Translate

петък, 15 май 2015 г.

Университетска болница “СитиКлиник” стартира месец на профилактика и превенция на животозастрашаващите заболявания на Аортата – аневризма и дисекация


Безплатни консултации със съдови специалисти по повод Световния ден на хипертонията ще се проведат в продължение на три поредни съботи на месец май - на 16, 23 и 30 май от
08:00ч. до 14:00ч. в Университетска болница „СитиКлиник”. Прегледите са насочени към мъже
и жени на възраст над 60г., с доказана хипертония, бивши или настоящи пушачи, като хора в значителенриск от развитие на заболяване на аорта – анервизма или дисекация. Пациентите, които искат да се възползват от безплатнитепрегледи и да преминат през скринингово изследване от ангиолог и кардиолог трябва да се запишат предварително на тел: 0700 13 127.
В рамките на капанията, пациентите ще получат преглед от кардиолог и ангиолог с включено високоспециализирано изследване с Eхограф за скрининг на аневризма на аорта в гръдния сегмент и Ехо-Доплер за скрининг на аневризма на аорта в коремния сегмент.
В УМБАЛ “Сити Клиник” е изграден високоспециализиран център за комплексна диагностика и лечение, както на плановите заболявания на аортата, така и на спешните животозастрашаващи състояния като дисекации и руптури. Болницата разполага с модерна диагностична апаратура за бърза образна оценка, обучен ендоваскуларен екип за най-модерното и утвърдено в света безкръвно лечение, както и хирургичен екип в случаите изискващи отворено оперативно лечение. Към Аортният център на УМБАЛ “Сити Клиник” до момента са насочени и лекувани над 350 тежки пациенти с различна патология на аортата от лечебни заведения от цяла България.
---
Аневризмите на коремната аорта засягат до 10% от мъжете и до 5% жените на възраст над 60 години, като тази честота е по-висока при хипертоници. Най-честите причини за поява на аневризма и дисекация на аорта са:
-хипертония
-тютюнопушене
-фамилна обремененост
Съдовите специалисти (ангилози и кардиолози) препоръчват пациентите от рисковите групи да преминават на регулярни профилактични прегледи с ултразвук поради бавното развитие на заболяванията на аорта, липсата на оплаквания и изключително високия риск за фатален изход при разкъсване на аневризмата.

Няма коментари:

Публикуване на коментар