място у нас, където централното аортно налягане може да бъде измерено и определено чрез неинвазивни методи.  Изследването се извършва със специален апарат, с който се прави 24-часово мониториране на централното аортно налягане. Измерването може да стане и за 5-10 минути, както при стандартните апарати за кръвно, при пациенти, при които все още няма симптоми, а се цели профилактика.
Друго нещо, на което малко се обръща внимание при диагностиката на артериалната хипертония, е връзката й със сънната апнея. Обструктивната сънна апнея /ОСА/ е една от честите вторични причини за повишаване на кръвното налягане. Около 50% от пациентите с ОСА имат хипертония, a около 30% от пациентите с хипертония страдат от  ОСА. Състоянието засяга 24%-26% от мъжете и 17%-28% от жените на възраст между 30 и 70.
При здравите хора кръвното налягане естествено се понижава с между 10 и 20% през нощта. Хората с обструктивна сънна апнея, които имат непонижаващо се кръвно налягане през нощта, са изправени пред повишен риск от сърдечно-съдови проблеми. Освен това много пациенти с обструктивна сънна апнея изпитват внезапно и ясно изразено повишаване на кръвното си налягане, когато се събудят сутрин. Този „сутрешен скок“ е друг фактор, който може да увеличи риска.
Д-р Георгиева, която в Клиниката по кардиология, работи с иновативния апарат за измерване на централното аортно налягане, съветва всички пациенти над 50-годишна възраст поне веднъж годишно да се подложат на това лесно достъпно и неинвазивно изследване. Препоръката важи и за по-млади хора, които вече имат повишено кръвно налагане или са с повишена кръвна захар и високи стойности на холестерола. „В последните години хипертонията все повече се подмладява. Това е начин ще определим сърдечно-съдовия риск при симптомни и асимптомни пациенти и ако се наложи навреме ще вземем мерки, преди високото кръвно налягане да е започнало да уврежда органите ни“, съветва д-р Георгиева.
Обструктивната сънна апнея също може да се контролира успешно, припомня д-р Петър Калайджиев, който има и защитена дисертация на тази тема. Лечението не само подобрява качеството на съня, но също така може да помогне за справяне с хипертонията. Единият начин е чрез осигуряване на непрекъснато положително налягане в дихателните пътища /CPAP/. CPAP включва носенето на маска за лице, прикрепена към апарат, с която пациентът спи през нощта. Друг начин за управление на сънната апнея, който може да понижи кръвното налягане, е загубата на тегло чрез промени в диетата и начина на живот.
Опитният кардиолог съветва: Ако имате високо кръвно налягане, причината може да е обструктивна сънна апнея. Помислете дали някой от следните симптоми важи за вас:
1. Сънливост през деня
2. Трудности с вниманието и паметта
3. Главоболие сутрин
4. Сухота в устата при събуждане
5. Раздразнителност, тревожност или депресия
Той припомня, че сънната апнея често не се разпознава от пациентите, а от партньора в леглото, който пръв забелязва нощни симптоми на ОСА:
1. Силно хъркане
2. Задушаване или задъхване по време на сън
3. Паузи в дишането по време на сън
„Изпитването на един или повече от тези симптоми не означава непременно, че имате сънна апнея, но е добра причина да обсъдите съня с Вашия лекар“, убеден е д-р Калайджиев.
----
В световен мащаб сърдечно – съдовите заболявания са причина за 17 милиона смъртни случая на година – 1/3 от общия брой. От тях усложнения на артериалната хипертония са 9.4 мил. годишно. Хипертонията е отговорна най – малко за 45% от смъртните случаи, дължащи се на сърдечни инциденти.  Темата, за тази година, обявена от Световната лига по хипертония, е „Измервайте кръвното си налагане точно, контролирайте ги и живейте по-дълго“ . 
---------------
-Днес Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център проведе тематична инициатива. В рамките на 4 астрономически часа – от 11 до 15 ч на едно от най-ключовите публични места в Бизнес Парк София – района около езерото, беше измервано кръвното налягане на всеки желаещ минувач. На база на стойностите му, както и на снетата анамнеза, лекар преценява индивидуално дали има нужда от провеждането на обстоен преглед при специалист кардиолог. Водени от желанието повече хора да обръщат внимание на здравето си навреме, от университетската болница ще предоставят талони за отстъпка за преглед при кардиолог.
Истината е, че артериалната хипертония е заболяване не само на сърцето, а на целия организъм. Това е една от най-разпространените и същевременно най-коварните болести, поради множеството неблагоприятни последствия, до които води. При нея налягането, което кръвта упражнява върху артериите, е значително завишено и сърцето трябва да работи повече, за да изтласква кръвта. Дълго време може да липсват оплаквания, поради бавното покачване на артериалното налягане и адаптацията на организма към него. При някои хора първите симптоми се появяват късно, когато артериалното налягане е достигнало много високи стойности. Неслучайно хипертонията е позната още като “тихият убиец”.
Затова, освен отстъпката за преглед при кардиолог, ще бъдат предвидени специални условия за провеждането на профилактични прегледи, които лечебното заведение умело организира в различни пакети. Те са с различни покрития, като задължително включват преглед при кардиолог, гастроентеролог, специалист вътрешни болести, уролог/АГ специалист, лабораторни изследвания. Провеждат се в рамките само на един ден, в който с пациента се движи и специално обучен за целта представител на болницата.
И тъй като никой не е застрахован от рязко повишаване на кръвното налягане, а и невинаги имаме на разположение светкавичен достъп до медицинска помощ, специалистите на Сърдечно-съдов център са изработили брошура, в която са събрали съвети за бързо овладяване на състоянието в домашна или офис среда.
-Военномедицинска академия /ВМА/ се включи за поредна година в националната здравна кампания „Измерване, което спасява живот. Твоя.”, организирана от Българска лига по хипертония във връзка със Световния ден за борба с хипертонията.
От 09.00 до 16.00 часа, в специално изградена конструкция пред лечебното заведение бяха извършвани безплатни консултации от специалисти-кардиолози.
В рамките на кампанията хората бяха информирани за рисковете от хипертонията, като получат информационни материали със съвети за здравословен начин на живот, за стойностите на кръвното налягане и как да разпознават неговото покачване. Беше
измервано кръвното им налягане с електронни апарати, снабдени с AFIB-технология за откриване на предсърдно мъждене без ЕКГ. Тази технология е подходящ и сигурен метод за скрининг на предсърдно мъждене в домашни условия, подпомагащо профилактиката на мозъчен инсулт и инфаркт.
 
 

Няма коментари:

Публикуване на коментар