Translate

вторник, 4 септември 2012 г.

Бум на сърдечни операции при бебета


Огромен брой новородени с критични стеснения на съдовете на сърцето и проблеми с аортната клапа оперираха през последните две седмици в Националната кардиологична болница в София. А там се намира единствената у нас детска кардиохирургия.
„При нас бяха доведени 15 деца в изключително тежко състояние", обясни доц. Стоян Лазаров, началник на детската кардиохирургия. Половината от болните българчета в критично състояние са на възраст до една седмица, а останалите - между първата и втората година от живота си. В продължение на двадесет и четири часа след приема им лекарите са ги стабилизирали и веднага след това са пристъпили към операциите. Преди да стигнат до детската кардиохирургия, някои от децата са обиколили по 2-3 болници, докато стане ясно какво им е. Те са били с опасност за живота, защото аортната клапа е от-.говорна за кръвообращението на цялото тяло. При 75% от оперираните деца направените разходи по спасението надхвърлят сумата от около 14 000 лв.,които осигурява здравната каса. Битка на екипа на доц. I Лазаров е възможно най-скоро НЗОК да започне да покрива 100% от разходите, направени при животоспасяващите интервенции. А не става дума и за толкова много пациенти - обикновено те са около 1 - 2-ма седмично.
„Операциите минаха добре, независимо че заради отпуските сме в намален състав и въпреки високите температури, на които не издържат климатиците ни", обясни  доц.
Лазаров. Екипът на детската кардиохирургия (а в света тя и трансплантологията се смятат за най-стерилно изискващите специалности) работи заедно с лекарите от съдовата хирургия (а тя е приета за „най-мръсната" хирургична специалност). Стандартите изискват те да нямат никакви допирни точки. Лекарите са писали писма до здравното министерство с молба за финансиране ремонт на отделен операционен блок, но молбите им са останали като глас в пустиня. В същото време македонският министър на здравеопазването помолил екипа на доц. Лазаровда поема най-тежките случаи на деца с болни сърца от западната ни съседка.

Диана Тенчева
В-к "Труд"

ГЕРБ захвърлят здравни данни, били от БСП


Никой не се възползва от огромен масив с информация за статуса на българина

Огромен масив от информация за здравето на българина е събрана с въведената през 2009 г. анкетна карта, която попълваше личният лекар при посещението на пациента. „За около година и половина бяха изследвани над 3 млн. души над 18 г., направи се моментна снимка на здравния им статус, но здравни управници от ГЕРБ спряха наблюдението, като нито един експерт и до ден днешен не е използвал и анализирал натрупаната важна информация", алармираха вчера от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ).
С помощта на анкетната карта са акумулирани данни от изследвания на холестерола на осигурените, на кръвната захар, от т.нар. боди мас индекс, описвани са били рискови фактори като злоупотреба с алкохол и цигари, както и фамилната обремененост от тежки и злокачествени заболявания. „А на тази база данни се определяше какъв е сърдечно-съдовият риск на съответния пациент в следващите 10 г. или дали генетичната предразположеност може да отключи онкозаболяване", обясниха от сдружението на общопрактикуващите лекари.
Пак благодарение на анкетната карта, ако към момента на изследването холестеролът на българина е бил в граници и той не е попадал в рискова група (примерно не е със затлъстяване), пациентът е бил насочван за такъв нов преглед чак след 3 г. А при наличие на рисков фактор джипито го викало още на следващата година. „Представете си. Ако събирането на данните от анкетните карти бе продължило досега, а към тях бяха прибавени и новите резултати от въведените отскоро мамографии и изследвания на простатно-специфичния антиген (т.нар. - PSA), колко пълна картина за здравето на българите щяхме да имаме", казаха още от НСОПЛБ.
Лични лекари коментираха, че тъй като данните са натрупани най-вече по времето на бившата директорка на здравната каса д-р Румяна Тодорова, поставена на поста от БСП, затова анкетната карта е била отречена от определените от ГЕРБ впоследствие управители на институцията. Независимо че идеята за въвеждането на картата не е партийна, а е на председателя на сдружението на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров.

 
Диана Тенчева
В-к "Труд"


Кадри от всички бои, съединявайте се!


Назначенията в избираните от парламента органи разкриват странна симбиоза между върлите уж политически опоненти

Политическите назначения и разпределянето на постове са част от висшия пилотаж в политиката, особено когато са в резултат на сложни преговори между противникови партии. Това е една от областите, където границата между "наши" и "ваши" започва да се размива и надделява общият интерес. Управляващите не пропускат сгоден случай да предложат само свои хора за даден държавен орган - например преди две години така бе запълнена парламентарната квота от трима души в Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). По-често обаче законът ги принуждава да отстъпват места и на опозицията. Краткият преглед на назначенията, минали през парламента в рамките на този мандат, показва няколко интересни тенденции.  Кого "назначават" депутатите?  В някои органи членовете се назначават изцяло от Народното събрание, в повечето парламентът има само квота. Например съставът на т. нар. Комисия по досиетата е излъчен изцяло от депутатите, както и целият Инспекторат към ВСС. По-често парламентът обаче избира само председател, негов заместник или част от членовете. Такъв е случаят с Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), Комисията за конфликт на интереси, Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество и др. Своя квота НС има в Комисията за финансов надзор, в СЕМ, във ВСС, в Агенцията за следприватизационен контрол и доста други.  Да се подберат "верните" хора за тези органи не е лесна работа. И не става с простичко гласуване в залата. Никога не е било така, но при сегашните управляващи тези решения изцяло се диктуват от премиера. До степен, че често се стига до нарушения на закона, изпускане на срокове и изтичане на мандати, докато протекат задкулисните договорки за нечие назначение.  При назначенията през последните три години прави впечатление, че решенията много често не съответстват на съотношението на политическите сили или са в разрез с официалните междупартийни отношения. Така например десните, които в началото на мандата подкрепяха управляващите, получават незначителен дял от разпределението. РЗС и "Атака" също отбелязват променлив успех, предвид гъвкавите си отношения спрямо ГЕРБ. Хората на Волен Сидеров все пак могат да се похвалят с повече реализирани кадри.  Интересна тенденция се забелязва при ДПС. Често движението се ползва с преднина пред неформалните коалиционни партньори на управляващите, въпреки че минава за антагонист на ГЕРБ. Почти навсякъде присъства и БСП по силата на своя статут като втора по големина партия. Понякога дори социалистите обаче  са пренебрегнати за сметка на номинации на ДПС  Ярък пример за това е съставът на Комисията по досиетата. В нея влизат трима представители на ГЕРБ, също толкова на БСП и двама на ДПС, като единият дори е зам.-председател. Десницата успя да вкара само един свой човек.  Партията на Доган измести десните и при едно от последните назначения в НС - попълването на парламентарната квота в Комисията за защита от дискриминация. Досега органът се председателстваше от бившия депутат от ДПС Кемал Еюп, който бе преназначен в комисията, макар и като редови член. Едно местенце се намери и за "Атака" въпреки влошените й отношения с властта. За сметка на това "Синята коалиция" изобщо не успя да класира своя кандидат.  Странен любовен триъгълник  между ГЕРБ, ДПС и "Атака" се оформи и при назначаването на Комисията за конфликт на интереси. Между тримата, които по закон избира парламентът, се озова Сабрие Сапунджиева, дългогодишен член на ЦИК от квотата на ДПС. Другите двама бяха председателят Филип Златанов, предложен от ГЕРБ, и Катя Станева - от "Атака". БСП и десните отново артисаха отвън.  Взаимодействието на ГЕРБ с ДПС може да се открие и по други линии, но това е друга тема. Така например депутатката от ДПС Петя Раева се опита да прокара лобистка законова поправка, предложена от скандално известният депутат от ГЕРБ Емил Димитров. Колегиалната "услуга" не сполучи и проектът бе оттеглен. Но депесарите постигнаха успех в друга съвместна акция с управляващите - за увеличаване на цените на горива от биомаса. Лобистка поправка, която обслужва интересите на заинтересовани лица и от двете партии.  Интересен е и примерът с избор на членове на ВСС и инспектората към него. Двама от магистратите в парламентарната квота на съвета бяха избрани с година и половина закъснение. И двамата бяха номинации на ГЕРБ, но формално предложени от независими депутати. Става дума за Нестор Несторов и Кирил Гогев. По-важното е, че и двамата бяха избрани с гласовете на ГЕРБ, ДПС и независими. Сега предстои нов избор, който се следи под лупа от ЕК.  Прегледът на назначенията показва още две неща. Първо, на високи и отговорни постове се появиха или пък  останаха хора от близкото и малко по-далечното минало  Част от тях с безспорни качества, други - с не толкова. Така например бившият депутат от НДСВ Валери Димитров запази мястото си начело на Сметната палата. Колегата му Константин Пенчев също започна втори мандат като национален омбудсман. Мястото си запази и ексдепутатът от БСП Евтим Костадинов, който ще продължи да ръководи работата по т. нар. "отваряне на досиетата" още четири години. Царският финансист Иван Искров също остана начело на БНБ, поста си като шеф на СЕМ запази и Георги Лозанов. Директор на БТА си остана и Максим Минчев, който също бе избран от парламента. Повечето от тях бяха не просто одобрени от мнозинството, но и предложени от ГЕРБ.  Кадруването на ГЕРБ роди и много скандали. Съдебни разправии, разследвания, проверки и уволнения сполетяха бившия здравен министър Божидар Нанев, два броя директорки на здравната каса - Нели Нешева (заради злополучния бонус, който сама си беше определила) и Жени Начева (разследвана, че неправомерно е превела пари на три болници). Изобщо на ГЕРБ не им върви със здравните кадри - като започнеш от прословутата Ана-Мария Борисова, та до настоящия шеф на здравната каса - бившия депутат Пламен Цеков, прочул се около т.нар. лобистка наркопоправка "Мери Джейн". Със скандал сдаде поста и бившата шефка на НОИ Христина Митрева.  Ако приемем, че партиите се преценяват по делата, а не по думите, то многобройните съглашателства между ДПС и ГЕРБ при кадруването в държавните органи издава трайни процеси, които засега са скрити под повърхността. Но както е казано в Евангелието: "Всичко тайно ще стане явно и всичко скрито ще се разкрие!"

Венелина Ангелова
В-к "Сега"

Менопаузата се понася по леко с Шуслерови соли

Стресът, а пък  и горещите вълни особено смачкват женското самочувствие. Не стига, че навън   дърво и камък се пукат от жега и не може да се спи, ама  никак, но и се потиш неочаквано и обилно като прасе по Коледа. Радост, с една дума..
Но именно в този сюблимен  момент, в това твърде нелицеприятно състояние , можем сами  да си помогнем с комбинацията от следните Шуслерови соли:
-Сол №3 -железен фосфат , облекчава горещите вълни и предотвратява анемични състояния, особено  при обилен цикъл;
- Сол №5 -калиев фосфат, бори умората и води до успокоение, дори при пълнолуние;
-Сол №7 -магнезиев фосфат, действа благотворно при безсъние и сърцебиене, защото също води до отпускане на мускулите  и пълноценна почивка на организма;
- Сол №11- силицея , пък регулира прекомерното потене.
Комбинацията от тях, прием три или пет пъти дневно, в зависимост от състоянието ви, се прилага месец, но до три пъти годишно, с периоди на почивка помежду тях. 
Правилното хранене и движение, плюс ежедневната доза "майната му" на всичко, което влошава  и вгорчава б/питието и дните  ви е здравословната формула на вашата добра кондицията. Както се казва това му остава  на човек, когато я няма ответната добронамерена отплата ....

И у нас вече има нов метод за лечението на хероинова зависимост


Наред с прилагания от 9 години метадон в страната психиатрите вече разполагат с нов лекарствен медикамент и ще могат да лекуват хероиново зависимите с него. Бупренорфинът е разрешен за употреба и в България. Той е един от най-предпочитаните сега в Европа и САЩ, при лечение на лица под 18 год. възраст. Медикаментът, в сравнение с метадона, действа по-бързо, създава по-малък риск от предозиране и е значително по-щадяща организма на зависимия. Опасността да бъде продаван на улицата е много по-малка, тъй като предизвиква по-ниско ниво на физическо пристрастяване.
Терапията с него ще се прилага по методиката на метадона, при определени пациенти, които показват по-лека зависимост към хероина, и едва след взети под внимание психологическо състояние и други медицински показатели. Новото лекарство обаче не отменя метадоновата терапия. Лечение, което включва метадон или бупренорфин и психологическа помощ, е най-ефективният начин, бе категоричен д-р Александър Канчелов, директор на Специализирана клиника за терапия на зависимости и алкохолни проблеми.
По думите на проф. Икро Маремани, президент на Световната федерация за лечение на опиоидна зависимост, предимството при новата терапия е, че лекуващите се с метадон трябва да бъдат строго контролирани, докато бупренорфинът не изисква пациентът да бъде постоянно наблюдаван, при положение, че има самодисциплина.
Проф. Маремани обясни, че метадона е пълен опиев агонист, докато бупренорфина е частичен агонист (вещество, което имитира действието на естествения невромедиатор), че хероина навлиза бързо в нервната система и бързо се освобождава, докато метадона достига до нервната система по-бавно и действието му е по-продължително. И ако при метадон стабилизиацията в състоянието на пациента настъпва след месеци лечение, то при бупренорфина тя е налице само след няколко дни и зависимият може да продължи нормалния живот, защото хапчето, поставено под езика, много по-бързо изяснява съзнанието, няма опасност от предозиране и има много слаб наркотичен ефект. По думите му лечението на наркозависимите в Италия, Франция и др. европейски страни изцяло се поема от държавата.
За момента у нас обаче няма яснота как ще се регулира процесът на прилагане на терапията и по колко ще плащат държавата и хероиновозависимия.
„Тези пациенти у нас се третират не като болни, а като престъпници. Дори когато са здравноосигурени, а повечето от тях са, те не получават нищо от НЗОК.. например терапия за хепатит С. И е мога да отговоря кой ще финансира, защото до момента спасението на давещите се е оставено в техните ръце. Новият медикамент е по-скъп от метадона, но същевременно той и новото лекарство не биха стрували на касата повече, отколкото струват лекарствата за някои други заболявания”, категоричен бе д-р Канчелов, който смята, че държавата би трябвало да заплаща терапията с новия медикамент, както е в други европейски държави.
Той съобщи, че до края на годината предстои всички 32 специализирани програми за лечение на хероиново зависими пациенти да бъдат прелицензирани и да синхронизират дейността си с новите подходи и стандарти за качество на лечение, съгласно Наредба № 2 на МЗ от края на юни т. г., за условията и реда за осъществяване на програми за лечение с агонисти и агонисти-антагонисти на лица, зависими към опиоиди.
Две трети от 32 центъра в страната обаче ще трябва да променят начина си на работа, ако искат да останат действащи, заяви той.
По думите му от 2008 г. насам терапията на тези зависимости е развита в неправилна посока, със създадени много нови центрове, които не отговарят на стандартите за качество, у нас. Болните са поверени на психиатри без подготовка в лечението на зависимости и в резултат на това неминуемо се наложи в публичното пространство терминът „субституиращо” или „заместващо” лечение, който бе погрешно разбрани от обществото. Всички започнаха да си представят, че лекарите лекуват, като заместват един наркотик с друг. Това невярно твърдение нанесе огромна вреда и се стигна до устойчиви стигматизиращи нагласи към болните. А едновременно с това се заговори за лекуващите ги лекари като за хора без етика, водени единствено от комерсиални подбуди. Така болните се лекуваха по методи, които са твърде далеч от възприетите в цивилизования свят.
Доц. Орлин Тодоров, психотерапевт, също застъпи тезата, че обществената нагласа към зависимите категорично трябва да се промени, защото понякога и самите зависими започват да мислят, че няма кой да им помогне и ще останат до края на живота си в това състояние на зависимост. „Нашата работа е да помогнем на пациентите да възстановят възгледите за самите себе си и да въведем промяната в техния живот и този на семействата им", каза той в подкрепа на твърдението, че медикаментозното лечение трябва да бъде комбинирано с активна психотерапевтична работа.
Хероиново зависисимите у нас са над 30 000 души, във възрастовата граница 18 - 25 години. Повечето наркозависими приемат наркотика венозно, като над 70% са заразени с вируса на хепатит С. Възрастовата граница на употребяващите хероин е спаднала драстично. Специалистите алармират, че напоследък все повече деца на 12-14 години, са в групата на хероинозависимите. Не е ясно какъв точно е броят им, но се знае, че те не се лекуват.
От наркозависимите едва 10-20% търсят сами начин да се излекуват т. е малко над 3000 пациенти. Средната възраст на желаещите да се включат в лечение е 29 години
Електронен регистър, който ще започне да действа от декември, ще отсява наркодилърите от включване в метадоновите програми.

При терапията с Pradaxa е постигнат най-големия клиничен опит сред всички нови орални антикоагуланти


По време на годишния конгрес на Европейското дружество по кардиология (European Society of Cardiology) 25 – 29 август в Мюнхен, Германия Boehringer Ingelheim обявиха, че общият опит с терапията с Pradaxa (dabigatran etexilate) за профилактика на инсулт и системен емболизъм при пациенти, преживели операция, и пациенти с неклапно предсърдно мъждене (ПМ) вече надвишава един милион пациенто-години. Пациенто-годините е именно броят на пациентите, умножен по броя на годините лечение. Това означава, че терапията с Pradaxa е постигнала най-големия клиничен опит сред всички нови орални антикоагуланти.
Според проф. Ханс-Кристоф Динер, завеждащ отделение по неврология в университета "Дуисбург-Есен", Германия, превенцията на исхемични инсулти е от най-голямо клинично значение за медицинските специалисти, които лекуват пациенти с предсърдно мъждене. С дозата dabigatran 150mg два пъти дневно, лекарите имат на свое разположение едно лечение, което предотвратява повече исхемични инсулти от добре-контролиран warfarin и в същото време намалява риска от вътречерепни кръвоизливи.
Като се имат предвид общите данни от клиничното приложение на Pradaxa в „реална среда” по света от първото одобрение на терапията с това показание, може да се пресметне, че Pradaxa вероятно е предотвратила до 40 000 инсулта при пациенти с предсърдно мъждене (ПМ) в сравнение с липсата на лечение.
“Радваме се да видим, че това лечение се приема и прилага по целия свят, за да могат пациентите да бъдат успешно предпазвани от тромбоемболични инциденти”, коментира проф. Клаус Дуги, старши вицепрезидент „Медицински дейности” на Boehringer Ingelheim

Действителността е такава

Жарък, августовски преди обед.Стъклената автобусна спирка бе  като врящ аквариум, но без вода. И птиците явно се бяха изпокрили нейде  и те под дълбока сянка, защото чуруликането им хич го нямаше-не се чуваше ама изобщо.Малко кученце се протягаше под палещите лъчи и явно само то се чувстваше добре. Тя приседна на пейката и лакомо захапа топлата мекица. Помисли си, че удоволствието да е безпарична до заплата си струва, тъй като сладостта, която усети да се разлива из цялото и тяло бе неописуема. Унесена в собствените си мисли някак през мъгла чу тия глас-"извинете, колко струва една мекица сега?". Машинално отговори-30 ст.. После леко се обърна и  видя възрастният човек до себе си.В нещо до болка неистово той и заприлича  на нейния починал баща. Беше с бяла чиста шапка, със стари, но също чисти дрехи  и нокти, както на ръцете, така и на краката. Кротко стискаше чанта, кърпена на ръка с големи бодове  явно от самия  него. Той извади портмонето си, порови дълго в него и въздъхна -"е, само жълти стотинки са ми останали вече"...На нея просто залъкът и приседна. Стана уж да види идвали автобусът и бързо му каза "не се обиждайте, но ми стана тежко, защото не бива да ям мазно, забранено ми е. Вземете двете мекици, не са пипани с ръка, моля ви". Той с достойнство отказа на няколко пъти, но тя  просто остави пликът до него на пейката и се отдръпна, за да не се чувстват притеснително и двамата.
В автобуса го видя как се качва  от по предната врата. Беше усмихнат, стиснал пликът с мекиците до гърдите си сякаш носеше голяма скъпоценност. Очите и  заплакаха...

понеделник, 3 септември 2012 г.

Старосел-Раят съхранил българските традиции

Независимо от сезона - пролет, лято, есен или зима тук винаги има  купон, но от ония малко по-особените без чалга, а  с честване на някоя от нашите си традиции.  
Във винарски комплекс Старосел, и тази година,  в началото на септември,  бе избрана  "Кралица на виното 2012". И така и този път бе отбелязано  началото на гроздобера.
В празника на виното участваха 10 млади, красиви и талантливи момичета от областта, из между които бе избрана очарователната  Величка Пройчева от Старосел, студентка  по икономика на туризма в Пловдив за "Кралица на виното 2012". По стар тракийски обичай тя с боси крака смачка първото набрано  грозде, с което даде и началото на тазгодишното винопроизводство. Всички момичета, участвали в своеобразния конкурс, бяха наградени, а първите три освен с двудневна почивка в комплекса се сдобиха и с възможността да се научат и да яздят.
Тази година за първи път  в обичая участва и 12-годишният Валентин Груйчев, най-младият лозар от Старосел, който докара  каруца, пълна с току-що откъснатото грозде. По думите му обаче то определено е по-малко от миналата година.
Но не само  този празник тук се отбелязва подобаващо с много песни и танци.  Няма да сгреша, ако кажа  направо ритуално, спазвайки българските обичаи и традиции, съхранили обичта и сърцата на предците ни..
 Автентичното им пресъздаване  е не само подсилено от красотата на природата, но и обгърнато от добронамереността, сърдечността и гостоприемността   на организатори и персонал.
В този рай съжителстват минало и модерно настояще, които се преплитат като лозница пълзяща нагоре, нагоре...
Тук в комплекса има и специална дегустационна зала автентично наподобяваща храмът на бог Дионисий. Има още и зоокът. А към  бутиковия хотелски комплекс  прилегнал е външния  басейн с минерална вода (строи се и вътрешен в момента). Не са забравени почитателите  и  любителите и на СПА процедурите, но повече подробна информация за винарски копмлекс "Старосел " може да намерите на: http://www.starosel.com/index.html
 
Казано обаче съвсен на кратко, с няколко изречения-Село Старосел е сгушено под южните склонове на Същинска Средна гора и е в близост до град Хисар, известен с чудодейните си минерал извори. То е сред 100 национални туристически обекта,главно заради тракийския комплекс „Четиньова могила”, намерен през 2000 година от Георги Китов. Винарски комплекс "Старосел" е комплекс за винен туризъм разположен в подножието на историческия хълм край село Старосел.
 




-----------------------------------------------------------------


 


Еньовден също е сред най-почитаните празници в Старосел. Той се свързва освен с билките, с наричането на момите, с минаването боси за здраве, под венеца от билки, но и с виното и почитта на траките към слънцето. Тук нашите обичаи и традиции не само изконно  се спазват, но  се предават и на младите поколения, които макар и да са повлечени в руслото на чалгализацията, не са нейни подвластници....