Translate

четвъртък, 2 август 2012 г.

От водата, която пием от автоматите лесно плъзватзаразите

Около 14% от общата консумация на бутилирана вода у нас се консумира от автомати/диспенсери. В нея се завъждат дори коли бактерии и псевдомонас аеругиноза - бактерия, удряща белите дробове. Тя е 835 пъти по-мръсна от допустимото.
Установената норма на примесите за питейната вода е 0,20 единици.
В софийската чешмяна вода също са открити примеси, но далеч по-малко - 0,70. 
 "Винаги съм казвал, че чешмяната вода специално в столицата е в пъти по-полезна от която и да е друга бутилирана,  най-малкото защото не престоява никъде" , коментира д-р Димитър Димитров, директор на дирекция „Обществено здраве,, към Министерството на здравеопазването.
Всъщност в канелките и водните пътища на диспенсера се натрупва биофилм. Опитът показва, че след три месеца той започва да влияе върху качеството на водата. След четвъртия месец диспенсерът добавя нови 25% към общото бактериално съдържание на водата, сравнено с бутилката. Увеличават се шансовете от поява на болестотворни бактерии като коли бактериите и псевдомонас аеругиноза, което застрашава предимно белите дробове и чието присъствие в бутилираната вода е забранено. Голяма част от замърсяването се дължи и на големия брой хора, които имат контакт с автоматите, и това, че пипат кранчетата с мръсни ръце. Също е възможно да стане замърсяване при смяната на галоните, ако се пипа с мръсни ръце или помещението е замърсено. Самите галони могат да се замърсят в зависимост от това кой и как ги употребява.
Специалистите коментират, че има места, на които филтрите на автоматите не са сменяни с години и е учудващо как никой още не се е заразил с нещо сериозно.
Има пропуски в нормативната база по отношение на автоматите за вода, което се отнася и за цяла Европа, призна Жана Величкова, шеф на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки.
Замърсяването специално на водата в галоните идва от липсата на програма за хигиенизацията на автомата. Той се ползва с години и редовно трябва да се почиства цялостно, както и филтърът.Има офиси, където автоматите се почистват, но има и такива, които не са пипани с години. Хигиенизирането е на доброволен принцип. И да се опиташ да налагаш правила от пожелателен характер в дейност, която нито се контролира, нито се дава достъп до офисите за проверки, е изгубена кауза, подчерта  тя.
От асоциацията предлагат правилата за поддръжка на диспенсерите да залегнат в наредба. Те са изготвили и ръководство за ползване, в което указват какво не трябва да се прави, за да се запазват качествата на водата и на галоните. Последните могат да се ползват по 10-15 пъти, но ако не се държат на слънце, а след третото бутилиране просто трябва да бъдат изхвърлени. Слънцето унищожава пластмасата, но по-страшното е, че тя се нагорещява и отделя вещества, които развалят качествата на водата. Въобще излагането на слънце на всякакви бутилки, особено пластмасови, разваля бързо качествата на напитките, включително и на минералната вода. Някои видове минерални води, ако се държат при подходящи температура и помещения, могат да издържат 2 години, акцентира Величкова .

В басейн не плувайте без очила-никога !

Независимо че водата в басейна се хлорира и дезинфекцира с препарати, тя носи риск за очите. И дори когато санитарните изисквания са спазени пак може да се заразим от конюнктивит, защото водата не се филтрира и не може да се изчисти от различни микроорганизми.
Заразата носи това име - "басейни конюнктивити", които се причиняват от паратрахомни микроорганизми. Те са от различно естество и на практика не са бактерии, пояснява доц. Ива Петкова, национален консултант по офталмология и завеждащ очна клиника в Александровска бол­ница.
Окото се зачервява, сълзи, има голям оток на конюнктивата и на клепачите. Сърбежът принуждава да пипаме и търкаме очите, защото смъдят, а това може да добави и бактериална инфекция - тогава секретът от слузест и лепкав става гноен. Лимфните възли пред ухото или под долната челюст могат също да се подуят.
Заразата от водата в басейна изисква по-продължително лечение. През това време болният лесно може да я „прехвърли" върху останалите членове в семейството, чрез общи кърпи, спално бельо и др.
Другите чести конюнктивити през лятото са алергичните - те се дължат на слънцето
Заболяването е характерно за южните народи - среща се по-често в България, Гърция, Турция и повечето „слънчеви" страни.

Конюнктивитите нямат сезонност и затова,  както вирусните, така и бактериалните могат да се явят по всяко време. В затворените помещения, в които целодневно работи климатик, има друг проблем, който се отразява на очите - това е прекомерно сухият въздух. Той създава благоприятни условия за така нарече­ните офисни конюнктивити. Те се дължат на недостатъчна качествена продукция на слъзните жлези.
Сълзите имат сложно устройство. Те се състоят от 3 слоя и ако някой от тях не е добре изразен, слъзният филм се разкъсва много бързо. Това се случва лесно, ако човек стои вторачен в екрана на компютъра, забравя да мига, а въздухът в помещението е сух заради климатиците. Този филм през известно време се изпарява и се замества от нов. Когато обаче сълзата не е качествена, пери­одът на разкъсване на слъзния филм става много по-кратък", обяснява доц. Петкова.
Оплакванията са дразнене, чувство за чуждо тяло. Пациентите го описват все едно „песъчинки" ги стържат при мигане или пък имат усещане за парене и мигат често. Това е типично за по-сухото око и е характерно за хора, които работят на компютър и в офиси, в които климатикът работи целодневно с пълна сила. Подобни оплаквания има и при продължително шофиране на отворен прозорец или ако в колата е пуснат климатикът. В тези случаи са подходящи изкуствени сълзи, които сами по себе си решават проблема.

НЗОК изразходва най-много средства за лечение на захарен диабет

През 2011 г. за лекарства, медицински изделия и диетични храни за домашно лечение НЗОК е изразходвала 473 163 088 лева, а от началото на 2012 г. до юни - 261 629 789 лева, като определените средства за тази година са 495 252 000 лева. Това съобщи  на пресконференция директорът на дирекция "Фармацевтично осигуряване" към НЗОК Николина Първанова.
Към момента се отчита минимален преразход, който се дължи на включването на нови по-скъпи медикаменти в позитивния лекарствен списък и на по-големия брой болни, обърнали се към здравната система, посочи тя.
Най-много средства са изразходвани за лечение на захарен диабет – 20% от общите разходи, или 94 590 650 лева.
Следва хипертония и исхимична болест на сърцето – 18%, шизофрении и епилепсия – 16%, астма и хронична обструктивна белодробна болест – 15%, множествена склероза, артрит, онкологични заболявания и хроничен вирусен хепатит – 12%.
Нарастването на разходите през 2011 г. спрямо 2010 г. е 22,92 процента и се дължи на увеличен разход на лекарствата и разширяване на списъка с медикаменти от март 2011 г. за някои онкологични заболявания, редки болести и трансплантации, посочи още Първанова. Тя съобщи, че общата сума на разходите за тези заболявания през 2011 г. е около 44 милиона лева, а за първите шест месеца на 2012 г. - 30 861 511 лева.
През 2010 г. към здравната система са се обърнали 1 423 525 здравноосигурени пациенти, а през 2011 г. - 1 522 577.
Увеличението се дължи на включването на нови диагнози и на  общите демографски промени със застаряване на населението.
Първанова обясни, че заради ниското ниво на плащане на част от медикаментите се нарушава основният принцип на здравното осигуряване - равнопоставеността. Така например пациентите със заболявания като диабет, шизофрения, епилепсия, астма и множествена склероза получават напълно платени медикаменти. За страдащите от най-масово разпространените болести - сърдечно-съдовите, касата плаща 25% от стойността на лекарствата. Това на практика е отказ от лечение, защото повечето пациенти не могат да си доплатят.
НЗОК е договорила отстъпки за 123 лекарствени продукти, предназначени за лечение на злокачествени заболявания в болнични условия. Не са договорени отстъпки за 112 лекарства за онкозаболявания, поради неявяване на притежатели на разрешение за производство, или неизрядна документация.Около 530 000 лева трябва да бъдат спестени на НЗОК до края на годината в резултат на предоговаряне на цени на лекарства, прогнозира Първанова .

От началото на мандата си 41-то Народно събрание е приело 479 закона, 458 решения и 10 декларации

Това сочи справка за периода от 14 юли 2009 г. до 26 юли 2012 г., подготвена от правната дирекция на Народното събрание и парламентарния пресцентър.
Парламентът е имал 411 пленарни заседания, като 31 от тях са били извънредни.
Постъпили са общо 843 законопроекта, като 447 от тях са внесени от Министерския съвет. От 14 юли 2009 г. до 26 юли 2012 г. са били внесени 586 проекторешения, от които 511 от народни представители, както и 27 проекта за обръщения и декларации.
През Деветата си сесия 41-то Народно събрание е приело 49 закона, 38 решения и две декларации. По време на сесията от 23 април до 26 юли 2012 г. в парламента са постъпили общо 70 законопроекта, като 33 са внесени от народни представители, а 37 - от Министерския съвет.
До 26 юли са зададени 3171 въпроса и са отправени 579 питания. От тях с писмен отговор са 1410 въпроса и 49 питания, а с устен - 1761 въпроса и 530 питания. Отговорено е на 2726 въпроса и на 418 питания, а 127 въпроса и 24 питания са оттеглени.
От началото на мандата от ПГ на ПП ГЕРБ са отправили 145  въпроса и 40 питания, от ПГ на Коалиция за България - 1643 въпроса и 339 питания, от ПГ на ДПС - 119 въпроса и 21 питания. От ПГ "Синята коалиция" са задали 691 въпроса и са отправили 54 питания, от ПГ на АТАКА - 381 въпроса и 49 питания, от ПГ на РЗС - 21 въпроса и 5 питания и от независимите народни представители - 146 въпроса и 72 питания.
Министър-председателят Бойко Борисов е отговорил на 69 въпроса и 59 питания. На най-много въпроси и питания са отговорили: министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов - 357; вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков - 321 и бившият министър на  икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков - 267.
Министърът на здравеопазването Десислава Атанасова е представила информация по 43 въпроса и питания, а предшественикът й Стефан Константинов - по 170.
------

За три години са променяни два закона по 19 пъти - за здравето и за здравното осигуряване.
Сред "най-ремонтираните" са и Законът за движение по пътищата, който има 15 редакции, за държавния служител -14, за пътищата, за управление на отпадъците, за обществените поръчки и за съдебната власт - с по 12 изменения.
Законът за лекарствата в хуманната медицина претърпя  девет поправки от началото на мандата на ГЕРБ. Точно толкова са и поправките в Наказателния кодекс, осем пъти е променян Законът за енергетиката, седем - за хазарта, шест - за нотариусите.
Законът за здравето още в началото на мандата е обект на особено внимание. Той е претърпял корекции всеки месец от септември до декември 2009 г, като в последната 30-дневка е поправян два пъти

Министър Десислава Атанасова: В болниците с доказани нарушения ще има смени на представителите на държавата в управителните тела


Редица нарушения са констатирани в болниците след направените проверки на Инспектората на МЗ.
От началото на годината до 31 юли инспекторатът е извършил 16 проверки за спазване на вътрешните правила за организация на работата  в МБАЛ - Хасково, Националната специализирана болница за активно лечение по хематологични заболявания в София, Специализираната болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация на опорно-двигателния апарат, УМБАЛ "Царица Йонна" - ИСУЛ, Специализираната болница за активно лечение по детски болести в София. Извършват се и последващи проверки за изпълнение на препоръките на инспектората в Университетската МБАЛ "Св. Иван Рилски", "Пирогов" и Университетската болница "Александровска" в София, съобщи здравният министър Десислава Атанасова.
Констатирани са нарушения на Търговския закон, като в много от случаите има неизпълнение на договора за управление на дружествата и невнасяне на гаранции за добро управление от страна на Съвета на директорите. Установени са нарушения при сключване на договори за продажба, замяна и наем на дълготрайни материални активи - без провеждане на търг и конкурс. Нарушават се вътрешните правила на работа на Съвета на директорите и на структурните звена в лечебните заведения. Установени са нарушения на Закона за финансово управление и контрол в публичния сектор - не е осъществяван предварителен контрол, оценка на риска, липсва мониторинг за финансовото управление и контрол При по-голямата част от проверяваните лечебни заведения обществените поръчки са били разделяни, нарушавани са също правилата за реда и организацията за провеждане на процедурите. По отношение на даренията, получавани от болниците, е установено, че някои от тях нямат разписани правила за тяхното приемане. Нарушения има и при сключвани граждански договори, съобщи още тя. В много случаи те са имали характер на прикрити трудови договори, липсва отчетност за изпълнението на възложените дейности, а също и неспазване на финансовата дисциплина при изразходването на средства.. В някои лечебни заведения са нарушавани изискванията за определяне на допълнителни възнаграждения на персонала, което е ставало без да има утвърдени правила за разпределяне и изплащане на средствата.
Здравният министър информира, че всички доклади от извършените проверки са изпратени на Агенцията за държавен финансов контрол, която предстои да направи свои проверки. В резултат на инспекциите МЗ ще утвърди унифицирани правила за управлението на лечебните заведения. За пример бяха дадени лечебни заведения в столицата и в провинцията, които при извършване на сходни по обем и вид ремонтни дейности са постигали драстични разлики в цените. Друга мярка, която МЗ ще предприеме, е смяната на своите представители в бордовете на университетски и държавни болници, където има доказано лоши резултати. „Такива незадоволителни резултати означават, че представителят на държавата не е упражнявал адекватно своите правомощия, посочи Атанасова. На това основание вече е сменен представителят на министерството в борда на Университетската болница „Свети Георги” в Пловдив, която е натрупала големи дългове. Министърът на здравеопазването не изключи възможността да бъдат сменени и директори на болници, ако констатираните нарушения се потвърдят при последващите проверки.

.

Още 50 лекарствени продукта имат вече нови, по-ниски цени

Постигнатото е резултат на извършената служебна проверка от Комисията по цени и реимбурсиране, след като комисията е сравнила цените на тези лекарства с цените им в референтните страни, с които се реферираме. Служебните проверки на комисията са един от съществуващите механизми за намаляване цените на лекарствата.Проверката е непрекъснат процес и за всеки отделен лекарствен продукт се извършва при изтичането на 1 година, считано от датата на утвърждаването на неговата цена.
Постигнатото намаление обхваща продукти от различни химико-терапевтични групи. Проверяват се всички лекарствени продукти без изключение и без да се извършва подбор.
При 50-те продукта с нови цени намалението варира от 2% до 85,70%. Така например цената на флакон лекарствен продукт от групата на Oxaliplatin (за лечение на онкологични заболявания) е намалена от 885 лв. на 322 лв. като намалението е с 562 лв. или 63,54 %. При друг изключително скъп медикамент от групата на – Sugammadex (за възстановяване на невромускулната блокада), намалението в цената е 13,15% на сто – от 5255 лв. на 4564 лв. или 690 лв. за опаковка. Значително е намалението в групата на Fludarabine (за лечение на онкохематологични заболявания) – старата му цена от 1576 лв. е намалена с 204 лв. на флакон и вече е 1372 лв.  - намалението е близо 13 %. При лекарствен продукт от групата на Clopidogrel (за лечение на сърдечно съдови заболявания – инфаркт на миокарда) намалението е от 56,85 % - от 45 лв. – на 19 лв. Намаление е регистрирано и в групата Budesonide (за лечение на астма и хронична обструктувна белодробна недостатъчност) намалението е от 48,98 % като старата цена от 70 лв. се намалява на 35, 84 лв.
Досега при извършените служебни проверки на цените на лекарствата, комисията е регистрирала нови цени приблизително на 320 лекарствени продукта.
Проверките на Комисията по цени и реимбурсиране продължават. За цялата 2012 г. на проверка подлежат общо около 3200 лекарствени продукти.

Министър-председателят Бойко Борисов награди медиците участвали в спасяването на пострадалите при атентата на летище "Сарафово" в Бургас на 18 юли

 Премиерът Борисов благодари на всички лекари, медицински сестри, санитари, доброволци, на лекарите от ВМА, които, по думите му, са успели за 30 минути да пристигнат на аерогарата и от там да отпътуват за Бургас, и на тези специалисти, които са били на почивка в това време, но са се включили веднага, след като са разбрали за ситуацията.
"Тези награди са признание от цялото общество, а ние сме оторизирани днес да бъдем посредник между тях и обществото и да ги наградим", коментира премиерът.
Наградата на министъра на здравеопазването, за особени заслуги-плакети, получиха д-р Асен Кърджиев от ЦСМП-Бургас, д-р Георги Матев, управител на многопрофилната болница в Бургас, и д-р Георги Паздеров, директор на РЗИ-Бургас.
След церемонията министър Десислава Атанасова отбеляза, че грамота са получили още 15 лекари от УМБАЛСМ "Пирогов" и ВМА. От военна болница това  са  полк. доц. д-р Евгени Белоконски - заместник-началник на ВМА по диагностично-лечебната дейност, полк. проф. д-р Николай Петров, полк. доц. д-р Деян Йорданов, полк. доц. д-р Венцислав Мутафчийски, подполк. доц. д-р Николай Младенов, кап. д-р Петя Ибришимова, д-р Стамен Чупетловски, д-р Кольо Спасов, д-р Божко Ангелов и мед. сестра Наталия Цекова, а от Пирогов са д-р Антони Филипов, началник на ІV-та хирургия,д-р Десислав Врачански  от ІV-та  хирургия, д-р Христо Юруков, неврохирург, д-р Лъчезар Захариев  от ІІ-ра травматология,д-р Александър Петров  също от ІІ-ра  травматология.
С грамота е отличен и народния представител Галина Милева - съдебен медик от Бургас, участвала при съдебно-медицинските експертизи.
Наградата е за всички екипи, които са се включили в действията по спасяването на пострадалите. Повече от 200 души са участвали в спасителните акции и в многопрофилната болница, и в центровете за спешна помощ, поясни Атанасова.


Спират порочната практика с изписването на скъпи лекарствени медикаменти

От 2013 г. ще бъде въведен лимит на лекарствата за домашно лечение, които НЗОК заплаща, съобщи нейният управител д-р Пламен Цеков. 
Това ще стане с влизането в сила на т.нар. лечение по диагнози.
По този начин ще се намалят разходите за лекарства в извънболничната помощ, но без това да е за сметка на качеството на лечение на пациента. Сега такова ограничение няма и често пъти се изписват скъпи лекарства без достатъчна мотивация, че са по-добри, но здравната каса ги плаща, подчерта д-р Цеков. 
 По думите му ограничението ще спре и порочната практика някои лични лекари да изписват приоритетно продукти на фирми, за чиято сметка са пътували в чужбина или са били на скъпи семинари.